Shtjefën Gjeçovi, famulltari dhe mësuesi, etnografi, historiani, gjuhëtari dhe arkeologu

Shkruan: Albert VATAJ Sapo kujton emrin e tij, edhe më të fundmit të shqiptarëve që ka pasur rastin të bëjë qoftë edhe dy klasë shkollë, do t’i vejë menjëherë mendja...

Thesaret e fshehura të Drinit

Njohuritë për këtë kulturë të vjetër dolën në dritë rreth vitit 1898 kur arkeologë të huaj ranë në gjurmët e një varreze të madhe pranë kalasë së Dalmacës. Dalmacija...

Tringe Smajlja – heroina qe Gruda i fali Shqiperise

Në mungesë të një shtatore me rastin e 100 vjetorit të pavaresisë” Nga Ndue BACAJ Malesia e Madhe , treva simbol e shqiptarise është ai kopsht i madh Ilir,ajo çerdhe e...

Pashko Vasa dhe pellazgët

Shkruan: Fahri XHARRA Ne nuk jemi të veçantë. E duam vërtet vëndin tonë, por akoma më shumë duam të vërtetën dhe drejtësinë – thoshte Pashko Vasa. Cila ishte ajo e...

Thethi, parajsa mbi tokë…

Nga Paulin Z. Zefi Parku Kombëtar i Thethit është shpallur si i tillë me vendim të Këshillit te Ministrave Nr.6, me dt.21.11.1966 që përfshin një sipërfaqe totale prej 2630 ha,...

13 vjeçari shqiptar mahnitë jurinë e The Voice Kids në Gjermani (VIDEO)

Është duke u mbajtur gara e madhe e The Voice Kids në Gjermani, dhe së fundi, jurinë e kësaj gare e ka mahnitë zëri i Besim Karpuzit, që vjen...

Gënjeshtra që ngjall urrejtje

Nga Marin Mema Kryemurgesha serbe, ”Nënë” Makarija, udhëheqëse e manastirit të Sokolicës që gjendet afër fshatit Boletin dhe kullës së heroit Isa Boletini, paska thënë, siç raportojnë mjaft media, se shqiptarët...

Poeti i njohur që Atë Gjergj Fishta admironte

Atë Gjergj Fishta është një ndër figurat më të rëndësishme të historisë, letërsisë e kulturës shqiptare. Në poliedrinë e tij, ai dha kontribut të jashtëzakonshëm në të mirë të atdheut. Por...

Nga Shkodra në Topojan, nga Topojani në Sodoll (Kalvari familjes Qehaja)

NGA MSC YMER VEHAPI Familja jonë sigurisht para afro 300 vjetëve jetonte diku ne fshatin Skaj të Malësisë së Shkodrës. I pari i yni ishte i varfër sikurse shumica në...

DED GJO’ LULI, PUSHKË E NGREHUN PËR SHQIPËRINË

— nga DALIP GRECA Ded Gjo Luli, shkru ka letër, t’parit Shkodrës o ia ka çu, Se Shqipnia nuk don tjetër, veç don vedin me e sundu… — vargje të këngës popullore. Kur i patën...

Te fundit

Sërish lajm i mirë nga Infektivi, 23 pacientë shërohen nga koronavirusi

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, jep sërish lajm të mirë nga Spitali i Infektivit, ku po kurohen të infektuarit me koronavirusi.   Ministrja thekson se gjatë...

Qytetarët mund të bëjnë pazar nga ora 05:00 e mëngjesit deri në 14:40 të...

COVID-19 ka ‘paralizuar’ vendin, shqiptarët janë të izoluar në banesat e tyre, dhe janë të paktë ata që shkojnë në punë.   Dy ditë më parë,...

Jam e dashuruar kokë e këmbë’, Fifi tregon planet për dasmën: Do ta bëj...

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Fifi gjatë intervistës më të fundit me Ardit Gjebrean rrëfeu shumë detaje të pathëna nga jeta e saj...