Ju kujtohet kënga për fëmijë “Hapa Dollapa”

Hapa dollapa, Kush është fshehur prapa? Hu pra Albana, Dil se të kapa, Hapa dollapa, Gjithnjë mbas fshehur je, Të pashë, te pashë Dil pra Albana. Genci, Ermira, ja Beni, Zamira, të gjithë i gjeta mungon Çiljeta. Genci, Ermira, Ja Beni, Zamira, Ja...

HISTORIA E DY VELLEZËRVE NGA VELIPOJA QË TENTUAN TË KALONIN KUFIRIN MË 1990

Më 1990, dy vëllezërit Vatë dhe Gjekë Beqi nga fshati Baks i Velipojës kanë marrë detin me not me qëllimin e vetëm që të largoheshin nga Shqipëria komuniste. Por...

Rradhët e qumështit në Shqipërinë komuniste (VIDEO)

Varfëria ekstreme, uria dhe dh.una fizike e psikologjike, ishin shoqëruese të gjithë viteve të komunizmit në Shqipëri. Por vitet ’80 njihen si kulmi i kësaj gjendjeje të rëndë, ku...

“Xhamadani Vija-Vija”, historia e vërtetë e krijimit të një hiti – VIDEO

Këndohet si asnjë këngë tjetër në stadiume kur luan Kombëtarja, nuk mund të mungojë në çdo festë kombëtare, është pa asnjë diskutim hiti dhe himni jozyrtar i çdo organizimi...

Jaret, “ariet” e mahnitshme shkodrane, urëbashkues shpirtëror dhe artistik mes Lindjes dhe Perëndimit

Melodia e këtyre “arieve” ka një shtrirje shumë të gjerë, që arrin jo vetëm në dy oktavë e më lart, por në shumicën e rasteve, edhe i kalon ato,...

Kënga qytetare shkodrane dhe ahengu

Repertori i këngës qytetare shkodrane është shumë i pasur dhe i larmishëm. E lindur në një ambient e në rrethana të caktuara historike, kjo këngë ka fituar tipare të...

Shkodranet në Broduejin e parë shqiptar. Shkëlqimi i një qyteti dhe qytetërimi sfidash emancipuese

Kemi folur shpesh për civilizimin e femrës shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj, femra shqiptare ka vuajtur shtypjen e saj si nga pushtuesit, kanunet, qeveritë maskiliste ashtu dhe nga opinioni....

Tish Daija, një prej kreshtave të krenarisë dhe altar i mirënjohjes shkodrane

Historia e muzikës shqiptare, sublimja e krijimit nuk janë të plota pa veprën dhe emrin e Tish Daijsë, një prej mjeshtrave që jetuan për muzikën dhe gjithçka kishin i'a...

Kulla e Vraninës, qëndresa shkodrane përballë malzezëve dhe vetëflijimi legjendar i Oso Kukës

Ishte koha e perandorisë otomane e shtrire ne tre kontinente. Malazezët që kishin shtetin dhe mbretërinë e tyre të dalë pas traktatit të Shën Stefanit në mbarim të luftës...

Bik Ndoja, zaambli i jares shkodrane, fisniku i traditës dhe qytetarisë

Nga Albert Vataj Kur thue Shkodra, mundesh me nënkuptu tançka përfaqson kyt gurthemel të rand të historisë, kulturës, traditës dhe qytetaris. Kur përmend Shkodrën, mundet me ndërmend gjithçkaqë që asht...

LIDHU ME NE

77,966FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

‘NUK JAM KRYEMINISTRI, MODERATORI SHQIPTAR PËRLOTET NË TRASMETIM DIREKT

Bledi Strakosha është një nga moderatorët më të dashur për publikun shqiptar, por edhe ndër më të komentuarit, sidomos për dashurinë e tij të...

OPOZITA CAKTON DATËN PËR PROTESTËN E RRADHËS

Pasditen e së shtunës në ambientet e Selisë Blu u mblodh nga kryedemokrati Lulzim Basha Kolegji i Kryetarëve, për të vendosur për protestat dhe...

BERISHA I REVOLTUAR: TA SHPORRIM KALBËSIRËN…PËR KË E KA FJALËN?

Gjatë fjalës së tij në Kongresin e PS, kryeministri Rama sfidoi hapur opozitën teksa i tha se është i gatshëm të shkojë në zgjedhje...