Shqiptarët hapin ekspozitën “50” për ditëlindjen e 50-të të qytetit Opfikon në Zvicër

“50-të” është ekspozita e dy artistëve shqiptarë Visar Kryesiu dhe Qëndresa Sadriu e cila është hapur dje në kuadër të shënimit të 50-të vjetorit të qytetit të Opfikonit në...

“Sekretet e Shkodrës” përreth kalasë së Rozafës

“Sekretet e Shkodrës”. Kjo është ekspozita që rrëfen çfarë ka dalë në dritë nga gërmimet arkeologjike, të cilat janë mbështetur nga ambasada Polake në Tiranë dhe Universiteti i Varshavës....

PROMOVOHET LIBRI “NËNË TEREZA NË PULLAT SHQIPTARE”

Studiuesi Hysen Dizdari ka promovuar në bibliotekën “Marin Barleti” librin e tij “Nënë Tereza në Pullat Shqiptare”, një libër ky që i kushtohet historisë postare të shenjtores Nënë Tereza,...

75 VITE NGA LUFTA E REÇIT

Nën hijën e drurëve shekullore të geshtenjave me kënge e me valle është përkujtuar 75 vjetori I dëshmorëve të rënë në luftën e Reçit në Malësinë e Madhe me një...

SHKODËR, DOKUMENTAR PËR 60 VJETORIN E ESTRADËS

Para 60 vitesh teatri i estradës profesioniste të Shkodrës do të niste një rrugëtim i cili u mbush me suksese të pafundme për të na sjellë për shumë vite...

Një nga mjeshtrat e Shkodrës së madhe

Si e gjithë Shqipëria edhe Shkodra ka shumë vende që mahnisin nga bukuria çdo kalimtar, vizitor apo turist të huej që (janë të shumtë). Një qytet unik, ku në...

Një profil i pazakontë për një legjendë të humorit shkodran

1.Tefa… Polifotoja e komikëve të qytetit tim është e pafund… Polifoto me emra të nderuar, që u ngjajnë yjeve. Nga ata yje që Dritësojnë parreshtur e të Mrekullojnë!.. Në këtë...

“Eja eja lule borë”, një krenari shkodrane për të gjithë shqiptarët (VIDEO)

E shkruar në vitin 1946 nga poeti shkodran Zef Pali dhe e kompozuar nga Simon Gjoni, kënga “Eja, eja lule borë” mbetet ndër këngët më të bukura shqiptare. Një këngë...

Çfarë bëri 21-vjeçari shqiptar që përloti prindërit e mahniti jurinë në Itali?

Giulio Hoxhallari është 21 vjeçari shqiptar i cili la pa fjalë mbrëmjen e djeshme jurinë e “Tu si que vales” në Itali. Ai ka kërcyer duke vënë në skenë...

Historia prekëse e këngës “Për mu paska ken’ kismet” nga Palok Kurti

“Për mu paska ken’ kismet”, kjo këngë e vjetër shkodrane është shkruar në vitin 1880 nga i madhi Paloke Kurti, kompozitor, instrumentist i shumë veglave dhe drejtues i bandës...

LIDHU ME NE

77,869FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër këtë

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e...

Shtrigat e bardha/ Tre shenjat që tregojnë se jeni një prej tyre

Sheh ëndrra parashikuese A sheh shpesh ëndrra që realizohen? A sheh ëndrra në të cilat sheh njerëz që nuk janë më ? Mund të shohësh ëndrra...

Si ta kuptosh që ai po të tradhton, bazuar në shenjën e tij të...

Dashi Meshkujt e shenjës së Dashit, janë shumë të përkushtuar në një lidhje. Por nëse ata fillojnë të tradhtojnë do e kuptoni menjëherë pasi do të...