Filip Shiroka, shkodrani i dashuruar në dallëndyshe

Filip Shiroka lindi më 1859 në Shkodër dhe vdiq më 1935 në Bejrut, Liban. Tema në veprën e poetit Filip Shiroka ishte ajo e atdhedashurisë, krenarisë kombëtare për të kaluarën...

Bir, të kisha timin kur ishe brenda meje aq sa një lajthi…

ga Alma Dema Tërshalla Bir, Të kisha timin kur ishe brenda meje Aq sa një lajthi Ëndrrat e mia dashurore i enda ndër ty! Bir, Të shoh ndërsa rritesh si lastarët e lajthisë E qiellit i...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së vdekur urie asht tiktaku i zemrës...

‘Ta mbash mend, va.rri vetëm një perde është’

Poezi e shkruar nga Mevlana Rumi. Shqipëroi: Besa Salihu Morina Kur të vd.es Kur tabutin për udhë t’ma nisin As mendja mos të t’shkojë Që po e humbi këtë botë Mos derdh asnji pikë loti Mos...

Kur bota m’vr.et, ti s’më le me e lëshu jetën

Kur ti sëm.uresh, bota fle Unë rri mbi kokën tënde, Çdo gradë më shumë e zjarrmisë E djeg zemrën time. Kur ti s’ha, bota ngopet Mua buka m’bëhet nyje, Gjej pafund mënyra me t’bë me...

‘Grua, ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë’

Nga Petrit Ruka. Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe...

“…të pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!”

Nga Ali Asllani Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças, Për çakallin, nat’ e...

Poezia e lashtë shqiptare që ironizonte paranë

Më poshtë mund të lexoni një poezi të Hasan Zyko Kamberit, poetit shqiptar që shkroi në funt të shekullit XVIII një poezi satiriko – thumbuese për paranë: Paraja “Mbreti, q’urdhëron dynjanë, Që...

Vogëlush po vjen dimri

Xhevat Latifi Është dimri i parë që je jashtë shtëpisë M’bahesh se je rritë je ba ujk shikon nga larg shtëpinë e mbuluar me borë pështjell shallin… Shikon… Atlantiku ka ngjyrën e syve tu ( i...

S’u prish bota, as fukuarallëku s’mori fund – Nga Nonda Bulka

NONDA BULKA Nëno!… -Bir! -Dua bukë! Mëma hesht. -Nëno! -Bir! -Ngriva! Mëma psherëtin. -Nëno! -Bir! -Më dhemb koka! Mëma s’përgjigjet. S’ka bukë, s’ka zjarr, s’ka të holla për doktor. Dhe djali psherëtin. Mëma s’përgjigjet. Psherëtin edhe ajo ngadalë. Djali nuk i dëgjon...

LIDHU ME NE

77,134FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Ndalohet autobuzi me protestues/ Reagon deputetja demokrate

Deputetja demokrate Lindita Metaliaj, ka njoftuar për ndalimin e një autobuzi me protestues në hyrje te Tiranës. Sipas Metaliajt, policia ka ndaluar autobuzin e parë...

PD: 50 mijë qytetarë nga rrethet drejt Tiranës për të protestuar

PD ka dhënë një informacion paraprak në lidhje me numrin e protestuesve të saj që janë nisur nga rrethet. Sipas selisë blu, më shumë se...

“Edi Rama ke marre fund, po vijne shkodranet si lum”

Nga Vlora janë nisur autobusë e mjete private me protestues drejt Tiranës, ndërkohë që vetë kryeministri do të jetë sot në Vlorë. Në një prej...