Pse Fishta mbeti pa varr dhe pa shtëpi muze?

  Me të drejtë, si pikëllim a vrasje e ndërgjegjes qytetare, aty ku ka mbetur ndonjë spikamë e saj, ngrihet pyetja: pse Gjergj Fishtës nuk i bëhet shtëpia muze nga...

Punësimi në Shqipërinë tjetër!

Silvana Begaj Gjermania kërkon inxhinierë, saldatorë, mjekë, infermierë…! Gjermania po heq vizat e punës me vendet e Ballkanit! Cfarë “gëzimi” për Shqipërinë! Shqipërinë tonë që kaloi një periudhë të gjatë komunizmi (45...

Ilir Meta, ose 5 hapat që e zgjidhin situatën për 5 minuta!

Nga Alfred Peza/ Presidenti paska kërkuar gjatë takimit të lamtumirës për ambasadoren e Sllovenisë, Lea Stançiç, “rikthimin urgjent të vendit në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor, për t’i shërbyer...

Po sikur në vend të një makine me qera … ?

‏Nga Dom Gjergj Meta Do ishte interesant sikur me 30 mijë lek të reja, aq sa duket që bën qeraja e një makinë apo çmimi i një veshje a kostumi...

Shkrimtarja shkodrane kritika Bashës: Jeton mbi re, s’na duhesh me na thanë ”bravo”, lësho...

Shkrimtarja shkodrane Arjola Zadrima ka lëshuar disa kritika në drejtim të kreut të PD, Lulzim Basha, i cili dy ditë më parë zhvilloi edhe takime me strukturat në qytetin...

Shkodër, kur e ambla andje t’rrok e dishrimi me t’dasht, njaq fort m’përflak

Nga Albert Vataj Shkodra asht njatje ku andja t’rrok e dishrimi me t’dasht, m’përflak me njaq shum’ dashuni, sa mundem vetëm me u përul, e tue u lut si para...

PRESIDENTIN E MARRIN PENG!

Nga Edi Oga ekskluzivisht për newsbomb.al *Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i këtij materiali Lajmi për pengmarrjen e Presidentit u përhap brenda pak orësh. Në kushte të tjera, lajmi do të...

Protestat e reja, nën moton “Basha rri”!

Nga Mero Baze Paralajmërimi i ri i opozitës, për protestë më 10 korrik, nuk duhet të habisë askënd. Edhe pse “fitimtarët” zakonisht festojnë dhe nuk protestojnë, Berisha dhe Basha kanë...

Problemi i presidentit, është se nuk ka më rëndësi

Nga Mero Baze Presidenti ka dy ditë që gdhihet keq. Dje dha një shfaqje të çekuilibrit politik, diplomatik, shtetëror dhe mendor. Sot e kishte kapur me letra qysh në mëngjes. Nisi...

Cilën do më shumë, Shqipërinë time apo Shqipërinë e Ilir Metës?

Nga Bledi Mane-Public Enemy Është elegante, e bukur, ka shenja dhune në trup por mbjell pemë dhe mundohet ti mbulojë plagët. Kursen ujin e pijshëm dhe dritat, mundohet që me...

LIDHU ME NE

83,768FansaPëlqeje

Te fundit

Gjejnë portofolin e mbushur me para, ja çfarë bëjnë dy motrat nga Saranda

Një rast i bukur, pozitiv, qytetarie dhe shembull për t’u marrë nga të tjerët, është demostruar ditët e fundit në qytetin e Sarandës. Protagoniste të...

Zbrazen spitalet, edhe 200 infermierë të tjerë nga Shqipëria në pritje për tu larguar...

Rreth 6 mijë e 500 infermierë kanë lënë Shqipërinë vitet e fundit për të punuar në institucionet shëndetësore të vendeve Europiane. Interes më të lartë...

Duhet qe te githe te kontrolloni karten e identitetit dhe pasaporten

Nje milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh pritet të skadojnë në fund të këtij viti. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i bëri thirrje të...