Po përhapet me shpejtësi/ Çfarë është gripi i syrit dhe si mund të kurohet

Në vendin tonë po qarkullon një sëmundje që quhet keratokonjutiviti epidemik, ose gripi i syrit në gjuhën popullore. Në përgjithësi ai shkaktohet nga adenoviruset dhe është tepër ngjitës. Transmetimi kryesor...

Frutat që të shëndoshin – Cilat kanë më shumë kalori?

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri vlerash është arsyeja përse shkencëtarët insistojnë...

Terapia e pyllit, të gjitha arsyet përse mjekët rekomandojnë ecjen në natyrë

Të gjithë e dimë se sa mirë ndihemi kur jemi në natyrë. Tingujt e pyllit, aroma e pemëve, rrezet e diellit që depërtojnë dhe lodrojnë mes degëve, ajri i...

4 arsye përse duhet të hani më shumë hudhër në verë

Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e...

Shenjat Paralajmëruese Të Diabetit Që Çdo Burrë Duhet Të Dijë

Diabeti zë vendin e shtatë në listën e sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë. Përqindja e diabetit në Shqipëri në popullatën e rritur është 1.9% sipas Institutit të Shëndetit Publik....

Sa Herë Duhen Rimbushur Shishet Plastike Të Ujit ?

Shishet plastike kanë një përdorim të gjerë në vendin tonë. Nga një vëzhgim i lirë, kuptohet qartë se çdo amvisë shqiptare mund ta përdorë një shishe plastike për javë të...

Uji i trëndafilit, rituali antik i bukurisë

Uji i trëndafilit / dobitë ndaj lëkurës, fytyrës dhe flokut Trëndafili është padyshim një prej luleve që preferohet nga shumë njerëz. Kjo jo vetëm për bukurinë e saj, por edhe...

Shkenca e vërteton: Duhanpirësit janë më pak joshës!

Është dëshmuar shkencërisht se njerëzve u duken duhanpirësit më pak tërheqës sesa ata që nuk pinë duhan. Studimi i kryer nga hulumtues të Universitetit të Bristolit, kishte përfshirë 500 pjesëmarrës...

8 Mënyra të Zakonshme për t’i Larguar Variçet në Kushte Shtëpie

Shumë persona gjithnjë e më shumë po përballen me venat me variçe dhe enjtjet e këmbëve në sajë të orareve të punëve që kërkojnë periudha të gjata të uljes...

Nxirja natyrale e lëkurës: Si t’i pregatisim vetë vajrat për nxirje

Nxirësit natyral përgatisin lëkurën per rrezatimin e diellit si dhe stimulojnë prodhimin e melaninës, duke siguruar një nxirje homogjene dhe të qëndrueshme. Le të shohim se si të përgatitim nxirës...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju kujtohet Van Dami? Ja kush eshte shqiptari qe ndeshet me te (Video)

Peter Malota lindi në Malësinë e Madhe më 28 gusht 1958. Ai është më tepër i njohur për publikun amerikan nëpërmjet tre interpretimeve të...

Ja si duhet t’i hash makaronat që të dobësohesh

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.   Një studim mbi dietën e më shumë se 23,000 njerëzve ka zbuluar që konsumimi i moderuar...

“Fëmijët janë bekime”/ Elisa Spiropali zbulon gjininë e fëmijës

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në emisionin Ftesë në 5, ka zbuluar gjininë e fëmijës së dytë.   Pas vajzës, Nalta, Elisa...