Pashkët, kuriozitete lidhur me festën e besimtarëve katolikë dhe ortodoksë

Pashkët janë festat në të cilat të krishterët festojnë Ringjalljen e Jezusit: është një festë “e lëvizshme”, do të thotë që bie në ditë të ndryshme në varësi të...

Festa e Pashkëve, ja kuptimi i simbolikës së vezës së kuqe

Por vezët thyhen dhe këmbehen edhe në familje mes pjesëtarëve të saj. Ndërsa buka e pashkës, e cila ka shije te ëmbël shpreh kuptimin e ëmbëlsisë dhe lumturisë, të...

Lot dhe gëzim, si e surprizoi Gëzim Kruja në shtëpi Zef Deda: E kujtojnë...

Lot dhe gëzim në dhjetorin e vitit të kaluar. Zef Deda, aktor i humorit shkodran I bën një surprizë shumë të këndshme kolegut të tij, të madhit Gëzim Kruja,...

KUSH ISHTE GEZIM KRUJA, KRENARIA E QYTETIT TE SHKODRES

Gëzim Kruja ka lindur në Shkodër, në vitin 1939. Karrierën humoristike e ka nisur që në moshën 13-vjeçare. Fillimet me Estradën amatore nisin që në kohën kur ishte ushtar më...

Tjetër humbje për artin, ndahet nga jeta legjenda e muzikës

Legjenda e muzikës “country”, Kenny Rogers, është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare.   Lajmi është konfirmuar nga një përfaqësues i familjes, i cili kë bërë të ditur se këngëtari ka...

Kush e mban mend Elsën e Pallati 176? Aktorja e njohur bën rrëfimin qe...

Nje nga aktoret me te spikatura dhe me te mira te viteve 1985 por ajo ende eshte shume e mire dhe shume aktive. Ajo ishte e ftuar ne “Zonë e...

Sot 8 Marsi, festë dhe protestë, historia e ditës ndërkombëtare të gruas

Sot është 8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas, e cila u shënua fillimisht në Shtetet e Bashkuara. Në këtë ditë protestohet dhe festohet në shumë vende të botës. Në Shqipëri...

Disa vende që mund të vizitoni në fshatin Reç

1.Bar Restorant Shporta e Reçit 2.Inkubatori i Përpunimit të Produkteve Lokale 3.Fabrika e Përpunimit të Qumështit 4.Pylli i Geshtenjave 5.Shpella e Pellumbave 6.Sheu i Rrjollit

7 MARSI, RITA NDOCI URIM ME KËNGË NGA GJERMANIA

NGA GJERMANIA VJEN NJË URIM SHUMË I KËNDSHËM PËR TË GJIHË MËSUESIT E SHKODRËS DHE SHQIPËRISË. ARTISTJA SHKODRANE RITA NDOCI PËRMES NJË KËNGE SJELL URIMIN E SAJ NË KËTË...

Roland Trebicka, amaneti i fundit: Mos qani per mua

Trebicka ishte një nga aktorët më të mirë të skenës shqiptare, i cili është spikatur për një mori rolesh në skenën e teatrit shqiptar, sdiomos për atë të Jovan...

Te fundit

Zotëria në foto është politikan, vogëlushja këngëtare e njohur shqiptare. A i njihni?

E bërë nostalgjike për fëmijërinë, është kthyer për të shfletuar albumet e fotografive. Kështu ditën e sotme ka ndarë tre fotografi nga vegjëlia, ku në...

Zgjidh një zemër dhe zbulo çfarë do të ndodhë me lidhjen tënde të dashurisë

Je kurioze të dish si do t’i kesh punët në aspektin sentimental? Ke kaluar një histori të trishtë, ke mbyllur një kapitull të vështirë me...

Historia e trishtë e gruas: Pas 5 vitesh burri vendosi të jetonte me dikë...

Jeta duket se nuk ka qenë aspak e lehtë për të, por Edlira, nëna e një djali, duket se ja ka dalë. Ajo ka rrëfyer...