Shkollat e Para në Gjuhën Shqipe u hapën nga klerikët katolikë në Shqipni në...

Deshmitë e pafundme të shkollave jezuite-françeskane n’Shkodër Po sjellë në mesin e mijrave studentë që u arsimuen n’shkollat klerikale katolike n’Shkodër dy pika ujë në atë oaz gjigand: Faik Konica Faik Konica:...

Shkrimi më i vjetër i shqipes, ja ç’shkruhej më 1210

Nga Arkivat e Vatikanit shkrimi më i hershëm se “Meshari” i Buzukut/ I gjithë dorëshkrimi është autograf, i shkruar nga një dorë. Ndërsa në fund fare, në f. 208, autori...

Skodrinon e më pas Skutari, lavdia e qytetit mbi ujë

Shkodra është një nga qytetet antik që me të drejtë mund ta quajmë djepi i qytetërimit. Por për ta parë më nga afër se kur është krijuar dhe si...

Nga vjen emri i Shkodrës?

I/E nderuar lexues! Ka teza të ndryshme për prejardhjen e emrave të qyteteve shqiptare. Lidhur me Shkodrën ka një tezë që origjina e emrit të saj është fjala Skodrinon (Scodra...

Fjalët e fundit të At Gjergj Fishtës

Shkrimtari i madh shqiptar i “Lahutës së Malcisë”, vdiq më 30 dhjetor të vitit 1940 në spitalin civil të Shkodrës. Para disa vitesh janë botuar detaje të rëndësishme të...

RRËFIMI I NJË SHQIPTARI I VITIT 1470,NJE RREFIM NGA MË I HERSHMI PËR GJENDJEN...

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore ishte nën kontrollin e venedikasve, përpara pushtimit otoman të shekullit të pesëmbëdhjetë. Fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467 shkatërruan pjesën...

At Zef Valentini të konsiderohet sot historiani më i madh i kohës, jo vetëm...

Ndriçim Kulla Se cili është Valentini mund ta kuptosh duke e vëzhguar në jetën e përditshme. Unë fillova ta njoh në gushtin e vitit 1967, kur në një vilë të...

Një Histori për Qytetin e Shkodrës

“Një njeriu të zakonshëm, të ardhur nga qyteti ortodoks i Manastirit, Shkodra i duket fillimi i Europës” – Ismail Kadare Orgjinë e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari Themelimi:...

Aktorja e madhe Roza Anagnosti ka qenë gjimnaste me Vllazninë

Një nga aktoret më të dashura të publikut shqiptare, Roza Anagnosti, në fëmijërinë e saj, ka ushtruar sportin e gjimnastikës. Për shumëkënd mund të duket një çudi. Por në rininë...

“Loro Boriçi”: Historia e stadiumit që lindi me emrin e Vojo Kushit

Edi Rama ka pasur natyrisht arsye të bëjë propagandë politike në inaugurimin e stadiumit “Loro Boriçi” të Shkodrës, për të cilin ka ndërhyrë me forcë për ta rindërtuar, edhe...

Te fundit

Tregtari e masht roi! Fermeri shqiptar kujtoi se i humbi të gjitha, por ne...

Shkoi të blejë domate të quajtur “zemër kau”, por tregtari e mashtroi dhe ferma e tij u kthye në një “thesar” fitimprurës. Kjo është...

I moshuari italian i lë në testament 180 mijë euro, por shikoni cfare i...

Gjate kesaj jave ne emisionin investigativ “Stop” eshte treguar historia e nje qytetari nga Fieri bashke me motren e tij te cilet tregonin se...

Ilir Beqja ben propozimin e ri ne parlament qe gezon te gjithe Shqiptaret

Ilir Beqja ka propozuar diten e sotme në Kuvend nje ide gjeniale që gjatë verës, 2 ose 3 javë, administrata të jetë pushim edhe...