Ju dhemb shpina, flini në këtë pozicion!

Dhimbja e shpinës është një fenomen që shkaktohet në varësi të faktorëve të ndryshëm. Qëndrimi në karrige është një ndër shkaqet që shkakton dhimbjen e shpinës. Për lehtësimin e...

Jeni shtatzanë, ja kur është koha ideale për të udhëtuar me avion

Shtatzania është dhe periudha ku secili nga ne duhet të bëjë kujdes, pasi një gabim i vogël mund të ketë pasoja. Udhëtimet janë dhe pjesa që secili nga ne...

Flokë të thatë dhe të djegur, ja zgjidhja

Flokët shpesh janë dhe pjesa më e vështirë për tu mirëmbajtur. Shumë zgjedhin mëngjësin për të bërë dush, pasi dëshirojnë që floku të ketë një vëllim dhe shkëlqim në...

Ngërçi i gishtave të këmbëve, ja pse shkaktohet

E keni parasysh ndjesinë e çuditshme që të jep ngërçi i gishtave të këmbës? Pse shkaktohen këto ngërçe? Ekspertët mendojnë se ngërçet e shpeshta të këmbëve mund të sinjalizojnë për...

A e dini se sheqeri nuk është armiku i vetëm i dhëmbëve?

Nuk është vetëmlufta ndaj sheqerit ajo që do ju ndihmojë për të pasur dhëmbë të shëndetshëm. Të gjithë jemi të vetëdishëm se sheqeri shkakton prishjen e dhëmbëve, prandaj shumë...

Si duhet të ruani vaktet ushqimore që konsumoni në punë apo në plazh

Vera është dhe stina që ne ndihemi më të rrezikuar për tu helmuar. Gjithmonë duhet të bëni kujdes me ushqimet që konsumoni jashtë shtëpisë, të ruhen në mënyrën e...

Gabimi që bëjmë të gjithë në verë, ja cili është…

Uji i ftohtë nuk duhet të konsumohet gjatë stinës së nxehtë të verës. Ai vërtet shijon shumë në këtë periudhë, por edhe e dëmton shëndetin tonë. Është e...

Vuani nga gurët në veshka? Dieta që ju duhet për eleminimin e tyre

Gurët janë një problem shëndetsor që vjen si pasojë e dehidratimit. Ndryshime duhen bërë në sasinë e kripës, kalciumit, oxalateve, proteinave, kaliumit dhe lëngjeve në dietën. Nëse ju keni...

A i dinit më parë efektet negative të cigares elektronike?

Cigarja elektronike ka nje ndikim te dëmshëm në shëndet njelloj si duhani. Të gjithë përdoruesit e tyre duhet të dijnë problemet që ju shkaktohen në organizmëm nga përdorimi i...

2000 vjet na e mbajtën fshehur! Lëngu që lufton diabetin dhe vonon plakjen

Tani eshtë koha kur thanat, frutat e vogla me ngjyrë të kuqe pushtojnë tregjet. E nëse jeni nga ata që nuk e preferojnë shijen e thartë, ne kemi një...

Te fundit

Ndodh mrekullia! I paralizuari arrin të ecë pas shumë viteve

Një baba 29-vjeçar në SHBA që mbeti i paralizuar nga mesi e poshtë, ka filluar të ecë sërish pas një implanti në trurin e...

Pasi BE-ja i mbylli ‘derën’ e kufijëve, edhe Britania e Madhe i jep një...

Qeveria britanike e Boris Johnson ka shpallur sot një listë të plotë të vendeve, qytetarët e të cilave që do duan të shkojnë në...

110 fëmijë të infektuar me covid19 në Shqipëri

Ndërkohë që vendi çdo ditë është duke raportuar një numër të lartë të infektuarit me Covid-19, mes tyre ka edhe fëmijë. Mësohet se qysh nga...