Zbulohet ‘Porta e Ferrit’! Ja ku ndodhet

Këto foto dramatike ofrojnë një pamje të rrallë të “Portës së Ferrit”, një nga liqenet vullkanike më të vjetër në botë. Fotografi portugez Joel Santos ka pilotuar një dron...

Ja çfarë urren më shumë secila shenjë e horoskopit

Astrologjia po përpiqet të krijojë një pamje të saktë dhe të plotë të secilës shenjë duke nxjerrë në pah karakteristikat e tyre pozitive dhe negative. Ajo që ata duan...

Zbulohet virusi që vjen nga lashtësia, gjendet në ADN-në e njerëzve!

Një retrovirus i lashtë që i prek njerëzit modern mund të shpjegojë pse njerëzit vuajnë nga varësia, thonë shkencëtarët. Studiuesit studiuan përdoruesit e drogës në dy qytete dhe zbuluan se...

Mësuesja zgjedh një metodë të veçantë për t’u përshëndetur me nxënësit

Një mësuese në Shtetet e Bashkuara duket se ka zgjedhur një formë mjaft të veçantë për t’ja bërë më të këndshëm ambjentin e shkollës nxënësve të saj. Në një kohë,...

A e dini pse Apple i shet iPhone-ët 3 herë më shtrenjtë

Sipas një hulumtimi të TechInsights, të gjithë elementët përbërës të iPhone XS Max nuk kushtojnë më tepër sesa 450 dollarë. Kostoja e prodhimit të materialeve të këtij iPhone është 443...

Si t’ju qëndrojë sa më gjatë aroma e parfumit që hidhni, këtë mënyrë duhet...

Të mbash aromë të mirë gjatë gjithë kohës nuk është kaq e thjeshtë sa duket. Edhe hedhja e parfumit ka disa truke që duhen ndjekur në mënyrë që të...

Historia e Aides që dha jetën për Librat

Aida Buturović ishte një nga studentet më të mira në degën e Letërsisë në Universitetin e Sarajevës sipas kolegëve të saj. Fliste pesë gjuhë Aida, donte kulturën dhe librat....

S’më besonin kur thosha se shpirtrat më flasin!

Vendimi për tu bërë një mediume, që ndryshe do të thotë krijon kontakt me shpirtrat, dhe rrjedhimisht parashikuese e fatit ka qenë një vendim i fiksuar që në vogëli,...

A e dini pse ngjyra e gjelbër përdoret nëpër spitale?

Ngjyra e gjelbër është një ngjyre e afert me ngjyren e kuqe. Ajo pershtatet me elementet mjekesore dhe nuk ka nevoje të bertasë për të terhequr vemendjen. Ngjyra e...

Te fundit

“Ministria e Shëndetësisë vë në dyshim besueshmërinë e testimeve të saj”, Tritan Shehu kap...

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu ka akuzuar qeverinë se sipas tij nuk ka asnjë strategji për situatën nga COVID-19. Shehu shkruan se Ministria e Shëndetësisë...

Koronavirusi/ Mjeku shqiptar shokon dhe tregon disa paraskena të errëta: Në fund të janarit...

Mjeku imazherist, Renato Osmënaj, i njohur për kritikat ndaj qeverisë për vendimin e saj për izolimin e vendit, ka komentuar shtimin e rasteve gjatë...

Emigrantet nese ikin mund te mos kthehen me? / Nga 14 korriku masa të...

Gjendja e jashtëzakonshme zgjatet deri në fund të vitit dhe masa të reja për të luftuar koronavirusin, përfshirë ndalimin e hyrjes për shtetasit që...