KELMENDI DHE HISTORIA

KELMENDI. ...

Fotografi e rrallë e Isa Boletinit me Princin Vid (FOTO)

Princi Vilhelm Vidi arriti në Durrës më 7 mars 1914 në orën 3 pasdite. Rrethet patriotike si dhe përkrahësit e tjerë të Vidit nga radhët e çifligarëve e pritën me...

Shqipja ndër 3 gjuhët më të vjetra në botë, një tezë e padiskutueshme

Sipas një studimi  “New York Times” rendit armenishten si gjuhën e parë më të vjetër në botë, e dyta është greqishtja, e më pas vjen shqipja, prej nga rrjedhin...

Ishulli i panjohur pranë Shkodrës, mban mbi vete një qytet të lashtë

Nga MARIN MEMA Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk...

Qyteti ku lindi lëvizja feministe shqiptare

Është folur shumë për civilizimin e gruas shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj, gruaja shqiptare ka vuajtur shtypjen e saj qoftë nga pushtuesit, kanunet, qeveritë maskiliste ashtu dhe nga opinioni. Por...

Disa detaje të panjohura nga jeta e Isa Boletinit

Isa Boletini është një nga luftëtarët e paepur të periudhës së Pavarësisë. Historia ka dhënë plot vlerësime për figurën e tij. Por disa herë, patrioti i njohur shqiptar, është akuzuar...

Shëndërrimi i Fshatrave – Rikthim Magjisë së Mikpritjes Shqiptare

Cicërimat e zogjve dhe vesa e mëngjesit në kopshtet me lule, frutat e perimet, e një aromë që të ndjell në freskinë e saj drejt ndijesisë së një fjale...

GAZULLI, KY MBIEMËR I FISNIKËRISË DHE KRENARISË SHQIPTARE

Fisi i madh GAZULLI” i kanë dhënë Zadrimës, Mirditës, Lezhës, Shkodrës dhe të gjithë Shqipërisë; një plejadë shumë të pasur me personalitete të njohura për veprimtarinë e tyre patriotike,...

TA DUASH GJUHËN DHE TA GDHENDËSH VARGUN SI MJEDA

Mjeshtri i poezisë, Ndre Mjeda lindi në Shkodër nga i ati Jakë Zefi (Kryeziu) dhe ëma Luçije (Dominika) Thaçi, të ardhur nga fshati Mjedë. I ati ishte me origjinë...

Qyteti ku lindi lëvizja feministe shqiptare

Është folur shumë për civilizmin e gruas shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj,  gruaja shqiptare ka vuajtur shtypjen e saj qpftë nga pushtuesit, kanunet, qeveritë maskiliste ashtu dhe nga opinioni. Por...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

‘Nuk doja të bija në dashuri’, Adelina Ismaili tregon si ia fitoi zemrën bashkëshorti

Adelina Ismaili nuk i mungoi muzikës këtë verë sepse solli një super hit në bashkëpunim me Rina Balajn, një ripërpunim të këngës “Qikat”. Mirëpo...

Këto janë pesë letrat e panjohura të Fishtës

Si të thashë, kam fillue nji kangë, qi shpresoj se ká me mbetë nder mâ të bukura të Lahutës. Dér m’sod kam shkrue ktu...

Ditëlindja e legjendës së muzikës shqiptare, zbulohet mosha e Sabri Fejzullahut!

Legjenda e muzikës shqiptare Sabri Fejzullahu feston sot ditëlindjen. Ishte djali i tij Ermali e cili e ka uruar në rrjetin social Instagram ku ka...