Ju kujtohet Ponja e Portokallisë? Ja çfarë ka ndodhur me këtë personazh

Me siguri të gjithë e mbajnë mend Ponjën e “Portokallisë”? Patjetër që është shumë e vështirë të harrohen personazhet e karakterete shumta që aktorja ka sjellë në skenën e...

ARTI NË ZI, NDAHET NGA JETA AKTORI I NJOHUR

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare aktori Richard Erdman, i njohur për audiencën si Leonard, rol në filmin e famshëm “Community”. Përveç rolit të Leonard-it, Erdman gëzonte role të rëndësishme...

Drita Pelingu, 83 vitet në skenë të divës shqiptare

Ka njerëz që edhe me mungesën e tyre bëhen prani. Miqësia jonë me zonjën Drita Pelingu ishte fine, delikate, me fijëza artistike, që lidhnin shpirtrat tanë, me orë të...

Qit e prit ky Shaban Rrjolli (bejte shkodrançe)

Shaban Rrjolli, emri i fundit që përfaqëson traditën e bejtes shkodrane – Nga Xhahid Bushati Çiftin Rrjolli, Shabanin 87 vjeç e Hasijen 80 vjeçe, i takova një pasdite prilli të vitit...

‘Krushqi me Jovan Bregun’/ Komedia që na bëri të qeshim me lot

E kemi parë me dhjetëra herë, por Pallati 176 duket se asnjëherë nuk e humbet shijen. Përkundrazi; sa herë që e shohim, kuptojmë diçka të re nga çdo batutë...

Thënie nga Gjergj Fishta: Më dhemb kryet nga njato parla-parla të parlamentarëve – dokrra...

Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor, arkitekt, deputet, anëtar i akademise Italiane të Shkencave,...

Aktorja e mirënjohur, Pavlina Mani!

Pavlina Mani është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Lushnjë më 13 nëntor 1948. Aktore e suksesshme, ka realizuar shumë role të spikatur, duke filluar në 1966...

Al Pacino: E përjetova varfrinë e skajshme e depresionin, ja si ia dola në...

Al Pacino, i famshëm për rolet e tij në filma të tillë si “The Godfather”, “Dog Day Afternoon”, “Scarface” dhe “Aromë gruaje”, ka qenë i pastrehë në moshën 20...

“Euronews”: Shqipëria, tërheqja turistike më e re në Europë

Televizioni prestigjioz “Euronews”, në një reportazh të shkurtër mbi panairin ndërkombëtar të turizmit që po zhvillohet në Berlin, të përqëndruar mbi teknologjinë dhe qëndrueshmërinë në turizëm, i ka kushtuar...

Elvira Diamanti, Marigoja rebele e kohëve moderne

Shumica e identifikojnë, si Marigoja te “Përrallë e kaluara”, edhe pse rolet e Elvira Diamantit në kinematografinë shqiptare janë të shumtë. Tipare të theksuara, shtat të lartë dhe një qëndrim...

LIDHU ME NE

77,966FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

‘NUK JAM KRYEMINISTRI, MODERATORI SHQIPTAR PËRLOTET NË TRASMETIM DIREKT

Bledi Strakosha është një nga moderatorët më të dashur për publikun shqiptar, por edhe ndër më të komentuarit, sidomos për dashurinë e tij të...

OPOZITA CAKTON DATËN PËR PROTESTËN E RRADHËS

Pasditen e së shtunës në ambientet e Selisë Blu u mblodh nga kryedemokrati Lulzim Basha Kolegji i Kryetarëve, për të vendosur për protestat dhe...

BERISHA I REVOLTUAR: TA SHPORRIM KALBËSIRËN…PËR KË E KA FJALËN?

Gjatë fjalës së tij në Kongresin e PS, kryeministri Rama sfidoi hapur opozitën teksa i tha se është i gatshëm të shkojë në zgjedhje...