Swedish Nomad: 15 fakte interesante që ndodhin vetëm në Shqipëri

Shqipëria konsiderohet por edhe sugjerohet nga shumë media të huaja një ndër destinacionet që duhet vizituar gjatë 2018. Blogu i famshëm i udhëtimeve Swedish Nomad ka renditur 15 fakte nga...

Unë nuk jam ende nënë, por jam teze! Teksti më domethënës në botë

“Kur marrim lajmin se shoqja jonë më e mirë apo motra jonë pret një fëmijë, reagimi ynë i parë është të thuash,”Ah, tani do ta shohësh!”,”Nuk do të dalësh,...

Ku ndodhet “Tajlanda shqiptare”?! Ja lumi që po marros pushuesit vendas dhe të huaj...

Grykëderdhja e lumit të Shalës në liqenin e Komanit është kthyer në dy vitet e fundit në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të Alpeve Shqiptare. Izoluar nga majat...

Nishi dikur ishte tërësisht qytet shqiptar

Përveç statistikave të shumta nga historian shqiptarë, këto foto janë një dëshmi e madhe se qyteti Nish i Serbisë qendrore para 100 viteve ka qenë i populluar kryesisht nga...

KATËR TABLO STUDIM PËR SHQIPTARËT NGA PIKTORI FRANCEZ CHARLES BARGUE

KULTURE June 15, 2018 - No comments KATËR TABLO STUDIM PËR SHQIPTARËT NGA PIKTORI FRANCEZ CHARLES BARGUE Dr. Dorian Koçi Charles Bargue (1826/1827 – 6 prill, 1883) është një piktor dhe litograf...

Hyritë e Ballkanit gjenden në Shkodër (Foto)

Fotografi të një kohe të shkuar: gazeta e famshme gjermane «Franfurter Allgemeine Zeitung» shkruan për fototekën Marubi në Shkodër. Në veri të Shqipërisë gjendet i fshehur një thesar: gjysmë milioni...

“Xhamadani Vija-Vija”, historia e vërtetë e krijimit të një hiti – VIDEO

Këndohet si asnjë këngë tjetër në stadiume kur luan Kombëtarja, nuk mund të mungojë në çdo festë kombëtare, është pa asnjë diskutim hiti dhe himni jozyrtar i çdo organizimi...

BUJAR QAMILI SHTRON IFTAR PËR BESIMTARËT

Mjeshtri i madh i muzikës popullore, Bujar Qamili, në natën e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit ka shtruar një iftar për besimtarët muslimanë. Kjo tashmë është kthyer në...

Shtatë perlat e Ramazanit

Perla e parë: Ramazani është muaji i mëshirës. Profeti a.s ka thenë: “Mjerë për atë që e gjen Ramazani dhe e lë atë pa kërkuar falje.” Perla e dytë: Ramazani...

“Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë”/ Thënia nga Gjergj...

Nese rrezikon mund te humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi. Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit. Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën...

Te fundit

Çiljeta Xhilaga jep mesazhin e mirë për të gjithë: Kur Allahu është pranë jush,...

Disa foto të reja i ka shkëputur nga klipi i ri që e ka lançuar. E në këto foto, Çiljeta shihet se është mbuluar...

Shiti unazën për t`i blerë rroba nuses së djalit, sot nëna merr dhuratën më...

Një vajzë dhe një djalë, motër e vëlla i bën një surprizë nënës së tyre, e cila vuan nga një sëmundje kancerogjene. Ata kishin...

Qeveria “me dorë të hekurt”, qindra euro gj obë kush nuk respekton distancën fizike

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur të hënën ka miratuar masa shtesë për të frenuar përhapjen e sëmundjes COVID-19, që shkakton ky virus. Sipas...