‘Fish City’ në qendër arti! Gjergj Luca hap konkurs për skulpturat e Lekë Dukagjinit...

Vetëm 5 km larg qytetit të Elbasanit, rrëzë një kodre, në mes Elbasanit dhe Librazhdit, ndodhet Rozafa Fish City (Qyteti i Peshkut), i ndërtuar mes artit dhe historisë. Sapo bëhesh...

LUIZA GEGA NA KRENON SËRISH, FITON MEDALJE BRONZI NË ‘LOJËRAT OLIMPIKE USHTARAKE BOTËRORE 2019’

Atletja shqiptare Luiza Gega ka arritur që të dalë e treta në garën 3000m me penges, duke marrë medalje bronzi, në Lojërat Olimpike Ushtarake Botërore në Wuhan të Kinës....

Pas largimit të bujshëm, rishfaqet Adi Krasta

Pas largimit të bujshëm nga ‘’News 24’’, shoqëruar me mjaft polemika dhe debate lidhur me censurën dhe lirinë e medias, rishfaqet moderatori i njohur Adi Krasta. Këtë here jo në...

“Thana e thasha” vepra qe nuk njeh kohe

Vepra Thana e thasha, titull që ia ka vendosë vetë autori âsht botue në revistën Zâni i Shna Ndout, tue fillue që nga viti 1934 me disa ndërpremje deri...
video

“TOKA JONE”, PLAVA DHE GUCIA, NËNA E MADHE E ALPEVE SHQIPTARE (Video)

Shpesh nëpër histori të ndryshme të thëna gojarisht apo edhe në libra kemi dëgjuar e lexuar jo pak rreth Plavës dhe Gucisë si vende që u përkisnin shqiptarëve. Por...

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më...

Nga Albert Vataj 550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u përcoll nga Shkodra drejt Genazzano-s në Itali, kjo kryevepër e 1800-ës...

Kantautori tregon kush është Çiljeta, fëmija i sëmurë në këngën e njohur për fëmijë

Të gjithë në fëmijërinë tonë e kemi kënduar këngën “Hapa Dollapa” me tekst të Mjeshtrit të muzikës Jorgo Papingjit. I ftuar në një rrëfim ekskluziv në Vizion Plus, Papingji zbuloi...

E dini pse burrat shqiptarë e kanë zakon të vjetër ‘me ndrru duhanin’ e...

Ndërrimi i duhanit ka qenë gjithmonë një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptarë. Për burrat, të cilët kryenin detyra shoqërore me rëndësi si: pjesëmarrja në kuvendet e fshatit ose...

Nata e festës së Zojës së Shkodrës, Pajtore qiellore e qytetit (Video)

Bashkësia katolike e Qytetit të Veriut sonte kremton natën e festës së Pajtores së vet qiellore, Zojës së Shkodrës, siç e quajnë besimtarët e këtij qyteti Zojën e Këshillit...

Fotografi turk portretizon dy anë të ndryshme të botës

Artisti turk Ugur Gallenkus portretizon dy anë të ndryshme të botës në një imazh të vetëm. Duke bashkangjitur dy foto së bashku ai sjell në vëmendje, se pavarësisht se...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Pasi Flori magjepsi shqiptarët, çifti i njohur i këngëtarëve sjellin variantin më të ëmbël...

Kënga më e fundit nga Flori Mumajesi me titull ‘Thjesht të du’, u kthye menjëherë në hit që prej publikimit në kanalin e ‘Youtube’.   Vetëm...

Nderroi mjekesine me Psikologjine : I gjithe fisi e kritikoi vajzen nga Dibra, por...

Një vajzë me origjinë nga Peshkopia na ka shkruar një mesazh mjaft domethënës për rininë shqiptare. Historia e saj nisi në muajt vendimtarë të...

Me mendje tek Franca, dështojnë ndaj Andorrës

Shqipëria nuk ka mundur që të fitojë dot kundër Andorrës duke barazuar me rezultatin 2-2 në Elbasan Arena dhe tashmë i thotë lamtumirë edhe...