Falë këtij gjeniu bota na quan Albania

Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy (Ptolemeu), astrolog, muzikolog, matematicien, shkrimtar dhe gjeograf. Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa...

Shkollat e Para në Gjuhën Shqipe u hapën nga klerikët katolikë në Shqipni në...

Deshmitë e pafundme të shkollave jezuite-françeskane n’Shkodër Po sjellë në mesin e mijrave studentë që u arsimuen n’shkollat klerikale katolike n’Shkodër dy pika ujë në atë oaz gjigand: Faik Konica Faik Konica:...

Kush ishte Stephan Ingrisch, vjenezi që solli traditën e këpucëve në Shkodër

Kushtue familjes Ingrisch, mjeshtrave të këpucës që erdhën nga Austria Nga Pjetër Logoreci Shpesh herë, për me fillue nji kërkim ose shkrim me temë historike, zakonore apo për ndonji përsonazh, për...

Shqiptari që i gjithë Stambolli përulet para ‘mrekullive’ të tij

Mimar Sinani ishte një jeniçer me origjinë shqiptare në ushtrinë e Sulejmanit për pjesën më të madhe të jetës së tij, dhe më pas u bë kapiten i gardës. Kjo...

Ishin kohërat kur mbi të gjitha qëndronte kombi…

Hafiz Ali Korça e konsideronte Fishtën si një ndër pionierët që bënë të mundur shkrimin e gjuhës shqipe, teksa takimet me të në vitet 1909 – 1910 i përshkruan...

Shqiponja me dy koka simboli ynë kombëtar, më i lashti i botës, cila është...

Kronologji e shkurter e perdorimit te ketij simboli     1) Aparenca e pare historike: afersisht ne vitin 2300 para eres sone ne disa gdhendje qe gjenden ne Lagash te Babilonise (Iraku...

Ishulli i panjohur pranë Shkodrës, mban mbi vete një qytet të lashtë

Nga MARIN MEMA Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk...

GJUHA SHQIPE FLITEJ NGA NOAH që shpëtoi Botën!

Pellazgo-Iliro-Shqiptarët kane lidhje direkte me profetin (Nuh – Noah – Noe).. Ai kishte tre djem Jafetin, Shemin dhe Çamin.. Jafeti, djali me i voglël i , (Nuhit – Noah...

27 vite nga rënia e komunizmit, shikoni fytyrat e shqiptarëve në vitin 1991

Shqiptarët përkujtojnë sot 27-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. 27 vite pluralizëm dhe njëkohësisht tranzicion, por shikoni mjerimin e shqiptarëve në vitin 1991. Fotografi i njohur, Nikos Economopoulos...

Historiku i veçantë i Urës së Mesit në Shkodër dhe arsyeja pse është “bekim”...

Nga Besar Bajraktaraj Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në një pikë tërheqëse për turistët vendas dhe të huaj. Turistët e huaj që...

LIDHU ME NE

80,635FansaPëlqeje

Te fundit

Humbasin tre turistet anglez ne Theth

Shkodër Policia e Shkodrës dhe banorët e zonës u vijnë në ndihmë turistëve anglezë në zonat turistike malore të Thethit. Tre turistë anglezë, të cilët ishin...

HOROSKOPI date 20 MAJ, astrologia MERI zbulon shenjen me FAT te dites…

Dashi – Mund të keni disa dallime në mendime me dashurinë e jetës tuaj. Ju do të kuptoni se partneri/partnerja po i japin...

Puna ideale për këto 2 shenjat të Horoskopit

Astrologët kanë përcaktuar se kush do të ishte puna ideale për 2 shenjat e Horoskopit që vijojnë si më poshtë: Ujori Ujori ka një inteligjencë aq...