Zbulimi i arkeologeve polake Kryeqendra Ilire ka qene Rozafa

Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë. Ekspedita polako-shqiptare që po...

Foto të rralla të vitit 1979, jeta e fëmijëve në komunizëm

Një album me fotografi të vitit 1979 ku trumbetohej jeta e realizimit socialist pas 35 vitesh së vendosjes së regjimit komunist, tregohen nëpërmjet fotove dhe mënyra e jetetës së...

Princesha që vri.ste të gjithë që e pyesnin: Kur do të martohesh?

Në Rusinë e lashtë, Princi Igor dhe Princesha Oga, ishin një shembull i një çifti të fuqishëm – Igori i quajtur “I mençuri” ishte djali i Ryuk, themeluesi i...

Libri ku për herë të parë përmenden shqiptarët!

Vikingët hynë në histori në shekullin VIII dhe IX si kusarë detarë, duke terrorizuar Evropën nga Dublini në Konstantinopojë. Në shekujt në vijim ata u stacionuan në Evropën perëndimore...

Ata që kanë lindur mes viteve 1950-80 duhet ta lexojnë patjetër këtë

Kur bridhnim në biçikletë nuk mbanim kokore. 2.Pinim ujë nga tubi i çezmës, dhe jo nga shishja me ujë mineral. 3.Kalonim orë të tëra duke ndërtuar karroca me kuzhineta dhe fatlumët...

Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër...

Trevat tona shqiptare e kanë të shkruar historinë e tyre shqip dhe mbartin pasuri të mëdha natyrore. Por sa dimë për trevat tona shqiptare në Malin e Zi? Sa dimë...

Shkolla e parë shqipe s’është hapur në Korçë, por në Kurbin në vitin 1632

Nga Dorian Hatibi 1. Shkolla e parë shqipe nuk është hapur aspak në vitin 1887 por në vitin 1632. 2. Ajo u hap nga klerikët katolikë, të cilët duke parë se...

Foto e rrallë e vitit 1943/ Dy personazhe të njohura të sportit shkodran sot...

Koinçidencë e jashtëzakonshme. Sot më ka rënë në dorë një foto e cila merr një vlerë shumë të madhe për atë çfarë ajo paraqet. Një foto që është bërë...

Poeti rus dashuruar me Shkodrën

Cili është poeti rus, që ka shkruar për Shkodrën e shkodranët? Adolf Shvjedçikov është “Bashkëpunëtor i vjetër shkencor“ në Institutin e Kimisë Fizike të Akademisë së Shkencave në Moskë....

Ju kujtohet kur mbanim radhën për vajguri në vitet ’80?

Për të gjithë ata që nuk e kanë jetuar atë periudhë, kjo foto mund të duket asurde. Por ata që i kanë jetuar këto vite të vështira, e dinë...

LIDHU ME NE

77,966FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

‘NUK JAM KRYEMINISTRI, MODERATORI SHQIPTAR PËRLOTET NË TRASMETIM DIREKT

Bledi Strakosha është një nga moderatorët më të dashur për publikun shqiptar, por edhe ndër më të komentuarit, sidomos për dashurinë e tij të...

OPOZITA CAKTON DATËN PËR PROTESTËN E RRADHËS

Pasditen e së shtunës në ambientet e Selisë Blu u mblodh nga kryedemokrati Lulzim Basha Kolegji i Kryetarëve, për të vendosur për protestat dhe...

BERISHA I REVOLTUAR: TA SHPORRIM KALBËSIRËN…PËR KË E KA FJALËN?

Gjatë fjalës së tij në Kongresin e PS, kryeministri Rama sfidoi hapur opozitën teksa i tha se është i gatshëm të shkojë në zgjedhje...