‘E bukura fillon me ne’, ekspozitë me fotografi të personave me nevoja të veçanta

Të hënën në Prishtinë do të hapet një ekspozitë e veçantë. Me fotografitë e personave me nevoja të veçanta, ekspozita ‘E bukura fillon me ne ‘ do të hapet nga...

AFP reportazh për shqiptarin që bën tatuazhe brenda bunkerit të komunizmit

“Në mesin e një lloj stepe në Shqipërinë e veriut, një bunker i vogël betoni shihet në horizont. Është pikërisht ‘studioja’ e Keqit, një artist dikur i dënuar, që...

“New York Times” shkruan për orëndreqësin shqiptar

New York Times i ka kushtuar një artikull të veçantë brezit të ri të orëndreqësve. Këtë artikull prestigjiozia e ka nisur me shqiptarin Rexhep Rexhepi. Rexhepi u shpall edhe fitues...

“Kur të jesh mërzitur shumë”, recituar nga vetë Dritëro Agolli (VIDEO)

Edhe një muaj bëhen dy vite pa poetin e shkrimtarin e madh shqiptar Dritëro Agolli. Prania e tij artistike vjen pothuajse çdo ditë mes vargjeve e letrave që la...

Prestigjiozja italiane: Shqipëria e veriut, rrugëtimi mes shijes dhe traditës

“Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike. Zona ku nuk ekziston as kaosi...

6-vjeçari që reciton 40 minuta pa u ndalur, vargjet e Gjergj Fishtës (video)

rindërit shqiptarë mburren shpesh me aftësitë e fëmijëve të tyre. Dikush është “mjeshtër” celulari, një tjetër i talentuar në muzikë, e shumë e shumë veçanti të tjera. Por Niko...

“Oh se dy sytë m’i kanë verbue, m’i kanë verbue moj kaçurrelat e tu”

Shumë nga ata që e kanë dëgjuar këngën “Kaçurrelat”, e kanë përcjellur me mall, nostalgji e madje dhe dhim.bje, e cila vjen edhe më e fuqishme kur dihet se...

Tef Palushi, gazmendi i miqve dhe i shoqnisë shkodrane

Kujtime përsonale prej Tef Palushit, nga Pjeter Logoreci Një ndër madhështitë apo vlerat e shumta që ka qytetit iShkodres, asht humori popullor.Kurdoherëe në cdo situatë, qytetari i Shkodres asht mundue...

Gjermani me plis këndon “Xhamadani vija-vija” (VIDEO)

Me plis të bardhë në kokë, gjermani Gerhardt Gott ka befasuar të gjithë shqiptarët duke kënduar këngën ‘Xhamadani’ në shtëpinë e një familjeje shqiptare. Ai bashkë me hoxhën Elvis Naçi...

3 vallet më të njohura të Veriut

Kultura artistike popullore shqiptare nuk mund të kuptohet pa kërcimet tradicionale, të cilat shoqërohen nga muzika dhe veshjet e tyre tipike. Çdo zonë e caktuar ka vallen apo veshjen karakteristike,...

LIDHU ME NE

75,612FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Pa nënë e baba, 4 vëllezërit jetimë mes lotësh për ndihmë! Xhulio i vogël...

Katër vogëlushë nga Sovjani i Korçës, mbetur jetimë, luten për ndihmë. Para tre vitesh, Xhorxhino, Marjo, Mateo dhe Xhulio humbën nënën e tyre ndërkohë...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së...

Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme

Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…” Për t’u lexuar tre herë në ditë. Nëna e mirë është ajo që...