Nëse do rrisja dhe njëherë fëmijën tim, nuk do i ndërtoja shtëpinë, por vetëvlerësimin!

“Nëse do rrisja dhe njëherë fëmijën tim” nga Diane Loomans – Nëse do e rrisja dhe një herë fëmijën tim do t’i ndërtojë më parë vetë-vlerësimin, e më vonë shtëpinë. – Me gishta...

“Shkodra në mëngjese”. Përshkrimi fantastik i Shkodrës në poezi, nga Ernest Koliqi…

Këndojnë bashkë në mëngjese pesë kumbonare, këndojnë në ajri mbi Shkodër ende fjetë: mbi Maranaj qet vetllën kureshtare agimi e hjedh në liqe synin e qetë. Përhapë lajmin e zgjimit rrezja e parë të...

10 letrat më të bukura të dashurisë të të gjitha kohërave, lexoni tani

Disa meshkuj kanë ditur si të shkruajnë letra dashurie. Ne kemi listuar dhjetë nga më romantiket (dhe të shkruarat më saktë), së bashku me disa pjesë të veçanta prej...

Lamtumirë vendet e mija

Poezi nga Gjergj Fishta. Lamtumire vëndet e mija, Që po m’zhdukeni dalngadalë Gjëmon Deti ushton duhija Lkundet varka vale mbi vale. Kah njaj Diell që asht tuj flakrue Andej fill un tash do t’veta Lamtumir atdhe...

‘Unë kam vendosë me jetu çdo ditë si trofe’

Nga Arjola Zadrima Ato kohë ende nuk e kisha rindërtu botën. Gjithçka ishte pakuptim. Unë ndjehesha e vogël, e pambrojtun, e vetmueme ndonëse shtëpia ishte dëng me njerëz. Kur vijnë...

ERNEST KOLIQI. ...

Kishin harrue se ishte vonë. Në qiell të mbramjes s’mbette ma as ma i lehti kujtim i tingujve të kumbonve prendimore. Nata me hije të bruzta kish nisun të...

Miqtë…

Kot e ke, më tha ndërgjegjja, Njerëzit s’janë përherë miq. Ti pandeh se ata të duan, Por në fakt i ke “armiq”! I them vetes, pse, s’kanë shkak, S’kam pushtet, as ofiq… Nuk urrej askënd...

NDERMENDJE, SOT NE DITEN E LINDJES SE POETIT…

SHQIPERIA (poezi nga Pablo Neruda) S'kam qenë ndonjëherë ne Shqipëri, n'atë tokë të ashpër e të dashur, n'atë dhe malor barinjsh. Sot, shpresoj të vij mu si për kremte, për një kremte të re, dasmë mbi tokë; pa të vete...

O SHQIPTARË…

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’ Ju shkoj jeta, kot së koti. Ju që s’vleni as sa gratë Kush s’ju don, veç ju dashtë Zoti!… E shkutë jetën veç me pshtyma Tre herë n’ditë kërkoni...

“Baba, ne ikëm”

Poezi nga Petrit Ruka – Baba, ne ikëm, shtëpinë e braktisëm… Një kohë arixhinjsh jeton gjithë bota, Dhe foton tënde nga muret e zbritëm, Si dryn një palë lot vendosëm tek porta. Ikëm,...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju prezantojmë mashkullin më të bukur në botë për vitin 2019! (FOTO)

Ai është një ndër meshkujt më të suksesshëm në muzikë dhe një nga fituesit më të rinj të çmimit prestigjioz, EGOT. Por tani John...

“Gjejini një burrë të qetësohet”/ Mira Kazhani i përgjigjet Jul Dedës: Unë nuk kam...

Humoristi Julian Deda, që përveç humorit, merret edhe me politikë si militant dhe anëtar i Partisë Demokratike, ka sulmuar gazetaren Mira Kazhani, pas një...

Gjendet e pajetë në banesë artistja shqiptare

Një regjisore shqiptare është gjetur e vdekur në rrethana të paqarta në Prishtinë, Kosovë. Bëhet fjalë për Arzana Krajën, e cila është vajza e kryetarit...