“O e largoj këtë qeveri deri në pranverën e 2020, o plas”

Nga Artur Ajazi/ Askujt nuk i shkon më mirë se Lulzim Bashës, ajo shprehja e Shqipërisë së Mesme, “dem, dem, po me i ven” apo “vit i ri, qemane e...

Përse Rama vazhdon të tallet me Bashën

Edi Rama e ka hapur vitin e ri politik me një tallje të re ndaj Lulzim Bashës. Ai e ironizoi liderin e opozitës si dikë që ka hequr dorë...

“Edhe imam, edhe politikan nuk shkon”/ Ish deputeti sulmon Elvis Naçin: Shfrytëzon të mjerët...

Ish deputeti socialist Eduart Ndocaj ka folur me tonë të ashpra ndaj imamit, Elvis Naçi. Ndocaj shprehet se Naçi shfrytëzon në mënyrë të pamëshirshme ata që ndihmon, duke bërë propagandë...

‘Provokatori’ Nano: Kush e shpikun termin malok

Stigma e “malokut” ekziston ende, megjithatë. Nuk do me thënë asgjë. Kjo stigmë do të ekzistojë edhe për shumë kohë, ndoshta për gjithë kohën, siç ekziston stigma e toskëve rrumaducë....

“Me ken shkodran, t’tana i ban”

Më duhej t'i përgjigjesha dilemës së tim biri rreth kësaj përkufizimi, i cili më shumë se një flamur mburrjeje është një definicion vlerësues i karakteristikave që më duket se vendi...

“Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk...

Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor, arkitekt, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të...

Dom Gjergj Meta mesazh politikës ditën e Krishtlindjeve: Te heshtin një herë të vetme

Dom Gjergj Meta, ipeshkev i Rrëshenit ka përcjellë një mesazh edhe për politikanët ditën e kremtimit të Krishtlindjeve. Në një lidhje me “ABC e mëngjesit”, Dom Gjergj Meta tha se...

“Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje…”

Nga: Migjeni Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej, pse urimet qe n’ato...

Si e nxorri INSTAT, Shqipërinë më të pasur se Rumania dhe Serbia

Nga: Klodian Tomorri Pasi ndenji 7 vjet pa matur varfërinë si askund tjetër në Europë, më në fund Instituti I Statistikave publikoi pak ditë më parë Anketën e te Ardhurave...

‘Shuplaka’ e Adi Krastës për Ramën: Çfarë na kujton kjo nënë kosovare

Gazetari Adi Krasta publikoi një koment në rrjete sociale, ndërkohë që në Shqipëri dhe Kosovë është ndezur zemërimi ndaj kryeministrit Edi Rama, i cili po shfaqet publikisht me presidentin...

Te fundit

Udhëtoi për në Abu Dhabi, Orinda Huta përfundon në polici

Para pak kohësh moderatorja e njohur Orinda Huta, udhëtoi për në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me autoren e programit “Check...

Alketa Vejsiu për prestigjozen italiane: “Jam Ferragni e Tiranës, do t’ju pëlqej”

Alketa Vejsiu është e para moderatore shqiptare e cila do të prezantojë në festivalin e famshëm “Sanremo” në Itali.   Ajo do të jetë në skenë...

“E kapa veten duke ulur kokën…”, Rudina Dembacaj tregon si e bëri publike lidhjen...

Fillimin e vitit 2020, moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj e nisi duke konfirmuar historinë e dashurisë me ish-deputetin Mark Marku. Sot, ajo ka zbuluar...