Pse nuk po nxjerr sërish Shkodra shkodranë?

Kur herë pas here shkruaj për figura të shquara të Shkodrës, i bëj vetes një pyejte: Mos ndoshta Shkodra kaq e pati? Mos ndoshta kaq ishte cilki i një qyteti...

Ne nuk luajme per qejf, por per HALL

"Sepse ne luajme per qejf dhe jo per hall", kjo eshte fraza e shpifur qe shfaqet ne ekranet e televizorit, pa pushim gjate ketij boterori. Eshte aty para dhe...

Shqiptarët kënaqen me fitoren e Kroacisë, për të përligjur dështimin tonë

Nga Sokol Shameti Ka diçka shumë qesharake tek ata që ndihen njëfarësoj pjesëmarrës indirektë tek suksesi i Kroacisë, për shkak të përkatësisë sonë të përbashkët ballkanike me ta. Janë mbushur statuset...

“Jam një 18-vjeçar me 32 vite eksperiencë”

Nga Indrit Vokshi Edhe në restorante, ka një rregull, nuk mund të hysh me pantallona të shkurtra e me shapka. Ky manalli KM, shkon në samit në Londër me atlete,...

Pse populli shqiptar e shet shalqinin me provë?

Nga Enkel Demi Shqiptarët krenohen kudo që e kanë besën ndoshta institucionin e vetëm që e kanë trashëguar prej të parëve, së bashku me gjakun që u rreh në deje....

“Mandela” i Shqipërisë kishte përvjetorin e vdekjes, Sakush su kujtua…

Gazetari i mirnjohur Çim Peka ka një dedikim për Pjetë Arbnorin në përvjetorin e vdekjes së tij ja çfarë shkruan Peka: Demokratet krenohen me Pjeter Arbnorin, socialistet me Myslim Pezen....

Pasojat e funksionimit të një administrate shtetërore krejtësisht familjare

Një e ardhme e zymtë për shqiptarët prej vitesh është ravijëzuar. Aq sa tashmë jemi shpresëhumbur edhe për të ardhmen. Në horizont është mjaft i dukshëm vetëm niveli i varfërisë...

Jemi një hap larg vdekjes!

ga Ilir Hoxholli Tërmeti është e vetmja dukuri të cilën shkenctarët nuk e parashikojnë dot. Përveç faktit që pllakat lëvizin dhe i shërbejnë stabilizimit të Tokës ka dhe frikë e...

Zoti e tundi në ditëlindjen e Edi Ramës

Nga Erion Kristo.Po deshe lexoje po deshe mos. Po Zoti e tundi në ditëlindjen tënde. Prishi zyrat e parlamentarëve, teatrin s'e preku. Shenja më të qarta se këto nuk...

EDHE SOT PAS 28 VITESH… NË VAZHDOJMË TË IKIM.

Sot, 28 vite më parë, gjithë ajo zemëratë e ngurtësuar për afro pesë dekada do të shpërthentë në më të hovshmin guxim atë të ndjekjes së ëndrrës. Ambasadat, ajo...

Te fundit

Shkonin tek ‘aleluja’/ Flasin të njohurit e familjes Josifi në Përmet: Ishin në punën...

Godina që gjendet pas meje është kisha ungjillore e drejtuar nga predikues norvegjezë që prej 20 vitesh në Përmet. Ajo është mbyllur tashmë prej dy...

Horoskopi ditor, e hënë 6 korrik 2020

Dashi Dite shume e paqëndrueshme dhe here pas here e mbushur me mosmarrëveshje kjo e sotmja. Mundohuni me çdo mënyre te t’i zgjidhni ato para...

KOMENTI SHOKUES, VDIQ PER ARSYE TE TJERA POR E DETYRUAN TE FIRMOSTE PER COVID-19

Pandemia e koronavirusit ne te gjithe boten ka shkaktuar me miliona te infektuar por edhe te vdekur. Natyrisht edhe Shqiperia eshte nje nga shtetet qe...