30 thëniet më të bukura të Franc Kafkës

Më 3 qershor të vitit 1924, në një sanatorium në Austri vdiq Franc Kafka. Shkrimtari i njohur lind në Pragë 1883. Nënshtetas austro-hungarez, me prejardhje hebraike, gjysmë i pasur; po...

“I lumtur është ai, që gjen paqe në shtëpi të vet”

Nëse e trajtoni një individ ashtu siç ai është, ai do të mbetet ashtu siç ai është. Por nëse e trajtoni atë sikur ai të ishte ashtu siç duhet...

Këto janë shtete që i dhanë zero pikë Shqipërisë

Janë ndër shtetet ku ka më shumë shqiptarë, por mbrëmjen e kësaj të shtune na zhgënjyen në finalen e festivalit evropian të muzikës, Eurosong, duke e vlerësuar Shqipërinë me zero...

Kush është 22-vjeçari shqiptar që u ekzekutua nga një bari në Itali

Mbrëmjen e 9 Majit është ekzekutuar në Siena të Italisë, 22 vjeçari shqiptar Alfred Ndoja që njihet edhe me emrin Andrea. Policia italiane ka arrestuar autorin e krimit, një 45-vjeçar...

Vritet në pritë 22-vjeçari shqiptar në Itali

Një i ri shqiptar është vrarë me armë zjarri mbrëmjen e 9 Majit në Siena të Italisë. Sipas mediave vendase, ngjarja ndodhi në një rrugicë disa metra larg sheshit kryesor...

Ata janë çifti më gallatë në Instagram, dhe duhet t’i njihni me patjetër

Instagrami sot na jep hapësirën e duhur për të qenë sa më kreativ. Duke qenë se është rrjeti më i përdorur social, aty mund të gjejmë shumëllojshmëri njerëzish. Unë sot...

E tmerrshme/ Hidhen dhe therren qindra foshnja vajza, prindërit duan djem!

Qindra vajza të porsalindura janë gjetur të hedhura në grumbujt e plehrave gjatë vitit të kaluar, mes një preference kulturore për djemtë. Në Karaçi, qyteti më i populluar i Pakistanit,...

Dhunon trajnerin përse nuk futi në lojë djalin e tij

Nëse mendonit se ngjatje të tilla ndodhnin vetëm në Shqipëri, e keni gabim pasi një tjetër rast dhune vjen këtë herë nga Italia, ose më saktësisht në Arrezo. Një baba...

Skandali seksual në Vatikan

Shefi i financave të Vatikanit, kardinali George Pell, do të dalë para gjyqit nën akuzat për sulm seksual. Kardinali ka mohuar në vazhdimësi duke thëne se është i pafajshëm. Por,...

Shkon të presë pemë, gjen vdekjen 50 vjeçari shqiptar në Itali

Një 50 vjeçar humbi jetën aksidentalishtë në Itali. Ai kishte dalë në pyll për të prerë pemë dhe trungu e ka zënë poshtë. Viktima është 50-vjeçari Nikolin Gjeka, ndërsa...

LIDHU ME NE

75,612FansaPëlqeje

PUBLICITET

- PUBLICITET -

Te fundit

Pa nënë e baba, 4 vëllezërit jetimë mes lotësh për ndihmë! Xhulio i vogël...

Katër vogëlushë nga Sovjani i Korçës, mbetur jetimë, luten për ndihmë. Para tre vitesh, Xhorxhino, Marjo, Mateo dhe Xhulio humbën nënën e tyre ndërkohë...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së...

Nënë e mirë është ajo që bëhet e panevojshme

Dedikuar të gjithë nënave që vuajnë nga “sindroma e folesë bosh…” Për t’u lexuar tre herë në ditë. Nëna e mirë është ajo që...