Negovani, fshati i shqiptarëve, por ku nuk lejohet të flitet shqip

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende banojnë shqiptarë ortodoksë dhe pak vllehë....

Apeli drithërues i 13 vjeçarit: Kur ka uri e hutoj me përralla ndërsa vetë...

Çdo herë që bie shi, Sueli dhe Ina zgjohen me këmbët e lagura. Dhe ashtu me këpucët e grisura 13-vjeçari shkon në shkollë. Kurse Ina, 4 vjeçe mes të ftohtit...

Horoskopi për ditën e mërkurë, ja parashikimet

Horoskopi i ditës së mërkurë, 23 Janar 2019: Dashi-Dite shume e paqëndrueshme dhe here pas here e mbushur me mosmarrëveshje kjo e sotmja. Mundohuni me çdo mënyre te t’i zgjidhni...

Video/ Reportazhi i “Al Jazeera”: Shqipëria, një perlë e fshehur

Bukuritë e natyrës shqiptare kanë tërhequr vëmendjen e shumë turistëve në botë. Mediat prestigjioze si Washington Post, Corriere, Stuff.nz, FT, The Guardian, etj, kanë shkruar artikuj ku vlerësojnë Shqipërinë...

Vogëlushi bie në pus, një popull i tërë në ankth që shpreson

ur flitet për një fëmijë ndjeshmëria është e lartë. Por kur bëhet fjalë për rrezik ankthi dhe shpresat janë më prezente se kurrë. Këtë herë sytë e botës janë...

Naile Hoxha, vetëm mund të admirohet

Ne jemi një popull që e njohim shumë mirë muzikën e bukur të vendit tonë. Ne dimë shumë mirë se cilët janë ata këngëtarë që fitojnë respektin tonë dhe...

Pjetër Gjini dhe madhështia e humorit të tij

- Momente nga jeta dhe krijimtaria e humoristit virtuoz Pjetër Gjini (18.11.1911 – 30.03.1988), njeri me shpirt të madh, poet, publicist, muzikant dhe përkthyes- Kafen e Madhe me librarinë (një...

Me 3 fëmijë autikë, familja jeton në kushte mesjetare: Nuk kanë

Shtëpi pa dyer dhe dritare, mure te mykura, frigorifer i boshatisur dhe fëmijë autikë që flejnë në tokë.Kjo është gjendja migjenjane e familjes Kaci që jeton në lagjen Gurra...

Ma hiq qafe atë celular!

Nga: Umberto Eco Përktheu: Henrik Ligori Pak kohë më parë, ndërsa po flisja para Akademisë së Spanjës në Romë, një zonjë duke ujdisur telekamerën ma përplasi në fytyrë një dritë verbuese...

Shëndetësia falas? Fotot nuk janë bërë në Afrikë, por Tiranë

Ligjvënësja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka publikuar disa foto drithëruese për kushtet në QSUT në Tiranë. Ja se si i përshkruan ajo këto pamje: Shëndetësia falas??? Transport i pacientit mes...

LIDHU ME NE

75,612FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Pa nënë e baba, 4 vëllezërit jetimë mes lotësh për ndihmë! Xhulio i vogël...

Katër vogëlushë nga Sovjani i Korçës, mbetur jetimë, luten për ndihmë. Para tre vitesh, Xhorxhino, Marjo, Mateo dhe Xhulio humbën nënën e tyre ndërkohë...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së...

Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme

Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…” Për t’u lexuar tre herë në ditë. Nëna e mirë është ajo që...