Të verbër dhe të varfër, por ky shtet mizor i hedh në gjyq dhe...

Kushtet e vështira në të cilat jeton familja Meta në Fier, në një hyrje të dhënë nga Enti i Banesave, është vetëm një pjesë e dramës së një historie...

Të nëpërkëmbur gjithë jetën, familja migjeniane shkodrane e kohëve moderne

Ashtu siç të mahnit natyra e bukur e fshatit mes të cilit qëndron shtëpia, me po atë intensitet ther varfëria e famijes Myrta në Postribë të Shkodrës.. Kryefamiljari u burgos...

Rrëfimi i trishtë i shqiptares: Vajzën e abortova me ultimatum, ndryshe s’kthehesha në shtëpi

Djalë apo vajzë? Shqiptarët vazhdojnë edhe sot e kësaj dite të jenë në kërkim të djalit. Djali do të thotë fitore, vajza humbje. “E kam djalë, është shtylla e shtëpisë”,...

Nënat e reja shqiptare të parat në Evropë, abortojnë pasi fëmija duhet djalë

Tradita zakonore shqiptare ka treguar se shoqëria jonë festonte sa herë që në jetë vinte një djalë. Dhe e kundërta ndodhte nëse ishte vajzë, ku dita dhe nata do të...

Shqiptarja sjell në jetë 6 fëmijë, reagimi i shtetit zviceran lë pa fjalë

Janë të shumtë çiftet që duan me ngulm të bëhen me fëmijë, por ndodh që të kalojnë edhe pritshmëritë gjatë shtatzënisë. Një shqiptare e Kosovës, e cila jeton në Zvicër,...

SËMUNDJA E RRALLË, 6 VJEÇARI KA NEVOJË PËR NDIHMË

Ky është Ezeli 6 vjec nga Lezha për të cilin jeta duket eshte treguar e pa drejte .Ai është prekur nga nje semundje e rralle qe e ben ate...

Të rinjtë duan të ikin! Gallup: Shqipëria, me normën më të lartë në botë

Për shumë vite me radhë, mosha e re e popullsisë është konsideruar nga ekonomistët si shpresa më e madhe e Shqipërisë drejt zhvillimit të shpejtë ekonomik. Por, kjo shpresë...

Zgjohet nga koma pas 12 vjetësh duke parë lotët e nënës së tij!

Një burrë që përfundoi në koma pas një aksidenti me makinë në lindje të Kinës u zgjua pas 12 vjetësh. Gjëja e parë që shikoi ishin lotët që zbrisnin nga...

Historia e trishtë e 7-vjeçarit që vuan nga plakja e parakohshme, nëna e tij...

Duket se jeta është treguar e padrejtë për Ezelin, 6-vjeçarin nga Lezha i prekur nga një sëmundje e rrallë që e bën atë të duket si një i plakur....

A PO HARROJNË FËMIJËT SI MBAHET LAPSI?

Teknologjitë e reja kanë ndryshuar jetët tona. Në shumicën e rasteve për mirë, por ka edhe pasoja të tjera që nuk janë edhe aq pozitive. Në ndryshim nga brezat e...

Te fundit

Nga Rudina Dembacaj tek presidenti Meta, 13 VIP-at shqiptarë që humbën peshë në mënyrë...

Transformimet e personazheve VIP janë një nga temat më të komentuara në media. Të shumtë kanë qenë këngëtarët, moderatorët dhe politikanët të cilët dikur...

Do sigurojë 2 makina me 20 milionë/ Rama ‘shpërblen’ Tomin, besnikun e tij që...

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), ka nisur nga tenderimet e ndryshme dhe shpenzimet operative, pavarësisht se vendi është në gjendje të Fatkeqësisë...

“Mrekulli”/ 32 ditë në gjendje kome, foshnja e infektuar me koronavirus fiton betejën!

Një “mrekulli” mund të konsiderohet beteja e fituar e një djali pesëmuajsh në Brazil, i cili kaloi plot 32 ditë në gjendje kome teksa...