“Eja rregullojmë shtëpinë, se mos vjen njeri”

Nga prof Klodiana Beshku Shoqëria shqiptare ka nevojë të ndryshojë; krahas nevojës për një sistem vlerash të riunifikuar, ajo ka nevojë edhe për një ndryshim të mentalitetit. Sipas studiuesve të...

Librat që u shkruajtën nën efektin e dro.gës

Bright Side vendosi të kërkonte shkrimtarët të cilët i shkruanin librat e tyre ndërkohë që ishin të varur nga dro.ga. Le të hedhim një vështrim të ndryshëm në disa vepra...

“Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram…”

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato dite...

Shiroka, aty ku shkrihen historia, natyra dhe gastronomia

Në bregun jugperëndimor të Liqenit të Shkodrës është një fshat i vogël por me pasuri të madhe. I hershëm në dokumente që dhjetë shekuj më parë, ky fshat është...

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe të lartë, me një kapele relikesh (eshtnash) e me ndërtesa të mëdha.” Kështu e...

Letërkëmbim me babain: Të jesh optimist për jetën!

Im atë u nda nga jeta 3 vjet më parë. Por nuk më hiqet nga mendja ajo që shkruante 5 vjet të shkuara: Të jesh optimisht për jetën! “Është kjo...

“Pashë veten në pasqyrë dhe m’u duk sikur njoha nënën time”

Nga Elena Ferrante/ Për një kohë të gjatë, mendoja se të reshtja së dashuri nënën, ishte mënyra e vetme për të dashur vetveten. Nëna ime ishte shumë e bukur dhe shumë...

Shqipëria, shkollimi dhe shkallimi

Më poshtë do të të kallëzoj disa gjëra të cilat, të gjithë i dinë, por nuk i kallëzojnë te njëri-tjetri. Mbase s’do të të përmbushë ajo që do të...

PËRDORNIN KARTËMODHE FALSE, ARRESTOHET 1 SHTETAS, 2 SHPALLEN NË KËRKIM

Shkodër Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Monedhë e Garantuar” Mbanin dhe vinin në përdorim kartëmonedha të falsifikuara Arrestohet nga policia një shtetas dhe shpallen dy të tjerë në kërkim. Nga strukturat...

Amerikania që u befasua nga Shqipëria

Ambasada e Shqipërisë në SHBA, për të tretin vit radhazi realizoi një aktivitet për vizitorët dhe qytetarët e Uashingtonit në kuadrin e Programit Passport DC “Xhiroja e Botës përmes...

Te fundit

Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Nje jete e tere e lidhur me Sportin

E kush nuk e njeh Mjekun e shkelqyer sportiv por edhe njeriun e mrekullueshem ..shkodranin tipik qytetar e te civilizuar Zyhdi Coben..   Te gjithe ata...

Rindërtimi i banesës së policit shkodran të rënë në detyrë, procedurat drejt përfundimit

Në lidhje me ketë fakt, familjaret e policit shkodran të rrenë në detyre bëjnë me dije per shkoder.info se tashmë proceduat janë drejt përfundimit...

Drande Xhaj, aktorja që sfidon moshën, gjithmonë e re dhe e freskët në skenën...

Po të bëjmë një krahasim artistik, skenën e Teatrit “Migjeni” mund të krahasojmë me një bahçe ku gjen lulet më të bukura, të cilat...