Ekonomia shqiptare në rritje, raporti i KE-së: 4.2% këtë vit

Rritja ekonomike e Shqipërisë pritet të kapë 4.2% këtë vit, krahasuar me 3.9 % nga vitit i kaluar. Financial Tribune publikon lajmin teksa burimin e merr nga një Raport...

13-vjeçari vje.dh për të siguruar ushqim për 5 motrat më të vogla

Cdo ditë për të është e njëjtë, ai duhet të sigurojë ushqim për vete dhe për 5-motrat më të vogla. Kjo është historia e trish.tueshme e Denisit, djaloshit 13-vjeçar, të...

Afganistani pas 6 muajsh për festa (VIDEO)

Momente emocionuese janë bërë publike për të gjithë teksa rreshteri Hervin Todo kthehej nga misioni në Afganistan pas 6 muajsh. Ai është kthyer në shtëpi për festa dhe është pritur...

“Corriere della Sera”- Shqipëria e Veriut: udhëtim në liqene, lumenj, male dhe qytete mesjetare

Avioni ulet në aeroportin e Tiranës (i vetmi aeroport aktualisht në vendin), por nuk është kryeqytiti i gjallë dhe kaotike protagonisti i këtij udhëtimi. Marrim me qera një makinë jashtë...

MBYLLJA E LOJRAVE TË FATIT, RAMA: OPOZITA KA KAQ VJET QË IU ÇAN DËRRASAT...

Kryeministri i vendit, Edi Rama, në rubrikën e tij “Përgjigjia Ime”, ka sjellë edhe njëherë në vëmendje projektligjin për lojrat e fatit.     Para ndjekësve të shumtë, Rama është shprehur se...

“Shtatin pyell e mendjen fyell”, “Sa të rrosh do mësosh”…/70 Fjalët e Urta më...

Shprehjet e urta shqiptare, aq shumë i përdorim, saqë ndonjëherë i marrim si të mirëqena dhe jo frazeologji. Në fakt, janë shumë praktike dhe domethënëse, përgjigjiet më të bukura dhe...

SHPENZIMET PËR ARSIMIN, GATI 1/3 FINANCOHET NGA FAMILJET SHQIPTARE

Vitin e kaluar, sektori i arsimit u financua në 3.1% të PBB, teksa pritet që financimi të jetë po në këtë nivel edhe këtë vit. Mirëpo nga të dhënat...

Vazhdon çmenduria: Rritet përsëri çmimi i karburanteve në Shqipëri

Brenda një jave çmimi i një litri naftë në Shqipëri është rritur me 10 Lekë. Në shumicën e pikave të karburanteve nafta shitet me 183 Lekë, ndërsa benzina kushton...

Nuk ka vend për të mbjellë aq pemë sa mund të ulë përmasat e...

Ka aq shumë dyoksid karboni në atmosferë saqë thjesht mbjellja e pemëve nuk do të jetë e mjaftueshme për të shpëtuar njerëzit nga ngrohja globale, tregon një studim. Kohët e...

‘’Shqipëri o nëna ime”, Aleanca Kuqezi sfidon ekstremistët grekë. Marshim në Gjirokastër me simbolet...

Qindra anëtarë të Aleancës Kuqezi dhe jo vetëm janë nisur sot në drejtim të Gjirokastrës për të marshuar drejt konsullatës greke, për të kërkuar llogari për 7 shqiptarët e...

LIDHU ME NE

81,272FansaPëlqeje

Te fundit

URIME jeni më të zgjuar se mesatarja nëse…

Lajmet se njerëzit inteligjentë zgjohen herët, janë të rregullt dhe të organizuar kanë ngulitur fort idenë në mendjen tonë, se përtacët, rrëmujaxhinjtë apo ata...

Çifti italian me 2 fëmijët humbin rrugën natën në Shqipëri, ndihmohen nga banorët

Një familje italiane të cilët kishin ardhur për turizëm në Shqipëri, duke eksploruar vendin tonë kanë humbur rrugën gjatë natës dhe kanë kërkuar ndihmën...

“Vetëm ju s’keni fjetur me mua”, Ervin Kurti befason binjakët Veshaj

Gazetari i njohur i showbizit Ervin Kurti ka bërë së fundmi një deklaratë që në fakt i ka habitur të gjithë. I ftuari i...