O SHQIPTARË…

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’ Ju shkoj jeta, kot së koti. Ju që s’vleni as sa gratë Kush s’ju don, veç ju dashtë Zoti!… E shkutë jetën veç me pshtyma Tre herë n’ditë kërkoni...

“Baba, ne ikëm”

Poezi nga Petrit Ruka – Baba, ne ikëm, shtëpinë e braktisëm… Një kohë arixhinjsh jeton gjithë bota, Dhe foton tënde nga muret e zbritëm, Si dryn një palë lot vendosëm tek porta. Ikëm,...

E diel

Nga Nazim Hikmet Sot është e diel. Për herë të parë sot Më nxorën në diell. Dhe unë Për herë të parë në jetën time Ia ngula sytë qiellit, I habitur si qenka kaq larg meje, Kaq...

POEZI GEGNISHT – ANDRRA NAN JASTEK

Andrra nan jastek Andërr… ti kjosh e bardh, e lumja ti M’rrzon në kujtesën e viteve t’shkume Çon e bjen në krahë dallendyshesh pranvera t’shterrume ngjyrash e amëlcimi t’ambrozt si buzëqeshja jote, t’dritshme si...

Unë s’mbaj shpresë

Poezi nga Robert Shvarc. E ç’të shpresoj tani për ritakime? Ato po mbeten gonxhe që nuk çelin! Parajsë dhe skëterrë në zemrën time, rënkime dhe shpresa që më dhelin! Gjithnjë tek un’ jetoka një...

Nga Besnik Çinari*/ Pse mor’ Partizan!

Partizan i nxore icin Si e harron Loro Boricin Ti Vllaznise i vune lakun Si e harrove ti, Lin Shllakun Partizan ke lane namin Si e harrove Zan Rragamin Per ty n’fushe Shkodranet dhane shpirtin Si...

(Revoltë) Djali i Prostitutës

1. Në nji vend me mure t'lashta Ku heronjtë kane lè nder kashta.. Historit bashk me gojdhanat , Kanè pershkru dragojt dhe zanat ... N'veqanti nderu kanè nanat . 2. Kur u rrit e...

Nâna ajo ngét ajo nuk flet

Poezi nga Halil Matoshi Nanë po narth më mbulo, nanë më trego një prrallë më shumë xhezdisje e flori, m’i jep yjet ose sëpaku hanën nanë, bamu urë të kaloj mbi re...

Te fundit

“Shqipëri të kam dhj*rë”. Nuk përmbahet moderatorja e njohur, publikon fjalët e rënda

Moderatorja e njohur Dojna Mema ka përdorur sot shprehjen e famshme të Faik Konicës “Shqipëiri të kam dhjerë, s’të kuptova asnjëherë”, si një shenjë revolte...

Keni gjetur ndonjëherë para në tokë? Ja çfarë do të thotë kjo për ju

Të gjithë lumturohemi pafund kur gjejmë para në tokë. Veç vlerës monetare që ato kanë, paratë në shumë besime popullore, mbartin edhe një kuptim...

GREQI/ Vdes studentja shqiptare, përshkak të gabimit mjekësor që i mori jetën në spital

Humb jetën nga një gabim mjekësor 22 vjeçarja Aleksandra Bistolaki. E lindur në Korinth, Greqi, studentja shqiptaro-greke ka kryer në 22 maj një ndërhyrje rutinë,...