GJYSMA E MREKULLUESHME E 14 KILOMETRAVE DREJT KALASË SË DRISHTIT

Brenda rrënojave të njërit prej mureve gjysëmrrethorë të kalasë, më shumë se 10 familje bëjnë jetë të vështirë. Në të majtë ngrihet një ndërtesë e rikonstruktuar jo shumë e...

PËR NJË TAVË KRAPI LART NË KALANË E SHKODRËS

ASGJË NUK E IDENTIFIKON SHKODRËN MË SHUMË SE TAVA E KRAPIT. Shkodër mund të shkohet për gjithfarë gjërash të bukura në një fundjavë pranvere. Kur natyra “qeshet” siç thonë shkodranët...

Shqipëria destinacioni i rradhës që do preket nga mbipopullimi: Ja disa arsye se përse...

Shqipëria është një nga ato vende që shumë turistë e harrojnë ekzistencën e saj, për shkak pasi ende nuk është promovuar aq shumë sa duhet. E vendosur në Europën...

Qytetin më të bukur të Europës për t’u vizituar në dimër e kemi kaq...

Budapesti po bëhet shpejt një nga destinacionet kryesore të udhëtimit në Europë, veçanërisht në dimër kur kryeqyteti i Hungarisë konsiderohet si një ndër më të bukurit.   Duke ofruar një atmosferë...

‘Must do Travels’ Shqiperia, parajsa e fshehur apo zemra e Mesdheut

Shqipëria si destinacion europian i cili ka shumë për t’u zbuluar dhe për t’u eksploruar, vazhdon të tërheqë vëmendjen e agjencive dhe web-siteve të huaja. Vendi i shqiponjave po promovohet...

Ishulli i Sardës/ Mban mbi vete një qytet të lashtë

Vetëm pak kilometra nga qyteti i Shkodrës ndodhet ishulli i Sardës apo i Shurdhahut siç njihet ndryshe. Askujt nuk duhet t’i duket e çuditshme edhe pse nuk ka dëgjuar...

NËPËR KELMEND, MAJAVE TË TURIZMIT

NDUE DEDAJ Afro 90 vite më parë, një nga shqiptarët më të kënduar të kohës, studiuesi dhe përkthyesi Stavro Frashëri nga Korça, që shoqëronte një antropolog amerikan nëpër viset e...

RAZMA, GURI SHNDRITËS NË GJERDANIN E TURIZMIT MALOR

Nga Albert Vataj Ke vendosur të bashkëngjitësh në agjendën e larmishme gjeografike të pushimeve edhe një tjetër destinacion. Në këtë bollek mundesishë që të ofron e sotmja, e dyndur tek...

Ka fiksuar VIP-at: Liqeni ngjyrë rozë ndodhet në Shqipëri dhe shumë pranë nesh

Me siguri e keni vënë re se disa nga videoklipet e fundit të këngëtarëve shqiptarë janë xhiruar në një liqen ngjyrë rozë mahnitës. Ishte Poni në fillim që xhiroi...

‘Fish City’ në qendër arti! Gjergj Luca hap konkurs për skulpturat e Lekë Dukagjinit...

Vetëm 5 km larg qytetit të Elbasanit, rrëzë një kodre, në mes Elbasanit dhe Librazhdit, ndodhet Rozafa Fish City (Qyteti i Peshkut), i ndërtuar mes artit dhe historisë. Sapo bëhesh...

Te fundit

Tuna ndahet nga Patrisi? Ja gjesti i këngëtares

Tuna dhe Patrisi janë një nga çiftet më të përfolura të showbizit shqiptar. Çifti prej vitesh ka tërhequr vëmendjen e medias për historinë e...

Sinoptikanët, surpiza priten nga moti në pesë ditët e ardhshme

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar parashikimin e motet për pesë ditët e javës së ardhshme, duke theksuar se reshjet e shiut dhe të dëborës...

Vijon “telenovela” e Eurovizionit, Era Rusi tregon pse u zgjënjye nga hilet e festivalit

Pakënaqësitë e Festivalit të Këngës janë kaq të mëdha, saqë vijojnë edhe sot e kësaj dite, ndonëse ka kaluar gati 1 muaj nga finalja.   Së...