Dokumenti i 1948: Si rriheshin në shkollat e Shkodrës, fëmijët e “armiqve” të komunizmit

Dokumenti që dëshmon një fushatë dhune të paprecedentë, që po ushtronin në shkollat e Shkodrës ndaj fëmijëve të kundërshtarëve politikë. Regjimi komunist kishte shpallur luftë të hapur ndaj kësaj...

“COLOURS OF ALBANIA”, NDEZ ME NGJYRA KALANË ROZAFA

“Colours Of Albania”, konkursi i fotografisë i organizuar nga Ministria për Punët e Jashtme dhe Europën mbushi kalanë Rozafa plot me ngjyra dhe imazhet nga vendet më të bukura...

Shkodra, qyteti i bastion i qytet eri it shqiptarë

Shkodra 2400 vjecare qendroi gjithmone si kryezonje e pamposhtur, ne nje kohe kur simotrat e saj Shasi , Drishti e Shirqi pushuan se jetuari, cka deshmon se banoret e...

Vllaznia, “basti” për elitën. Takimi ndaj Besëlidhjes mund të përcaktojë të ardhmen e shkodranëve

Trajneri i Vllaznisë, Hasan Lika, kërkon tri pikët e radhës në përballjen e nesërme ndaj Besëlidhjes. Në javën e katërt do jetë një tjetër test i vështirë për kuqeblutë,...

KËSHILLTARËT: PEDONALJA E NDOTUR, E TURPSHME

Disa prej problemeve të anëtarëve të këshillit bashkiak në mbledhjen e zhvilluar janë edhe pedonalja “Kolë Idromeno” që qëndron e ndotur gjatë gjithë kohës, mungesa e ndriçimit tek Ura e...

Muzeu Dioqezan i Shkodrës, historia kishtare në objekte e dokumente

Muzeu Dioqezan i Shkodrës, një objekt shumë i vlefshëm dhe tërheqës për të kuptuar më tej historinë e Shqipërisë dhe çastet e errëta të saj në lidhje me fetë,...

Troja e vërtetë është në Shkodër

Shkruan: Fahri XHARRA Eshtë shumë e çuditshme se si serbët kanë fakte dhe kanë guxim të shkruajnë ato gjëra historike, që ne as që kemi guxuar t`i përmendim deri më...

SHKODËR, SHTOHEN HAPËSIRAT E GJELBËRTA

Bashkia e Shkodrës vazhdon shtimin e hapësirave të gjelbra.8000 metër katror është sipërfaqja e gjelbër që do të përfitojë qyteti i Shkodrës në përfundim të ndërhyrjes në Zonën Industriale...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Paolo Fox nxjerr parashikimin per kete jave 14-20, ketyre 2 shenjave me ne fund...

Dashi/ Gjatë këtyre ditëve do të keni ndjesinë sikur ka përfunduar një periudhë e lodhshme. Më e keqja tashmë ka kaluar dhe ju ndiheni...

Nëse zgjoheni në këtë orë gjatë natës, atëherë dikush kërkon tu thotë diçka

Qëndrimi zgjuar ne disa ore të caktuara te ditës, ka disa kuptime. Mësojini me poshtë:   9-11 të mbrëmjes Qëndrimi zgjuar në këto orë është ndoshta për...

Mësoni gjithçka për fatin tuaj, duke lexuar vijat midis dorës dhe parakrahut

Në pjesën midis pëllëmbës së dorës dhe pjesës tjetër të parakrahut krijohen disa vija horizontale të lakuara, të cilat njihen si vijat byzylyk. Lexuesit...