Bujar Qamili i jep zemër Shkodrës, koncert në rrugët e qytetit

Shkodra është qyteti i dytë më i goditur në vend nga Koronavirusi, pas Tiranës. Epiqendra e veriut të vendit numëron deri tani 52 të prekur dhe 2 viktima, çka ka...

Pashkët, kuriozitete lidhur me festën e besimtarëve katolikë dhe ortodoksë

Pashkët janë festat në të cilat të krishterët festojnë Ringjalljen e Jezusit: është një festë “e lëvizshme”, do të thotë që bie në ditë të ndryshme në varësi të...

Festa e Pashkëve, ja kuptimi i simbolikës së vezës së kuqe

Por vezët thyhen dhe këmbehen edhe në familje mes pjesëtarëve të saj. Ndërsa buka e pashkës, e cila ka shije te ëmbël shpreh kuptimin e ëmbëlsisë dhe lumturisë, të...

Lot dhe gëzim, si e surprizoi Gëzim Kruja në shtëpi Zef Deda: E kujtojnë...

Lot dhe gëzim në dhjetorin e vitit të kaluar. Zef Deda, aktor i humorit shkodran I bën një surprizë shumë të këndshme kolegut të tij, të madhit Gëzim Kruja,...

KUSH ISHTE GEZIM KRUJA, KRENARIA E QYTETIT TE SHKODRES

Gëzim Kruja ka lindur në Shkodër, në vitin 1939. Karrierën humoristike e ka nisur që në moshën 13-vjeçare. Fillimet me Estradën amatore nisin që në kohën kur ishte ushtar më...

Tjetër humbje për artin, ndahet nga jeta legjenda e muzikës

Legjenda e muzikës “country”, Kenny Rogers, është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare.   Lajmi është konfirmuar nga një përfaqësues i familjes, i cili kë bërë të ditur se këngëtari ka...

Kush e mban mend Elsën e Pallati 176? Aktorja e njohur bën rrëfimin qe...

Nje nga aktoret me te spikatura dhe me te mira te viteve 1985 por ajo ende eshte shume e mire dhe shume aktive. Ajo ishte e ftuar ne “Zonë e...

Sot 8 Marsi, festë dhe protestë, historia e ditës ndërkombëtare të gruas

Sot është 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas, e cila u shënua fillimisht në Shtetet e Bashkuara. Në këtë ditë protestohet dhe festohet në shumë vende të botës. Në Shqipëri...

Disa vende që mund të vizitoni në fshatin Reç

1.Bar Restorant Shporta e Reçit 2.Inkubatori i Përpunimit të Produkteve Lokale 3.Fabrika e Përpunimit të Qumështit 4.Pylli i Geshtenjave 5.Shpella e Pellumbave 6.Sheu i Rrjollit

7 MARSI, RITA NDOCI URIM ME KËNGË NGA GJERMANIA

NGA GJERMANIA VJEN NJË URIM SHUMË I KËNDSHËM PËR TË GJIHË MËSUESIT E SHKODRËS DHE SHQIPËRISË. ARTISTJA SHKODRANE RITA NDOCI PËRMES NJË KËNGE SJELL URIMIN E SAJ NË KËTË...

Te fundit

“Shqipëri të kam dhj*rë”. Nuk përmbahet moderatorja e njohur, publikon fjalët e rënda

Moderatorja e njohur Dojna Mema ka përdorur sot shprehjen e famshme të Faik Konicës “Shqipëiri të kam dhjerë, s’të kuptova asnjëherë”, si një shenjë revolte...

Keni gjetur ndonjëherë para në tokë? Ja çfarë do të thotë kjo për ju

Të gjithë lumturohemi pafund kur gjejmë para në tokë. Veç vlerës monetare që ato kanë, paratë në shumë besime popullore, mbartin edhe një kuptim...

GREQI/ Vdes studentja shqiptare, përshkak të gabimit mjekësor që i mori jetën në spital

Humb jetën nga një gabim mjekësor 22 vjeçarja Aleksandra Bistolaki. E lindur në Korinth, Greqi, studentja shqiptaro-greke ka kryer në 22 maj një ndërhyrje rutinë,...