..sot asht nji dite e vecante per te kujtue nji shkodran

..sot asht nji dite e vecante per te kujtue nji shkodran te madh qe m´ban krenar si qytetar i Shkodres... ...asht dita e lindjes dhe e vdekjes e gjigandit Pjeter...

Loro Boriçi, korifeu i futbollit shqiptar

Nëse Riza Lushta dhe Naim Kryeziu e “njohën” Shqipërinë futbollistike në kampionatin italian, Loro Boriçi bëri edhe në vendin e tij, pikërisht me Kombëtaren shqiptare. Edhe sot e kësaj dite...

MESHARI I BUZUKUT – MONUMENT I MADH I LETRAVE SHQIPTARE

Vepra e njohur me emrin Meshari nga Gjon Buzuku është libri i parë në gjuhën shqipe. Nga pikëpamjagjuhësore dhe kulturore, kjo vepër është një nga frytet më të rëndësishme...

Letrat e panjohura të Ernest Koliqit

Një letërkëmbim i panjohur i viteve ’50 mes shkrimtarit dhe bashkëpunëtorit të tij Karl Gurakuqi Figura e politikanit Ernest Koliqi, ministrit të qeverisë fashiste, ka penguar për gati 50 vjet...

Tano Banushi, legjenda e teatrit shqiptar

Një nga të mëdhenjtë e skenës shqiptare që nuk do të vdesi kurrë është edhe aktori, humoristi, Artisti i Popullit, Tano Banushi. Banushi u lind më 4 Shkurt 1927...

Shkodra nuk e harron Don Luigjin!

Nga Fritz Radovani DON LUIGJ KÇIRA (1925 – 2008) 24 MARS 1963: Shugurohet Meshtar Don Luigj Kçira nga Imz. Ernesto Çoba. Pak kohë para zgjedhjeve të para nen pushtimin sllavokomunist të vitit 1944, votimet...

Bizi ose mrekullia e futbollit shqiptar

Ti kisha borxh keto rradhe o i madhi Sabah Bizi. Vite me pare tek qe ne krye te Partizanit por edhe te Kombetares sone, te madhin e te paharruarin e...

At Shtjefën Gjeçovi, martiri i kishës dhe shërbestari i vlerave krenuese shpirtërore të shqiptarëve

Më 12 korrik 1873 u lind në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, frati françeskan, veprimtari i shquar i lëvizjes atdhetare, etnografi, arkeologu dhe shkrimtari, Shtjefën Gjeçovin, një...

Krerët e fiseve Hoti, Gruda, Kelmendi, Kastrati e Shkreli kundërshtojnë kufirin me Malin e...

Nga Aurenc Bebja “Le Petit Parisien” ka botuar, të shtunën e 16 gushtit 1913, në faqen n°3, një shkrim mbi reagimin e fiseve të Malësisë kundër kufirit me Malin e...

Pamjet e rralla/ Ndeshja e parë e Kombëtares në një Botëror

Në prag të ndeshjes miqësore të Kombëtares shqiptare ndaj Norvegjisë, gazetari Armand Plaka ka publikuar sot katër foto të rralla të dala nga arkivat holandeze dhe të panjohura për publikun...

LIDHU ME NE

77,869FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër këtë

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e...

Shtrigat e bardha/ Tre shenjat që tregojnë se jeni një prej tyre

Sheh ëndrra parashikuese A sheh shpesh ëndrra që realizohen? A sheh ëndrra në të cilat sheh njerëz që nuk janë më ? Mund të shohësh ëndrra...

Si ta kuptosh që ai po të tradhton, bazuar në shenjën e tij të...

Dashi Meshkujt e shenjës së Dashit, janë shumë të përkushtuar në një lidhje. Por nëse ata fillojnë të tradhtojnë do e kuptoni menjëherë pasi do të...