Historia prekëse e këngës ‘Për mu paska ken’ kismet’ nga Palok Kurti

“Për mu paska ken’ kismet”, kjo këngë e vjetër shkodrane është shkruar në vitin 1880 nga i madhi Paloke Kurti, kompozitor, instrumentist i shumë veglave dhe drejtues i bandës...

Në veshje tradicionale, një grua e bukur nga Puka

GRUA E RE NGA PUKA Kjo është një foto e koleksionit fotografik të italianit, Xhuzepe Masani. Ajo i përket vitit 1940, kohë kur Shqipëria ishte nën sundimin italian. Kjo foto...

At’ Zef Pllumi, ky “Dante” i ferrit komunist, ai qi shkroi “Biblën” e kujtesë...

Nga Albert Vataj Dhjetë vite më parë, më 25 shtator 2007 do të ndalonte së rrahuri në spitalin Gemelli-Romë, zemra e At’ Zef Pllumit, nji prej gjëmimeve ma të zashme...

Shasi vendbanimi i hershëm ilir, qyteti i 365 kishave

Nga Albert Vataj Në pjesën verilindore të Ulqinit në një lëndinë mbi Liqenin e Shasit ndodhet qyteti mesjetar i Shasit. Për të flitet fare pak. Nuk është bërë asgjë veç...

Në vitin 1987 për Enver Hoxhën thuheJ se kishte lidhje intime me ministrat

Enver Hoxha ka qenë një prej diktatorëve më mizor që ka njohur historia botërore. Për shumë vite ai e izoloi vendin tonë, por edhe u mori jetën shumë njerëzve...

MALI I ZI, SI I REZISTUAN 750 SHQIPTARË USHTRISË SERBE NË 1991

30 vite më parë tek shqiptarët e Malit të Zi u rrezikua të përsëritej masakra e Tivarit të vitit 1945 kur mbi 4 mijë shqiptarë u vranë nga serbët. Rreth...

Tano Banushi, figura e shquar e skenës, talenti i një begatie kontributesh të vlerta

Tano Banushi lindi në Shkodër, me 4 shkurt të vitit 1927. I ati i tij, Lluka, ishte ndër bejtexhinjte dhe humoristët e njohur të qytetit. Fillimet në fushen e...

Vioresin Sinani- Hamdi Salihi, çfarë kombinimi, çfarë goli! (VIDEO)

Kanë luajtur shumë pak sëbashku megjithatë kanë lënë gjurmë. Vioresin Sinani dhe Hamdi Salihi janë dy ndër sulmuesit e spikatur të Vllaznisë pas viteve ’90. I pari jo më...

Histori/ Kur Vllaznia luante 14 vjet më parë në stadiumin “Loro Boriçi” të mbuluar...

Bora e rënë sot në Shkodër ka sjellë emocionet jo të pakta tek njerëzit sepse për banorët e këtij qyteti nuk është gjë që ndodh shpesh. Pavarësisht vështiësive që...

Si e shpëtoi Shtjefën Gjeçovi këmbanën e Gjergj Kastriotit

Shtjefën Gjeçovi lindi me 12 korrik të vitit 1874 në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, ku kaloj dhe fëmijërinë e hershme dhe pastaj vazhdoj kolegjin françeskan në...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

“Jam shumë me fat”/ Burrit që mundi dy herë kancerin i bie lotaria e...

Një burrë nga Oregon-i, i cili e ka fituar dy herë luftën kundër kancerit, ka fituar 4.6 milionë dollarë në lotarinë kombëtare. Stu MacDonald blinte...

U ankua gjithë natën se nuk ecte dot me sandalet që kishte veshur, e...

Një vajzë e cila u ankua një natë të tërë për sandalet e dhimbshme që kishte veshur, e kuptoi ditën tjetër si kishte bërë...

I duhen para për vëllain e sëmurë, 11-vjeçari çohet çdo ditë në 5 të...

Një 11-vjeçar nga Kina na ka treguar të gjithëve se çfarë është dashuria pa kushte. Yan Yihang, iu nënshtrua një procedure të dhimbshme vitin e...