Gjëra që u ndodhin njerëzve të mirë

Nga Shqiptar Oseku U humbin kuletat. Nuk ua vjedhë dikush, por u bien nga xhepi se hutohen nga gjëra që i duan. Nganjëherë edhe ua vje.dhin, pse ka plot aso që e abuzojnë hutesën...

Mora lule sot…

Poezi e shkruar nga Paulette Kelly. Nuk ishte ditëlindja ime ose ndonjë rast special. Patëm zënkën e pare mbrëmë. Ai tha shumë gjëra të këqija që më lënduan. E di që i vjen...

Fjalë të urta popullore: Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!

Ai që di më së shumti, flet më së paku! • Burri është koka, kurse gruaja është qafa! • Fjalët janë gra, veprat burra! • Gruaja e fut shejtanin në shishe! • Gjuha...

Gjâma e burrave t’Dukagjinit

Houuu, ho! Krahnuerhâpun, duert nân ijë, tanë k’ta burra, njâ u prì. Tan’ nji hap, frymën ndalin, kâmbët përtokë, njiherësh rrahin, kryet çuemun, me dvetë qíll… Hou-uu, ho! N’emën thrresin, vikâmë qesin… Rrqethet lisi n’rrâje t’veta, gjeth’e lvore...

Sikur S’jetoj Ne Vendin Tim – poezi nga Dritero Agolli

Sikur S’jetoj Ne Vendin Tim Me ndodh sikur s’jetoj ne vendin tim Po ne nje vend te huaj dhe te larget Ne nje qyetet me buba dhe me minj Mes mureve te rrjepur...

Filip Shiroka, shkodrani i dashuruar në dallëndyshe

Filip Shiroka lindi më 1859 në Shkodër dhe vdiq më 1935 në Bejrut, Liban. Tema në veprën e poetit Filip Shiroka ishte ajo e atdhedashurisë, krenarisë kombëtare për të kaluarën...

Bir, të kisha timin kur ishe brenda meje aq sa një lajthi…

ga Alma Dema Tërshalla Bir, Të kisha timin kur ishe brenda meje Aq sa një lajthi Ëndrrat e mia dashurore i enda ndër ty! Bir, Të shoh ndërsa rritesh si lastarët e lajthisë E qiellit i...

‘zoti jem s’pret brenda nji kishe’

zoti jem s’pret brenda nji kishe e s’ulet përmbi figurat e tempullit zoti jem asht fryma e refugjatit kur ai vrapon asht duke jetu në barkun e fëmijës së vdekur urie asht tiktaku i zemrës...

‘Ta mbash mend, va.rri vetëm një perde është’

Poezi e shkruar nga Mevlana Rumi. Shqipëroi: Besa Salihu Morina Kur të vd.es Kur tabutin për udhë t’ma nisin As mendja mos të t’shkojë Që po e humbi këtë botë Mos derdh asnji pikë loti Mos...

Kur bota m’vr.et, ti s’më le me e lëshu jetën

Kur ti sëm.uresh, bota fle Unë rri mbi kokën tënde, Çdo gradë më shumë e zjarrmisë E djeg zemrën time. Kur ti s’ha, bota ngopet Mua buka m’bëhet nyje, Gjej pafund mënyra me t’bë me...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

I “zbërthehen” bikinit, modelja “tërbon” meshkujt duke i nxjerrë të gjitha në mes të...

Ylli i “Towie”, Amber Turner është shfaqur më provokuese se kurrë me bikini. Biondja bukuroshe shoqërohej në Marbella nga i dashuri i saj, Dan...

“Bejtet shkodrane”, libri i fundit i studiuesit Isa Alibali

Nga Xhahid Bushati Isa Alibali, më shumë se 13 vjet të jetës së tij, i ka kaluar si drejtues i teatrit “Migjeni” të Shkodrës. Mbase,...

Paralajmëron Gurakuqi: Nesër përpjekja e dytë e Ramës për t’i hequr Shkodrës pushtetin legjitim

Romeo Gurakuqi, ish-deputeti i PD në Qarkun e Shkodrës, në një status në Facebook shkruan për situatën e krijuar në bashkinë e Shkodrës, pas...