Ylli mbi yjet që la gjurmë në qiellin shqiptar

Luk Kaçaj u lind më 19 korrik të vitit 1926, në Bajzë të Malësisë së Madhe dhe vdiq më 7 shtator 2001, në Laç. Shkollën fillore dhe të mesme...

“Hylli i Dritës”, revista e themeluar nga At Gjergj Fishta dhe e ringjallur nga...

“Hylli i Dritës”, revistë kulturore – letrare, u themelua nga Át Gjergj Fishta, në vitin 1913, pikërisht në kohën e pavarësisë kombëtare, kur shtetit të ri, duhej t’ i...

Kush ka lindur para viteve ’90 duhet ta lexojë patjetër këtë!

Eh! Ata që kanë lindur dhe jetuar në atë kohë e dinë shumë mirë se si jetohej. Sakaq mëposhtë disa karakteristika nga jeta e të lindurve nga vitet ‘50 në...

Kukës 1999, mes tyre një artist që njihet botërisht

jaloshi në të gjelbër është tashmë artisti i njohur botërisht, Petrit Halilaj. Fotografi e marrë në Kukës! Viti 1999! © New York Times

Para Kafes së Madhe të Shkodrës, foto historike e kolosëve shqiptarë të artit

Ata janë emra të mëdhenj të botës së artit dhe të letrave shqipe që u bënë bashkë 75 vjet më parë në qytetin e Shkodrës. Nga e majta: Gaqo Tashko,...

Si u zhduk në Shqipëri nipi i numrit dy të Gjermanisë naziste ?

Togeri 22-vjeçar u zhduk në Shqipëri dhe ishin të shumtë ata që u interesuan për fatin e tij. Një prej tyre, i quajtur Harry Behnel, u arratis në vitin 1952...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t’u’j ba burrat nervoz. Burra me kapuç të bardhë...

Kulla e Sahatit e shek XIX,(19)

Kulla e Sahatit e njohur ne histori si Sahati i Inglizit i perket periudhes se aristokracise mesjetare.Ajo eshte e vetmja ndertese qe ekziston akoma nga periudha e antikitetit te...

Besim Sahatçiu dhe dy mbesat, Rita Ora dhe Elena Ora

Se kultura dhe arti e vazhdojnë rrugëtimin e tyre në një trung familjar, e tregon edhe rasti i familjes së Rita Orës. Pasi dje e prezantuam Seit Lipën, gjyshin e...

Çfarë shkruante një ambasador amerikan për Shqipërinë në vitin 1914

Një botim i rrallë i vitit 1914 që ishte i përkthyer në Shqipëri në vitin 1934 Parathënie e botimit të parë E gjeta të vlefshme përkthimin e këtyre rreshtave mbasi këto...

LIDHU ME NE

77,869FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër këtë

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e...

Shtrigat e bardha/ Tre shenjat që tregojnë se jeni një prej tyre

Sheh ëndrra parashikuese A sheh shpesh ëndrra që realizohen? A sheh ëndrra në të cilat sheh njerëz që nuk janë më ? Mund të shohësh ëndrra...

Si ta kuptosh që ai po të tradhton, bazuar në shenjën e tij të...

Dashi Meshkujt e shenjës së Dashit, janë shumë të përkushtuar në një lidhje. Por nëse ata fillojnë të tradhtojnë do e kuptoni menjëherë pasi do të...