Unazë nga dheu, gjetur në Shkodër

Unaza nga materiali prej dheu e gjetur diku te Shkodra 6000vj.p.e.s. e cila mban Kodin për vendin që fshehet një Mister Vendi është gjetur dhe është tek Prevala!  

KONGRESIT SHQIPTAR TË TRIESTES, VITI 1913

Idriz Manushi, prejë Kosovet, thotë se po flitet per Shqypënii t’madhe. Fjala nuk është e arsyeshme, pse nuk do t’flitet as per shqypënii t’made as per t’vogel por permbii...

Me krenari dhe mburrje: Shkodra

Shkruan: Fahri XHARRA « E sigurt ishte që Porta lart, qëllimisht kishte zgjedhur hapësirën e Gjakovës, Malësinë së saj, Shkodrën e deri në det për të treguar qëllimet e saj...

SHKODRA E RRËNUAR NGA BOMBARDIMI 6 MUJOR SERBO-MALAZEZ (Video)

Pamjet filmike janë realizuar nga kameramani rus Samson Cernov, menjëherë pas pushtimit të Shkodrës nga serbo-malazezët, në prill të vitit 1913. Në video shihen në ndërtesat e shkatërruara nga bombardimi...

Personalitete të larta shqiptare në Liban në krye me Vasko Pashë Shkodranin (FOTO)

Pashko Vasa njohur gjithashtu si Vaso Pasha e Vaso Pashë Shkodrani, qe nëpunës i konsullatës britanike në Shkodër, oficer kalorësie në Bolonjë, revolucionar i Risorgimento-s, nëpunës i Perandorisë Osmane...

“Gjurmë Shqiptare”, kënga 900-vjeçare e shqiptarëve (Video)

Kultura shpirtërore ka një vend thelbësor në historinë e një populli. Përmes saj trashëgohen vlera të jashtëzakonshme, që sot pak njihen. Në dokumentarin e radhës të ciklit “Gjurmë Shqiptare”, nga...

HEC-et në Valbonë, Lu dhe Vlahutin letër Ramës për të pezulluar punimet

“Me një letër drejtuar kryeministrit Edi Rama, ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin i kërkojnë kreut të ekzekutivit pezullimin e punimeve për HEC-et në luginën e Valbonës. Në kërkesë parashtrohen...

Vdekja e nënës dhe foshnjës, mjekët: Ka tentuar disa herë të ndërpresë shtatzaninë

Një ngjarje e rëndë ndodhi në spitalin e Kukësit ku ka ndërruar jetë një 42-vjeçare dhe foshnja e saj. Raportohet se shtetasja Nurije Poçi, 42-vjeçe, është paraqitur në spital në...

Dikush prodhonte bomba pesëdhjetë metra larg Ambasadës Amerikane?

Shpërthimi që ndodhi sot në mëngje në një biznes të vogël të riparimit të celularëve në afërsi të Ambasadës Amerikanë në Tiranë shkaktoi frikë dhe pastaj policia tregoi pronarin...

Zbulohen detaje tronditëse nga dëshmia e 32-vjeçarit për vrasjen e shokut

Të tjera detaje tronditëse janë zbuluar nga dëshmia e 32- vjeçarit nga Malësia e Madhe, Albert Zekaj, për vrasjen e shokut të tij nga Fieri, Kreshnik Beqiraj. Mësohet se i...

LIDHU ME NE

83,580FansaPëlqeje

Te fundit

Sende të shpërndara, makina të shkatërruara dhe fëmijë të friksuar, FOTO nga aksidenti i...

Një aksi dent masiv ku u përfshinë 3 automjete ndodhi mëngjesin e sotëm në Gjadër të Lezhës ku si pasojë mbetën të plagosur rëndë...

Kush vendos për Shkodrën, Voltana Ademi tregon gjithçka

Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, në një lidhje direkte me studion e “Ditari” në A2, foli mbi deklaratën e kreut të PD-së, Lulzim Basha,...

RAMA PËR THETHIN: ZONË E MAGJISHME, JAVËN TJETËR NIS NDËRTIMI I RRUGËS SË THETHIT

Kushdo që ka shkuar ka vizituar Thethin, një nga zonat më fantastike të veriut, është shqetësuar për rrugën e keqe por duket se makthi...