Shkollat e Para në Gjuhën Shqipe u hapën nga klerikët katolikë në Shqipni në...

Deshmitë e pafundme të shkollave jezuite-françeskane n’Shkodër Po sjellë në mesin e mijrave studentë që u arsimuen n’shkollat klerikale katolike n’Shkodër dy pika ujë në atë oaz gjigand: Faik Konica Faik Konica:...

Filip Shiroka, shkodrani i dashuruar në dallëndyshe

Filip Shiroka lindi më 1859 në Shkodër dhe vdiq më 1935 në Bejrut, Liban. Tema në veprën e poetit Filip Shiroka ishte ajo e atdhedashurisë, krenarisë kombëtare për të kaluarën...

Skenarët për mbijetesën, Kamzës nuk i mjafton 1 pikë. Vllaznisë i duhen fitore me...

Vllaznia, Kamza apo Teuta? Me këtë të fundit thuajse të përjashtuar nga lufta për mbijetesë, duke qenë se luan ndeshjen e radhës me Lushnjën e rënë dhe me një...

100 mijë mjete të pasiguruara

Në muajin qershor Policia Rrugore, Drejtoria e Shërbimit të Transportit në bashkëpunim dhe me Autoritetin e Mbikëqyrjes Financiare do të nisin një aksion për të bllokuar qarkullimin e makinave...

Ja se kush e ka kryer përgjimin ndaj Agron Xhafajt…

Gazetari i Vizion Plus Julian Kasapi pohoi gjatë emisionit "Real Story" të gazetarit Sokol Balla Tha se përgjimi audio i publikuar nga PD-ja ndaj vëllait të ministrit Xhafaj, rezulton të...

Hamdi SALIHI i shokuar, emocionon me mesazhin e tij: Detyrim moral ta ringrejmë VLLAZNINË,...

Është larguar në merkaton e verës nga Shqipëria, megjithatë Hamdi Salihi kurrë nuk e harron kampionatin shqiptar, veçanërisht Vllazninë e tij. Skuadra shkodrane është pranë zbritjes nga kategoria dhe atmosfera...

Aktori i njohur shkodran me lot në sy: Politika rrëzoi VLLAZNINË, ja ç’duhet të...

Vllaznia është shumë pranë rënies nga elita e futbollit shqiptar. Ende jo zyrtarisht, por duhet vetëm një mrekulli që skuadra shkodrane të qendrojë. Në Shkodër janë krenar vetëm për dy gjëra:...

Një histori që duhet marrë shembull…

Na ndodh shpesh që në përditshmërinë tonë të hasime në situata dhe histori nga më të ndryshmet por që lënë një shënjë tek ne. Natyrisht që të gjithë jemi koshient...

Trajneri shkodran nostalgjik për Laçin dhe ‘kërkesë’: Jam tifoz i këtij ekipi, uroj të...

Laçi është një nga ekipet që në vitet e fundit ka treguar me të vërtetë vlera në futbollin shqiptar. Kurbinasit me grintën që i karakterizon dhe me luftën sportive kanë...

FOTO e rrallë e ngritjes së flamurit në Shkodër në 1913-ën

Një foto e rrallë është publikuar sot nga ngritja e flamurit shqiptar në Shkodër në vitin 1913. Siç edhe e përshkruan historiani Kastriot Dervishi këtë foto, të pranishëm kanë qenë...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju kujtohet Van Dami? Ja kush eshte shqiptari qe ndeshet me te (Video)

Peter Malota lindi në Malësinë e Madhe më 28 gusht 1958. Ai është më tepër i njohur për publikun amerikan nëpërmjet tre interpretimeve të...

Ja si duhet t’i hash makaronat që të dobësohesh

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.   Një studim mbi dietën e më shumë se 23,000 njerëzve ka zbuluar që konsumimi i moderuar...

“Fëmijët janë bekime”/ Elisa Spiropali zbulon gjininë e fëmijës

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në emisionin Ftesë në 5, ka zbuluar gjininë e fëmijës së dytë.   Pas vajzës, Nalta, Elisa...