Ndrek Luca, malësori nga Dukagjini që e shndërroi në kult artin skenik

Vitet ikin, por emri dhe vepra e të madhit Ndrek Luca mbetet emblematike e traditës së artit skenik shqiptar. Tipat dhe karakteret që ai solli me një mjeshtëri të...

Dy ikona të muzikës shqiptare në një foto

Dy ikonat e muzikës shqiptare janë fotografuar sëbashku në Moskë gjatë vietve 60-të. Nëpërmjet kësaj fotografie konfirmohet shoqëria e vjetër e dy këngëtarëve edhe pse nuk është bërë asnjëherë publike....

Historitë e mrekullive të Kishës së Laçit

Historitë e mrekullive të Kishës së Laçit janë me të vërtet të pabesueshme dhe kanë tisin e hyjnores. Por ata kanë ndodhur. Ndaj dhe ai vend është kthyer në një...

Leku që e përdorim çdo ditë, si nuk e kishim parë. Ja çfarë gabimi...

Paraja jonë, leku, për herë të parë u fut në përdorim në vitin 1924, nga mbreti Ahmet Zogu. Disa burime thonë se emërtimi i tij vjen për nder të Aleksandrit...

Krenarë! Këngëtarja shqiptare shpallet fituese e festivalit ndërkombëtar në Rusi

Ditën e djeshme bëri xhiron e rrjetit lajmi se ish-fituesja e “Gjeniut të vogël”, Inis Neziri, po bënte namin në Rusi teksa merrte pjesë në festivalin ndërkombëtar “New Wave”....

HISTORI SUKSESI, MATURANTI SHQIPTAR FITUESI I PARË NË NJË NGA UNIVERSITETET MË TË VËSHTIRA...

Ndërsa në Shqipëri maturantët janë në ethe në pritje të daljes së listave fituese nga Universitetet, ky nuk është rasti i Rahman Lumit, një maturant me origjinë shqiptare, por...

Heronj shqiptarë: Infermieri që më riktheu besimin tek shëndetësia

Shqiptarët kanë një shprehje “Vetëm mos u bëfsh për spital” por më shumë se sa sëmundjes, ua kanë frikën ambienteve të spitalit, kushteve, mungesës së paisjeve dhe barnave, shërbimit,...

95-VJETORI I LINDJES TË AT ZEF PLLUMIT

Sot është 95-vjetori i lindjes së At Zef Pllumit i cili dha një kontribut të shquar për kishën françeskane por edhe historinë dhe kulturën shqiptare. Gjatë fëminisë At Zef Pllumi...

Shkodra, ky ngulm i prusht dashtunie, kjo k’and e pashoqe përmallimi

Nëpër mundësitë të mvetësuara si gjendje e ngarkuar emocionale, pareshtur kërkojmë të vizatojmë përfytyrime dhe andje, të cilat duke shëtit’ nëpër kujtime dhe nostalgji, ngulmojnë t’zbresin në t’tashmen e...

ZËRI I KJARA PEPUSHAJ “PËRKUND” NË KELMEND “DJEP KRESHNIKESH”

Nga Albert Vataj Muzika shqiptare, në përgjithësi, ajo në malësore në veçanti, sa vjen dhe pasurohet me emra dhe zëra, me forca të reja përtëritëse të atij repertori që u...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Horoskopi ditor, e Enjte 19 Shtator 2019

Njihuni me parashikimin, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është një përkthim ekskluziv...

10 shprehje japoneze që do t’ju motivojë ditën dhe do ju ndryshojnë jetën

Japonia është një vend me mijëra zbulime ndër vite, plot tradita dhe me një popull të mençur dhe të gatshëm që t'ju mësojë juve...

Me foton e Enver Hoxhës. Drejtori rilindas i Bashkise: Komandantin e dua më...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Bashkisë së Gjirokastrës, Kudret Alikaj, i ka kërkuar të moshuarit të largojë nga ceremonia që kishte organizuar Bashkia, foton...