‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së vdekur urie asht tiktaku i zemrës...

‘Ta mbash mend, va.rri vetëm një perde është’

Poezi e shkruar nga Mevlana Rumi. Shqipëroi: Besa Salihu Morina Kur të vd.es Kur tabutin për udhë t’ma nisin As mendja mos të t’shkojë Që po e humbi këtë botë Mos derdh asnji pikë loti Mos...

Kur bota m’vr.et, ti s’më le me e lëshu jetën

Kur ti sëm.uresh, bota fle Unë rri mbi kokën tënde, Çdo gradë më shumë e zjarrmisë E djeg zemrën time. Kur ti s’ha, bota ngopet Mua buka m’bëhet nyje, Gjej pafund mënyra me t’bë me...

‘Grua, ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë’

Nga Petrit Ruka. Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe...

“…të pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!”

Nga Ali Asllani Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças, Për çakallin, nat’ e...

Poezia e lashtë shqiptare që ironizonte paranë

Më poshtë mund të lexoni një poezi të Hasan Zyko Kamberit, poetit shqiptar që shkroi në funt të shekullit XVIII një poezi satiriko – thumbuese për paranë: Paraja “Mbreti, q’urdhëron dynjanë, Që...

Vogëlush po vjen dimri

Xhevat Latifi Është dimri i parë që je jashtë shtëpisë M’bahesh se je rritë je ba ujk shikon nga larg shtëpinë e mbuluar me borë pështjell shallin… Shikon… Atlantiku ka ngjyrën e syve tu ( i...

S’u prish bota, as fukuarallëku s’mori fund – Nga Nonda Bulka

NONDA BULKA Nëno!… -Bir! -Dua bukë! Mëma hesht. -Nëno! -Bir! -Ngriva! Mëma psherëtin. -Nëno! -Bir! -Më dhemb koka! Mëma s’përgjigjet. S’ka bukë, s’ka zjarr, s’ka të holla për doktor. Dhe djali psherëtin. Mëma s’përgjigjet. Psherëtin edhe ajo ngadalë. Djali nuk i dëgjon...

Gjosho Vasija: Kujton Dom Simon Jubanin

Dom Simoni trim dhe Murg njiqind stinë Ju kalben n’burg.. N’njiqind stinë q’u burgos trimi s’e ligshtoi jo kurr rregjimi me torturat me çnjerzore, pa’u hjekë kurr hekri per dore, veç lagshtinë, ujë e gjak, pshtyjë...

“Pra mallkue njai bir Shqyptari, qi këtë gjuhë të Perëndis’, trashigim që na la...

Poezi e shkruar nga Gjergj Fishta. Porsi kanga e zogut t’verës, qi vallzon n’blerim të prillit; porsi i ambli flladi i erës, qi lmon gjit e drandofillit; porsi vala e bregut t’detit, porsi gjâma e...

LIDHU ME NE

81,402FansaPëlqeje

Te fundit

Nën ndikimin e alko olit turistja heq të gjitha rrobat e hidhet në lum!

Një turiste braziliane ka habitur të gjithë me veprimet e saj. E njëjta ka shokuar të gjithë njerëzit përreth të cilët filmuan menjëherë gjithë ngjarjen. E...

Thuajse të gjitha gratë e kanë këtë gjë në gjoksin e majtë, por kurrë...

Pothuajse të gjitha gratë e kanë atë në gjoksin e majtë, por ne vëmë bast që shumica e tyre kurrë nuk e kanë vënë...

Nëna thyen rekordin, lind fëmijën 6 kilogramë

Nëpërmjet një ndërhyrjeje çezariane, një nënë nga Teksas i Amerikës ka sjellë në jetë një vogëlush që peshonte plot 6 kilogramë. Djali i Jennifer Medlock...