Nene Tereza, historia e nje udhetimi qe i ndryshoi jeten

Udhetimi i vajzes nga Shkupi drejt Indise nuk ishte i lehte. Nje nga ndalesat ishte Zagrebi, ku ajo qendroi ne familjen katolike shqiptare , mike te Kole Bojaxhiut (i...

VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

Nënë Tereza erdhi për herë të parë në Shqipëri në vitin 1989. Ajo u prit në atë kohë nga Presidenti Ramiz Alia si dhe nga Nexhmije Hoxha, në cilësinë...

Bukë me krimba, mish qeni dhe ujë me vajgur! Dëshmitë rrëqethëse të viktimave të...

TEPELENË-Marta Nikolli, ishte vetëm 10 vjeçe kur erdhi për herë të parë në kampin famëkeq të Tepelenës, në vitin 1950 prej Spacit të Mirditës. Për Report TV, në Ditën Europiane...

Dalin fotot e RRALLA, kur shqiptarët qëndronin në radhë për një palë mbathje

Të gjithë e kujtojnë eksodin dhe krizën në të cilën u gjend Shqipëria pas rrëzimit të diktaturës, por të pakta janë momentet e fotografuara që kanë fiksuar sfidat e...

Donin të shembnin Kishën e Laçit, as shkenca nuk e shpjegon dot atë që...

Në vitin 1981, një grup ushtarësh nga toga e Drojës në Laç shkuan për të rrëzuar pjesën e mbetur të rrethimit, në Kishën e Shna Ndout.   Për herë të parë,...

Zbulimi i rrallë/ Gjendet shpella ku u fsheh 1 vit nga komunistët Dom Nikollë...

Pas shumë vitesh kërkimesh është gjetur shpella ku albanologu i madh dom Nikollë Gazulli ka jetuar rreth një vit, në Vrith të Shkodrës. Lajmi është dhënë nga Artan Shkreli,...

At Zef Pllumi rreffen masakren e Tivarit, “Karvani me kosovarë kaloi nëpër urën e...

Shkëputje nga libri "“Rrno vetëm për me tregue” të At Zef Pllumit At Zef Pllumi rreffen masakren e Tivarit, “Karvani me kosovarë kaloi nëpër urën e Bunës”   At Zef Pllumi, një...

Kleriku historian, folkloristi që dha shpirt në torturat komuniste

Át Bernardin Palaj Rrëfimi i nipit Luigj Gjergji: “Isha me nënën, Lizën dhe gjyshen Nushë, kur pashë trupin e Bernardinit të hedhur përdhe, me veladonin gjithë gjak të ngjitur për...

Xhubleta shqiptare, 4000 vjet histori, nuk ka një të dytë në botë

“Historitë e popujve të tjerë gjenden përgjithësisht të gdhendur në gur, ndërsa historia jonë është e qëndisur në xhubletë”, shprehet studiuesja e etnografisë Linda Spahiu, duke theksuar se xhubleta...

ÇFARË THOTË KANUNI I LEK DUKAGJINIT PËR FEMRAT, FEJESËN DHE MARTESËN

Fejesa dhe martesa te shqiptarët gjer më vitin 1929, kur hyri në fuqi kodi civil i shtetit shqiptar të Zogut, si dhe marrëdhëniet familjare nuk trajtoheshin me ndonjë kod...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

“Jam shumë me fat”/ Burrit që mundi dy herë kancerin i bie lotaria e...

Një burrë nga Oregon-i, i cili e ka fituar dy herë luftën kundër kancerit, ka fituar 4.6 milionë dollarë në lotarinë kombëtare. Stu MacDonald blinte...

U ankua gjithë natën se nuk ecte dot me sandalet që kishte veshur, e...

Një vajzë e cila u ankua një natë të tërë për sandalet e dhimbshme që kishte veshur, e kuptoi ditën tjetër si kishte bërë...

I duhen para për vëllain e sëmurë, 11-vjeçari çohet çdo ditë në 5 të...

Një 11-vjeçar nga Kina na ka treguar të gjithëve se çfarë është dashuria pa kushte. Yan Yihang, iu nënshtrua një procedure të dhimbshme vitin e...