Dedë Gjo Luli, sa shqiptar!

Emri i Dedë Gjo Lulit është i lidhur aq ngushtë me Kryengritjen shqiptare të vitit 1911, sa është vështirë të flasësh për këtë kryengritje pa pasur parasysh udhëheqësin e...

Kryengritja e Malësisë në historinë e Rilindjes

Gazmend SHPUZA / Për ta përftuar në tërësinë e vet, nevojitet të bëjmë fjalë paraprakisht fare shkurt rreth rrugëtimit të mundimshëm që ka ndjekur Rilindja jonë Kombëtare (RKSH) për...

Luçie Preng Doda, princesha e Mirditës

Familja e Markagjonajve ka qenë ndër familjet më të mëdha dhe më të njohura shqiptare. Ato bënë epokë në historinë e Shqipërisë veriore dhe historia e kësaj familjeje ka...

Bajraktari i Hotit, Çun Mulaj, ngriti në Shkodër flamurin kombëtarë

Më 15 qershor 1878, me largimin për në Pejë të komandantit të garnizonit ushtarak osman në Guci, të binbashit Ejup Beu, tue marrë me veti edhe forcat ushtarake të...

Imzot Vinçenc Prennushi, Martiri I Madh Shqiptar I Kishës Botërore

Imzot Vinçenc Prennushi lindi në Shkodër në vitin 1885 bashkë me një motër binjake. Pasi përfundoi studimet fillestare në qytetin e lindjes, eprorët e dërguan jashtë, ku studioi për Filozofi...

Lumturia e fëmijëve në vitet ’80 ja si argëtoheshin me shpikjet e tyre

Melsi Labi, drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, ka zbuluar një foto shumë të bukur e domethënëse nga jeta e fëmijëve shqiptarë në vitet 1980. Nuk i ka bërë ndonjë koment...

Fotografi e rrallë e Azem Galicës në vitin 1915

Një fotografi e rrallë e Azem Galicës është shfaqur së fundi, e cila e shpërfaq heroin kombëtar në rininë e tij. Ai qëndron mbi kalë të shalës, para aparatit që...

“Hylli i Dritës”, revista e themeluar nga At Gjergj Fishta dhe e ringjallur nga...

“Hylli i Dritës”, revistë kulturore – letrare, u themelua nga Át Gjergj Fishta, në vitin 1913, pikërisht në kohën e pavarësisë kombëtare, kur shtetit të ri, duhej t’ i...

Kukës 1999, mes tyre një artist që njihet botërisht

jaloshi në të gjelbër është tashmë artisti i njohur botërisht, Petrit Halilaj. Fotografi e marrë në Kukës! Viti 1999! © New York Times

Para Kafes së Madhe të Shkodrës, foto historike e kolosëve shqiptarë të artit

Ata janë emra të mëdhenj të botës së artit dhe të letrave shqipe që u bënë bashkë 75 vjet më parë në qytetin e Shkodrës. Nga e majta: Gaqo Tashko,...

Te fundit

Horoskopi ditor, e shtune date 11 korrik 2020

Dashi Në dashuri do të përballeni me shqetësime, ku me gjasë do të ketë sqarime për të bërë. Sa i takon punës, është koha për...

Mezi do arrini ta njihni tashmë, Rudina Magjistari ‘i mahnit’ të gjithë me pamjen...

Moderatorja Rudina Magjistari ka vendosur që të ndryshojë modelin e flokëve. Ndryshe nga sa jemi mësuar që ta shohim me flokët e drejta, ajo ka...

Kryeministri Rama i përgjigjet bashës për “ti kryeministër, unë president”

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, se kohët e fundit kreu i qeverisë i ka bërë...