“Mercedes”, emri një vajze sot është marka më e njohur e makinave

Si iu vendos emri makinës së famshme gjermane nga kompania gjermane Daimler-Motoren-Gesellschaft. “Mercedes-Benz” është sot një nga markat e makinave më të rëndësishme në botë, por jo të gjithë ndoshta...

Bima që kushton mbi 1000 euro kilogrami gjendet edhe në Shkodër.

Tartuf është bima që mund t’ju sjellë të ardhura të mëdha. Duket sikur ata i ngjajnë patateve dhe shijojnë si një përzierje djathi dhe qepë të vjetër. Gjenden nën tokë në...

Shkodra, 5 mijë vjet e vjetër…

Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite, kanë zbuluar fakte të reja për këtë qytet. Drejtuesi i...

Facebook zbulon 6 gjëra që do ju fshijnë profilin

Edhe pse vijon të flitet për skandalin e Facebook, platforma sociale ka zbuluar standardet, të cilat nëse shkelen do ju bllokojnë profilin. Në listën e gjërave përfshihet: 1. Postimi i cdo...

“Çfarë fati”, porositi shampo, posta i sjell pasaporta amerikane

Një grua e cila kishte porositur një shampo nëpërmjet internetit, është shtangur kur ka hapur pakon, pasi në të kishte 20 pasaporta të reja amerikane. Nicole Mitchell, 46-vjeçare, nuk mund...

Njihuni me 3 të rinjtë shqiptarë që kanë patur ide ‘gjeniale’ për të hapur...

Ardenisa Hila është një nga dhjetra të rinj që kanë përfituar nga projekti i PNUD për vetëpunësimin. Ideja e saj për të kultivuar kunguj dekorativë ishte një ndër më...

E dini pse në Shqipëri përdoret “lek i ri dhe lek i vjetër”? Ja...

Seria e kartëmonedhave të emetuara në vitin 1964, i ashtuquajturi “Leku i ri” Më 16 gusht 1965, në bazë të dekretit nr. 4028, datë 14.07.1965, filloi këmbimi i monedhës së...

Fotolajm/ Ndodh në kampionatin shqiptar, vijat e bardha janë vijëzuar me tallash

Ditën e djeshme u luajt në Burrel sfida e kategorisë së Parë, në grupin A, mes Burrelit dhe Tërbunit. Takimi ishte pa shumë raste dhe përfundoi me rrjeta të paprekura,...

“Plakat” trazojnë motin, miti që shpjegon përse ndodh

Sipas rrëfimeve nga brezi në brez, ndryshimet e motit në fillim apo në fund të muajit mars lidhen me “mitin e plakave”. Në disa krahina të vendit ky mit kujtohet...

NJIHUNI ME FSHATIN SHQIPTAR QË KA VETËM NJË BANOR

Dy dekadat e fundit kanë sjellë ndryshime drastike në jetën në fsaht falë emigracionit e zhvillimit të shpejtë të qyteteve të mëdha. Në përpjekje për të siguruar një jetesë më...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Manastirliu vizitë në Shkodër: Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë

Shërbimi i hemodinamikës në spitalin rajonal të Shkodrës ofrohet brenda 24 orëve, duke zeruar rradhët e pritjes për këtë shërbim jetik për qytetarët, që sot...

Zbulohet plani, do të dërgojnë Ronaldon në PSG, për ta marrë Mbappen…

Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi për të shkuar në Juventus vitin e kaluar, por presidenti i madrilenëve, Florentino Perez, është duke planifikuar...

Sali Berishës i del nga shpirti: Një nga anëtarët e Kushtetueses i takonte sesbën...

Sali Berisha pas takimit me Presidentin Ilir Meta deklaroi se Edi Rama po tenton që të kapë Gjykatën Kushtetuese, ndërsa vlerësoi kreun e shtetit për...
error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR