Njerëzit po hanë plastikë, ndotje masive nga peshku dhe pirja e ujit në shishe...

Ndotja nga plastika nuk ka kursyer as trupin e njeriut. Shkencëtarët e kanë konfirmuar këtë për të parën herë. Pjesëza të vogla plastike janë gjetur te çdo pjesëmarrës, në një...

Çfare po hame!!! Qumeshti e nenproduktet e tij me baktere e fekale

Emisioni “Stop” i rikthehet çështjes së sigurisë së ushqimeve, që konsumojmë çdo ditë. Në shumë prej marketeve të kryeqytetit, gazetari bleu qumështin dhe nënpoduktet e tij, akulloren dhe bozën dhe...

Shkodra, qyteti qe shpenzon në restorante më shumë se europianët

Thonë se ushqimi është një ndër kënaqësitë më të mëdha të jetës dhe se të paktë janë ata që e shijojnë vërtetë. Restorantet janë një biznes që aktivitetin e...

Atë që nuk e bën Perëndia, e bën njeriu

Në Shkodër, dikur mburreshin me lumin Buna, liqenin e Shkodrës dhe me bukuritë përreth tyre, por sot, nëse pyesim shkodranet, ata e kanë të vështirë të flasin për të. Shkak...

Fatura e shkollimit, fëmijët nuk paguajnë dot biletat e transportit

Shkolla e Eneas është 5 kilometra larg shtëpisë. Për këtë arsye, ai merr furgonin e fshatit. Të enjten ai nuk ishte në shkollë, sepse prindërit nuk arritën të siguronin...

Që nga viti 1992, emigrantët sollën 26 miliardë dollarë në ekonominë shqiptare

Që nga viti 1992, kur nisën flukset e para të prurjeve të emigrantëve, deri në fund të 2017-s, janë futur në ekonominë shqiptare 26 miliardë dollarë në formën remitancave....

Studimi befasues, ja sa vite do jetojnë shqiptarët dhe sëmundja që do i ‘vrasë’

Një studim i fundit i “The Lancet”, revistës mjekësore më prestigjioze në botë, tregon se, jetëgjatësia e shqiptarëve do të rritet në dy dekadat e ardhshme. Madje, sipas studimit, rritja...

Çfarë thotë raporti i BB për varfërinë e skajshme në Shqipëri

Në shumicën e ekonomive botërore sot, të ardhurat e të varfërve po rriten. Prosperiteti i përbashkët, i përcaktuar si rritja mesatare vjetore e të ardhurave ose konsumit të 40...

Vjen alarmi botëror : Shqiptarët do të “vuajnë për bukë”

Të gjithë jemi informuar mbi raportet se Shqipëria rrezikohet nga përmbytjet, rrëshqitjet e dherave apo tërmetet, por Organizata Botërore e ushqimit ka ngritur alarmin mbi një tjetër rrezik. Sipas një...

7 anëtarët e familjes Duro jetojnë në kasolle, gjyshja: Apelojmë për ndihmë, jemi në...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=78&v=_LAOcGSH8fg   Një familje prej shtatë anëtarësh që jeton në një kasolle. Kjo është historia e familjes Duro që jeton në fshatin Martalloz të Tepelenës. Babai i burgosur, nëna e sëmurë dhe...

LIDHU ME NE

72,267FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Momenti i adhurueshëm kur fëmijët refugjatë shohin borë për herë të parë

y fëmijë të vegjël që luajnë në borë mund të jetë pamja më e bukur që keni parë sot. Ata janë fëmijë refugjatë që...

NDALOHEN I TELEFONAT CELULARË NË SHKOLLAT E SHKODRËS

Në datën 17 shtator u vu në zbatim ligji i cili u ndalonte përdorimin e telefonave celularë në shkollë si nga nxënësit por njëkohësisht...

TË ENJTEN “AVENTURAT E ÇARDASH OSE E TIF TUF”

Në teatrin "Migjeni" këtë të enjte do të ketë premierën një shfaqje e veçantë mbi të gjitha për voglushët shkodranë por jo vetëm. Premiera...