Shkodër, mall pata e shpitje kam për kyt zjarm, diellin e dritimit të tan...

PERSIATJE Shkodër, mall pata e shpitje kam për kyt zjarm, diellin e dritimit të tan dëshirave qi m’ndezin Fjalë, n’se shkon me dritën n’vendlindjen teme, ma ndez nji diell atje ku...

E dinit se dikur Serbia dhe Maqedonia flisnin shqip

Kemi cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi, si albanolog dhe studiues i huaj, ai në atë që shkruan është krejt i...

Një portret dhe ca…rreshta për Lazër Filipin

Nga Qerim Vrioni Aktori i njohur, Lazër Filipi (1921-2016), hynte me qetësi në Bar “Aleanca” duke përshëndetur plot mirësjellje të njohurit nëpër tryeza të ndryshme, mandej ulej, porosiste kafen dhe...

Ernest Koliqi (1903 – 1975) atdhetari që hapi 200 shkolla shqipe në Kosovën e...

Ernest Koliqi ka qenë njëri ndër personalitetet e njohura të letërsisë e kulturës shqiptare në përgjithësi. Një kontribut të veçantë i ka dhënë arsimimit në Kosovë, në vitin 1941, kur...

Ambasadorja amerikane nis me turizmin! Yuri Kim zgjedh të konsumojë gatimet tradicionale shqiptare: Gosti...

TIRANË– Ditën e djeshme Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim tregoi se drekoi në një restorant me gatime tradicionale shqiptare, tek Mrizi i Zanave. Teksa shohim që ambasadorja amerikane ka...

Tinka Kurti, një bukuri që nuk plaket

Me një bukuri të natyrshme që vazhdon ti ndriçojë në portret Tinka Kurti, ka interpretuar role të pashlyeshme në kujtesën e historisë sonë kinematografike. “Nuk e kam frikë plakjen e...

Tringe Smajlja – heroina qe Gruda i fali Shqiperise

Në mungesë të një shtatore me rastin e 100 vjetorit të pavaresisë” Nga Ndue BACAJ Malesia e Madhe , treva simbol e shqiptarise është ai kopsht i madh Ilir,ajo çerdhe e...

Imzot Vinçenc Prennushi, Martiri I Madh Shqiptar I Kishës Botërore

Imzot Vinçenc Prennushi lindi në Shkodër në vitin 1885 bashkë me një motër binjake. Pasi përfundoi studimet fillestare në qytetin e lindjes, eprorët e dërguan jashtë, ku studioi për Filozofi...

“Zoja e Shkodrës, Drita e Shqypniës”, të gjitha zbulimet në një botim

Është promovuar në Muzeun Historik Kombëtar libri “Zoja e Shkodrës, Drita e Shqypniës”. Botimi përmbledh aktet e Konferencës shkencore ndërkombëtare” që u mbajt në 22 prill 2017 në Shkodër...

Shqipëria mban vendin e dytë në rajon për numrin e turistëve, në sa milion...

urizmi është një nga shtyllat nxitëse të ekonomisë së një vendi. Në 2016-n për çdo 10 shqiptarë llogariteshin 14 turistë të huaj. Rekordin në rajon e mban Mali i...

Te fundit

‘Dënimi me vdèkje është i pakthyeshëm’, Lleshaj flet nga Shkodra për ábuzimin e shefit...

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj teksa ka qenë në një ispektim të doganën e Hanit të Hotit, ka folur sot dhe për ábuzimin me...

“E di vetë kingu”/ Profesori denoncon vajzën që e përndjek, dalin mesazhet: O shkë****,...

Dhuna nuk njeh dallim gjinor. Jo vetëm gratë, por edhe burrat kërkojnë ndihmë për t’u mbrojtur nga partneret apo ish partneret. Një 35 vjeçar me...

Vrásja e dy vëllezërve për hakmarrje? Kushëriri i Roland Pulës rrëfen si ndodhi ngjarja...

Një ngjarje e rëndë tronditi dy ditë më parë Krujën, ky dy vëllezërit Gramoz Bardhi 34 vjeç dhe Xhentil Bardhi 24 vjeç, janë ekzekutuar...