Një qytet dhe shumë kisha me emrin Shën Albani

Shrkim nga Arben Llalla Për herë të parë emrin Alban na e tregon gjeografi i lashtë Klaud Ptolemeu, por faktet e fundit tregojnë se këtë emër e shohim përsëri jo...

A e keni ditur sa ishte rroga e Enver Hoxhës?

Në listën e 33 drejtuesve të qeverive shqiptare, prej vitit 1912 deri më sot, Enver Hoxha ishte kryeministri i 22­të. Ai e mbajti këtë detyrë nga 23 tetori 1944...

Provat / Si u ekzekutua Luigj Gurakuqi nga djali i tezes, me urdhër të...

Delegat, firmëtar dhe shkruesi i tekstit të Proklamatës së Pavarësisë. I mjaftonin vetëm këto 3 “punë” që Luigj Gurakuqi bëri në jetë, për të thënë se atë të hënë...

HISTORI / Miqësorja e rrallë: Kur Vllaznia fitonte me kombëtaren e Algjerisë 3-0 në...

Në dhjetor të vitit 1960, Kina dhe Shqipëria e panë veten jo vetëm të rreshtuara ideologjikisht kundër të revizionistëvë, por edhe të pozicionuar strategjikisht. Aleanca u shoqërua edhe me shkëmbime...

Gjon Simoni, arbitri, mësuesi dhe drejtuesi i respektuar i sportit në Shkodër

Kur flasim për sportin shkodran padyshim që një kontribut të madh për të në vite kanë luajtur kryesisht sportistët dhe trajnerët. Por jo vetëm ata. Ka patur edhe drejtues,...

Histori/ Kur Vllaznia fitonte 2-0 ndaj Austrisë së Vjenësn.

Siç e kam treguar, për stinën 1971-’72 Vllaznia e Shkodrës duhej të kishte luajtur sipas shortit, pikërisht me një skuadër austriake, Rapid të Vjenës për Kupën UEFA, tërhequr nga...

Shkodra vendi me interesant i Shqiperise, disa nga thëniet më brilante të Faik Konicës

Faik Konica është një prej figurave më interesante të letërsisë shqiptare. Ky njeri me kulturë të lartë, eseist i shkëlqyer, stilist i përkryer, themelues teorik dhe praktik i kritikës...

Hoxha i Pukës dhe kryqi i Nënë Terezës

Sa herë që në rrjetet sociale të zë syri ndonjë etiketim përçmues apo fyes të të dikujt për shkak të përkatësisë fetare, të vjen ndërmend një gjest i lartë...

Pse Shkodra duhej të bëhej kryeqytet i Shqipërisë (FOTO)

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen nr. 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim që qyteti i tyre (djep...

“Besa – besë, besën ta kam dhanë, për liri, jetën du me dhanë”, kënga...

Prof. Ramadan Sokoli (1920 – 2008), është një figurë e shquar e kulturës shqiptare në përgjithësi dhe e muzikës e etnomuzikologjisë sonë në veçanti. Gjithë jeta dhe vepra e tij...

LIDHU ME NE

75,588FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

HISTORIA, 3 VITE NË KËRKIM TË PENSIONIT

Ky është Gani Sadiku, 72 – vjeçari nga qyteti i Shkodrës të cilit i është mohuar e drejta e daljes në pension për 35...

A DO TË BJERË MË SHI? JA ÇFARË THOTË PARASHIKIMI I MOTIT

Me uljen e ndjeshme të temperaturave, u rikthyen edhe reshjet e shiut. Sipas Meteoalb, pjesa e parë e ditës karakterizohet nga vranësira të dendura dhe...

ZHBLLOKOHET RRUGA E DUKAGJINIT

Bashkia Shkodër njofton se është bërë e mundur hapja e rrugës së Dukagjinit që lidh njësitë administrative me qytetin e Shkodrës. Kjo rruge qendronte e...