Gjendet vula e vjetër 2.700 vjeçare

Arkeologët kanë zbuluar një vulë të vjetër 2.700 vjet të epokës së Mbretërisë Urartu në provincën turke Elazıg, raporton Anadolu Agency. Vula është gjetur në Kështjellën Harput, ku një...

Hëngri luleshtrydhe, i ngeci një gjilpërë në fyt

Një burrë australian ka kafshuar më shumë se sa mund të përtypte. Ai përfundoi i shtruar në spital, pasi gëlltiti një gjilpërë të fshehur brenda një luleshtrydheje. Burri nga Brisbane...

Si të pastroni ajrin në shtëpinë tuaj

Ka momente që ajri i shtëpisë të duket i rëndë, sikur të merr frymën. Kokteile aromash të pakëndshme zaptojnë çdo cep të shtëpisë dhe kanë nevojë për zgjidhje të menjëhershme. Shëndeti...

Ju kap ngërçi, sidomos natën? Ja e vërteta që fshihet pas tij që duhet...

A e dinit se tek disa persona ngërçi mund të zgjasë më pak se 60 sekonda, por tek disa edhe më shumë se 16 minuta? Ai shfaqet edhe për shkak...

Djersitja e tepërt/ Ja si ta parandaloni në mënyrë natyrale

Në këto ditë të nxehta vere është e pamundur të mos djersijmë më shumë se zakonisht. Kjo, sepse vetëm në këtë mënyrë trupi ynë arrin të pastrohet plotësisht nga toksinat....

Lëkurë e bukur, sekretet e vogla që bëjnë ndryshime të mëdha

Ekzistojnë sekrete të ndryshme që na bëjnë të ndihemi më të freskëta se kurrë. Femrat më të bukura të botës dinë truke të vogla, në mënyrë që lëkura e...

Kujdes! Dhimbja e shpinës paralajmëron probleme serioze

Dhimbja e shpinës ka një domethënje të veçantë për shëndetin e trupi tonë. Nëse me të vërtet keni dhimbje shpine atëherë duhet të bëni kujdes pasi ajo paralajmëron shumë...

Doni lidhje të fortë dhe të qëndrueshme, rregullat që nuk duhet të shkilni kurrë...

Marrëdhënia në çift në disa raste përballet me të pathëna të shumta. Jeta do të ishte më pak problematike nëse do të kishim një libër me përgjigjjet e gatshme,...

Dobitë emocionale dhe fizike që merrni prej përqafimit.

Nga ekspertët prekja është një gjuhë primare që komunikon dhembshurinë. Një prekje, një përqafim dhe njerëzit ndjehen mirë. Ja cilat janë të mirat shëndetësore të përqafimit: 1. Përqafimi çliron hormonet e...

Harroni shpesh atë që doni të thoni? Ja arsyeja pse ndodh

Me siguri ju ka ndodhur shpesh të harroni atë se çfarë donit të thoshit kur dikush ju ku ndërprerë! Një studim shpjegon origjinën e këtij mekanizmi antik. A ju ka...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Jeta jetohet sot, e nesërmja s’është në dorën tonë

Nga Dom Gjergj Meta Mos ta ngatërrojmë ligjësinë me ligësinë. Të dashur miq, pas kësaj fundjave plot panik, i ligjshëm pjesërisht, por pjesërisht i pajustifikuar,...

Doli me robdishan në rrugë, kush është personazhi i njohur që e ‘zuri’ tërmeti...

Në momentet kur toka fillon të dridhet papritmas gjëja e parë që të thotë instinkti të bësh është që të dalësh me vrap nga...

EMRAT/ Policia Shoqëron për t’u marrë dëshminë dy reporterë të portaleve online për “hapje...

Policia e Shtetit ka shoqëruar në komisariat dy reporterë të portaleve online, Aurel Rakipllari i SYRI.net dhe Daniela Grica e gazetës Shekulli pas lajmi...