Zbulohet sëmundja e tmerrshme që vjen nga celulari

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re mjaft të përhapur në gjithë globin e cila mund të jetë shumë e rrezikshme për...

“Kur je Shkodran, Tana i Ban”/ Por ja çfarë duhet të bëni kur të...

Nëse akoma nuk keni qenë në Shkodër (vështirë të ketë shqiptar që nuk ka qenë në Shkodër) apo nëse keni në plan të vini, më lejoni që si një...

Peshkimi me magnet, i riu gjen “thesarin” në liqen

Ky peshkatar gjeti një mënyrë të ndryshme për të peshkuar. Në vend të grepit ai përdori magnetin në mënyrë që të kapte objektet metalike në fund të një liqeni. Por...

Hurma Arabie me Qumësht – Kura që Bën Mrekulli për Shëndetin

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të mbajtur organizmin e fortë dhe mendjen e mprehtë. Hurmat e...

Zbulimi që ka befasuar shkencëtarët: Bletët “njohin” zeron

Edhe kafshët e njohin zeron. Së fundmi, listës i është shtuar edhe një insekt, pikërisht bleta. Kështu delfinët, papagallët, shimpanzetë dhe bletët arrijnë të dallojnë dhe kuptojnë konceptin kompleks matematikor...

“Misteret” e Natës së Kadrit, pse vlen sa jeta e një njeriu?

Nata e Kadrit agjërimi në këtë ditë konsiderohet i vlefshëm sa një mijë muaj. Për këtë arsye numri i personave që agjërojnë sot është shumë më i madh se ata...

Zakonet nga të cilat nuk heq dorë kurrë një shqiptar

Me siguri të gjithë e gjeni veten tek lista e veprimeve apo preferencave më tipike që në përgjithësi bën çdo shqiptar, i pasur apo i varfër. Pak mund t’i thonë...

Kur ne Liban pershendesin me shqiponjen dy-krenare

Mounir eshte nje nga parukieret me te famshem jo vetem ne Liban por edhe ne shume vende te botes. Ai eshte mjaft i famshem ne punen e tij qe...

“Për ideal të partisë”/ 19 shprehje që shqiptarët nuk i përmendin më

Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjaloritNëse një të riu sot, do ta uronim me fjalët “t’u bëftë gjak e dhjamë”, do kuptojë se...

(Foto) Populli thotë se budallallëku nuk ka fund.

Kur ‘budallallëku’ s’ka fund! Ja disa histori shqiptare. Këto janë disa nga fotot më të çuditshme që janë parë ndonjëhere. Besojeni që janë bërë në Shqipëri. Fotot janë postuar në rrjetet...

LIDHU ME NE

80,833FansaPëlqeje

Te fundit

Volejbollistja shkodrane shpallet shpallet “Miss Universe Albania 2019”

Volejbollistja e kombëtares shqiptare Cindy Marina është shpallur fituese e “Miss Universe Albania 2019”, event që u zhvillua në Tiranë. Marina, 21 vjeçe, jeton...

Vendet ku duhet të udhëtoni sipas shenjës së horoskopit

Nëse jeni si ne, atëherë në fillimin e çdo viti të ri mendoni për këto dy gjëra: Horoskopin për 12 muajt e ardhshëm dhe...

Meta shfuqizoi datën e zgjedhjeve, reagon Rama: E prisja, plan i bërë me kohë

Kryeministri Rama ka reaguar nga Berati në lidhje me shfuqizimin e datës së zgjedhjeve nga Presidenti Meta. Rama u shpreh se e priste një vendim...