Princi i përfolur Lekë Dukagjini

Dëshmi të kulturës së Rilindjes Evropiane në Shqipërinë e para periudhës osmane — nga Tonin Çobani “Po kush ka qenë ky (Lekë) Dukagjini? Ai ka qenë sundimtari i këtij vendi dhe në...

Pamjet e rralla/ Ndeshja e parë e Kombëtares në një Botëror

Në prag të ndeshjes miqësore të Kombëtares shqiptare ndaj Norvegjisë, gazetari Armand Plaka ka publikuar sot katër foto të rralla të dala nga arkivat holandeze dhe të panjohura për publikun...

(VIDEO) Jaret e mahnitshme shkodrane nga Marie Kraja, soprano që ia ndali zërin komunizmi...

Si e përndoqi Sigurimi i Shtetit dhe pushimi nga puna në vitin 1951 me vendim të Komitetit Qëndror të PPSH Nga Albert Vataj Marie Kraja, ishte një soprano e famshme shqiptare...

Populli “vëlla”? Kur turqit i varnin shqiptarët në litar

Ernst Jek (1875-1959) ishte gazetar, publicist dhe shkencëtar gjerman, i cili lindi në Urah (Urach) të Gjermanisë jugperëndimore. Qëndrimi në Turqi në periudhën 1908-1909, gjatë dhe pak kohë pas revolucionit...

Rrethimi i ri i Shkodrës

Pas grekëve, edhe serbo-malazezët kanë nisur të ngrenë memorialet për ushtarët e tyre… Cilat janë projektet që po zbatohet larg syrit të medias e publikut? Si janë mbajtur ceremonitë e fshehta...

Heronjtë e antikitetit në gojën e një malësori

Pregaditi – Zylyftar Hoxha Para shatë vjetësh në një nga sallat e Hotel “Tirana” u promovua libri i Rose Wilder Lane, “Zonja Lane për Shqipërinë”, me titullin “Majat e Shalës”...

A ishin më të shkolluar kryeministrat shqiptarë më parë sesa ata që po garojnë...

Kryeministrat e parë shqiptarë ishin zë i fuqishëm për të drejtat e shqiptarëve, bartës të proceseve të mëdha, ndërtues të marrëdhënieve ndërkombëtare të shqiptarëve me shtetet tjera perëndimore, të...

Dom Simon Jubani, prifti që luajti 7 vjet futboll me Vllazninë

Dom Simon Jubani njihet nga të gjithë si një nga klerikët më të njohur të vendit tonë. Njihet si meshtari që ka kremtuar për herë të parë meshën publikisht...

Taksa e Rrugës në Shqipëri, një histori 130 vjeçare: Nga ligji osman, te taksa...

Rrugët, ose më mirë mungesa e tyre, kanë përbërë një problematikë historike për Shqipërinë. Kostoja e lartë e ndërtimit të tyre ka bërë që qeveritë të aplikojnë skema të...

Këtu brenda në një ditë, si me magji, tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor

Fjalimi i Fan Nolit në vitin 1924, Parlament, Tiranë 5 anarkitë e Shqipërisë Në vendin tonë mbretëron konfuzioni i të pesë anarkive: E para, anarkia fetare: katër fe të ndryshme, që s’kanë...

LIDHU ME NE

81,272FansaPëlqeje

Te fundit

URIME jeni më të zgjuar se mesatarja nëse…

Lajmet se njerëzit inteligjentë zgjohen herët, janë të rregullt dhe të organizuar kanë ngulitur fort idenë në mendjen tonë, se përtacët, rrëmujaxhinjtë apo ata...

Çifti italian me 2 fëmijët humbin rrugën natën në Shqipëri, ndihmohen nga banorët

Një familje italiane të cilët kishin ardhur për turizëm në Shqipëri, duke eksploruar vendin tonë kanë humbur rrugën gjatë natës dhe kanë kërkuar ndihmën...

“Vetëm ju s’keni fjetur me mua”, Ervin Kurti befason binjakët Veshaj

Gazetari i njohur i showbizit Ervin Kurti ka bërë së fundmi një deklaratë që në fakt i ka habitur të gjithë. I ftuari i...