Chapeau professeur!

Nga dom Gjergj Meta Profesor Tupen e kam njohur para do vitesh në një nga edicionet e Panairit të Librit. Sapo kishte dalë libri i tij “Dhembja që premton dashuri”,...

Imzot Frendo mbështet studentët: Isha i varfër, qeveria na e bëri shkollën falas

Arqipeshkëv Metropoliti i Tiranë-Durrësit, George Frendo shpreh solidaritetin me studentët që po protestojnë prej disa ditësh. Ai tregon historinë e tij personale për të theksuar rolin vendimtar të qeverisë në...

Mjerë qytetari, mjerë studenti, mjerë prindi, mjerë kombi, mjerë Shqipëria!

Nga Artan Fuga Intelektuali në litar! E bukur se lidhur me protestat e studentëve dëgjojmë “kinezërira” nga më absurdet.   Ka disa të “mënçur” – maskarenj të lindur, mashtruesa qysh në vezë, që...

“Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram…”

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato dite...

Shqipëria, shkollimi dhe shkallimi

Më poshtë do të të kallëzoj disa gjëra të cilat, të gjithë i dinë, por nuk i kallëzojnë te njëri-tjetri. Mbase s’do të të përmbushë ajo që do të...

Ne që kemi mbetur

Ikën ata që shpallën pavarësinë, madje iku edhe Haxhi Qamili, Iku Selam Musai, vate edhe Themistokliu. Ikën ata që kishin bërë studimet në Firence, Romë dhe Vienë, dërguar nga Lartmadhëria Zogu i...

Njëriu me telefon në dorë, Semantika e gishtit

Ti je i shqetësuar. Shqetësimi yt nuk është ai para 10 viteve. Ti je një rob dixhital. Je një adhures taçskrini. Prekje që çdosekondshëm aktivizon një buton, një sinjal,...

Nji zemër studentit sot qi nuk asht e zoja për sakrificë, o do të...

Shkruan Lazer Shantoja ne 1923: Nji zemër studentit sot qi nuk asht e zoja për sakrificë, o do të thahet o do të pelsasë. Mbas sa vjetvet shkolle aj kthehet...

“Nuk mund të besosh tek Zoti e të jesh mafi.oz”

Kush është maf.ioz nuk jeton si i krishterë, sepse blasfemon me jetën e vet kundër emrit të Zotit-dashuri… Prandaj, mafiozëve u them: ndryshoni! Mos mendoni më për veten tuaj e...

Filloi heroika moderne e Shqipërisë, suksese studentëve

Nga Spartak Ngjela Protestat e studentëve: u poq populli shqiptar. Kjo ishtë festë, për të gjithë shqiptarët, dhe kundër shëmtimit Berisha të protestave të paguara. Kundër korrupsionit kryeministror Rama në arsim...

LIDHU ME NE

73,540FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Mësuesja Liljana Luani renditet ndër 50 arsimtarët më të mirë të botës

Në shenjë respekti për mësuesen Liljan Luani Sot sapo kishte filluar mbledhja e këshillit pedagogjik pranë shkollës 9 Vjeçare “Pashko Vasa” në qytetin e Shkodrës, pak...

Shtohen reshjet e dëborës, zbardhet Shqipëria (Foto)

Në të gjithë territorin e vendit moti ka qenë i paqendrueshëm gjatë natës, me reshje dëbore në vendet malore e shi në vendet e...

Gazetari anglez tha se shqiptari është hajdut dhe lehtë ndërron fe, Fishta iu përgjigj:...

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin-1934, një gazetar anglez i drejton të madhit Gjergj Fishta këtë pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht: “Kam...