Halloween, “festa” e së shëmtuarës dhe talljes me vdekjen

Nga Teuta Buka Ka disa vite qe Halloween-it po shfaqet gjithnjë e më tepër edhe në Shqipëri.   Lehtësisht, kushdo, mund të gjejë informacione për kuptimin e kësaj feste, për kontekstin ku...

“Mos ndërtoni mbi Vjosë!” Një thirrje e fortë nga Leonardo DiCaprio

Aktori i famshëm Leonardo DiCaprio i është bashkuar fushatës së mbrojtjes së lumit Vjosa nga ndërtimi i hec-eve. Lumi Vjosa është lumi i fundit i egër në Evropë dhe...

Nëse një ditë kryeministër, Ndoka tregon ç’do bënte me karrigen e Ramës

E mbushur me batuta dhe mesazhe politike, ka qënë përfshirja e Kryetarit të PDK, Nard Ndoka, në një bashkëbisedim argëtues televiziv, “Casa de los 3s” drejtuar nga Dajana Shabani...

Mirush Kabashi thirrje nga Lezha: Hiqjani Fishtës titullin “Nderi i Kombit”

I ftuar në përvjetorin e 148 të lindjes së At Gjergj Fishtës ka qënë edhe artisti Mirush Kabashi i cili, pasi ka recituar dy prej poezive madhore të Fishtës,...

Dash Shehi flet për Ramën: Para 5-6 vitesh mendoja se ishte i kulturuar, por…

“Kam menduar, këtu e 5- 6 vite më parë, se ishte njeri i kultuar, do të ishte i qetë me veten e vet dhe shtetin që e rrethon dhe...

MENDO GLOBALISHT DHE VEPRO LOKALISHT

Nga Klodiana Serraj “Mendo globalisht dhe vepro lokalisht” , këtë thënië kam dëgjuar për herë të parë nga trashëgimtarja e një prej kompanive më të hershme në Gjermani dhe mu...

PO SIKUR SHQIPËRIA TË BËHET ME SHQIPTARE?

Nga Klodiana Serraj Një shprehje e thënë shumë kohë më parë nga Faik Konica, se Shqipëria nuk bëhet me Shqiptarë siç duket është rrënjosur thellë në trurin tonë dhe e...

VAJZAT SI “SHOTA”

Nga Klodiana Serraj Të gjithë e njohim Shotën, një heroine me veshje mashkullore që luftoi për shumë vite për çlirim dhe bashkim të trojeve Shqiptare, e që gjithsesi mbetej femer,...

Ta bëjmë Shqipërinë si Europa, për ‘inat’ të Francës!

Nga Mentor Kikia Shqipëria nuk duhet të mbajë zi e të vajtojë. Ajo që duhet të bëjmë, është të vazhdojmë reformat. Per shumicën e vendimeve të marra deri tani, jemi...

Humbja e tretë e Europës nga shqiptarët dhe At Gjergj Fishta!

Nga Alfred Peza/   Rreth një shekull më parë, At Gjergj Fishta do të botonte vargjet:   “Uh! Europë, ti kurva e motit,/ Qi i rae mohit besës e Zotit,/ Po a ky...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

VOLTANA ADEMI ÇDO DITË “SHOW TELEVIZIV”, KANALET KULLUESE PUSHTOHEN NGA UJËRAT E ZEZA

Inauguron rrugë e kanale çdo ditë por normalisht çdo gjë mbetet në kuadrin e një show mediatik të Voltana Ademit.   Ajo çka shihet në realitet...

SHKODËR, INCIDENT NË MBLEDHJEN E KËSHILLIT BASHKIAK

Në mbledhjen e këshillit bashkiak të Shkodrës ndodhi një incident i papritur. Teksa po fliste drejtori i shërbineve sociale Filip Vila për një pikë...

Një vend i bukur, por i mistershëm (Foto)

Transilvania është një vend i bukur, por shumë i mistershëm. Jemi mësuar ta shohim në këtë këndvështrim për shkak të filmave të shumtë, por...