PËR NJË TAVË KRAPI LART NË KALANË E SHKODRËS

ASGJË NUK E IDENTIFIKON SHKODRËN MË SHUMË SE TAVA E KRAPIT. Shkodër mund të shkohet për gjithfarë gjërash të bukura në një fundjavë pranvere. Kur natyra “qeshet” siç thonë shkodranët...

Shqipëria destinacioni i rradhës që do preket nga mbipopullimi: Ja disa arsye se përse...

Shqipëria është një nga ato vende që shumë turistë e harrojnë ekzistencën e saj, për shkak pasi ende nuk është promovuar aq shumë sa duhet. E vendosur në Europën...

Qytetin më të bukur të Europës për t’u vizituar në dimër e kemi kaq...

Budapesti po bëhet shpejt një nga destinacionet kryesore të udhëtimit në Europë, veçanërisht në dimër kur kryeqyteti i Hungarisë konsiderohet si një ndër më të bukurit.   Duke ofruar një atmosferë...

‘Must do Travels’ Shqiperia, parajsa e fshehur apo zemra e Mesdheut

Shqipëria si destinacion europian i cili ka shumë për t’u zbuluar dhe për t’u eksploruar, vazhdon të tërheqë vëmendjen e agjencive dhe web-siteve të huaja. Vendi i shqiponjave po promovohet...

Ishulli i Sardës/ Mban mbi vete një qytet të lashtë

Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk ka dëgjuar...

NËPËR KELMEND, MAJAVE TË TURIZMIT

NDUE DEDAJ Afro 90 vite më parë, një nga shqiptarët më të kënduar të kohës, studiuesi dhe përkthyesi Stavro Frashëri nga Korça, që shoqëronte një antropolog amerikan nëpër viset e...

RAZMA, GURI SHNDRITËS NË GJERDANIN E TURIZMIT MALOR

Nga Albert Vataj Ke vendosur të bashkëngjitësh në agjendën e larmishme gjeografike të pushimeve edhe një tjetër destinacion. Në këtë bollek mundesishë që të ofron e sotmja, e dyndur tek...

Ka fiksuar VIP-at: Liqeni ngjyrë rozë ndodhet në Shqipëri dhe shumë pranë nesh

Me siguri e keni vënë re se disa nga videoklipet e fundit të këngëtarëve shqiptarë janë xhiruar në një liqen ngjyrë rozë mahnitës. Ishte Poni në fillim që xhiroi...

‘Fish City’ në qendër arti! Gjergj Luca hap konkurs për skulpturat e Lekë Dukagjinit...

Vetëm 5 km larg qytetit të Elbasanit, rrëzë një kodre, në mes Elbasanit dhe Librazhdit, ndodhet Rozafa Fish City (Qyteti i Peshkut), i ndërtuar mes artit dhe historisë. Sapo bëhesh...
video

“TOKA JONE”, PLAVA DHE GUCIA, NËNA E MADHE E ALPEVE SHQIPTARE (Video)

Shpesh nëpër histori të ndryshme të thëna gojarisht apo edhe në libra kemi dëgjuar e lexuar jo pak rreth Plavës dhe Gucisë si vende që u përkisnin shqiptarëve. Por...

Te fundit

VIDEO/ “Jetoj jetën tënde bir, më fal! Është një ferr i vërtetë”, babai i...

Dashamir Dini, babai i këngëtarit të ndjerë Ergi Dini, është përlotur pasditen e sotme. I ftuar në emisionin “Ftesë në 5”, Dini komentoi eksperimentin...

Me qese me kos në dorë/ Beqaj kursimtar, nuk lë asnjë qindarkë t’i shkojë...

Ish-ministri Ilir Beqaj është fotografuar teksa po bënte pazar në një supermarket. Në fotot e publikuara nga Panorama.com.al, Beqaj shihet që ka blerë dy...

Lum si Monika: Me këtë video Lorik Cana sapo e tregoi që është baba...

Muajin e kaluar, Lorik Cana u bë baba për herë të dytë. Bashkëshortja e tij, Monika solli në jetë një vajzë dhe Loriku po...