Kukës 1999, mes tyre një artist që njihet botërisht

jaloshi në të gjelbër është tashmë artisti i njohur botërisht, Petrit Halilaj. Fotografi e marrë në Kukës! Viti 1999! © New York Times

Para Kafes së Madhe të Shkodrës, foto historike e kolosëve shqiptarë të artit

Ata janë emra të mëdhenj të botës së artit dhe të letrave shqipe që u bënë bashkë 75 vjet më parë në qytetin e Shkodrës. Nga e majta: Gaqo Tashko,...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t’u’j ba burrat nervoz. Burra me kapuç të bardhë...

Kulla e Sahatit e shek XIX,(19)

Kulla e Sahatit e njohur ne histori si Sahati i Inglizit i perket periudhes se aristokracise mesjetare.Ajo eshte e vetmja ndertese qe ekziston akoma nga periudha e antikitetit te...

Besim Sahatçiu dhe dy mbesat, Rita Ora dhe Elena Ora

Se kultura dhe arti e vazhdojnë rrugëtimin e tyre në një trung familjar, e tregon edhe rasti i familjes së Rita Orës. Pasi dje e prezantuam Seit Lipën, gjyshin e...

Cili ishte Çesk Zadeja, sipas rrëfimit të tij, roli që ai luajti në historinë...

Shkruan: Albert VATAJ “Ishte Shkodra e Fishtës, në muzikë e Martin Gjokës, ithtar i njohur i Fishtës. Ajo u bë linja në të cilën eci dhe u formua Çesk Zadeja....

(FOTO) – Pazari i Vjetër i Shkodrës/ “Hipermarketi” më i madh mesjetar i Ballkanit

Ali Hasani Pjesë e rëndësishme e historisë, kulturës dhe traditës së Shkodrës është edhe Pazari i Vjetër i këtij qyteti, që, për fat të keq, sot nuk ekziston më. Sipas...

Ndre Mjeda

N’për ograjë po këndojnë bylbylat si tu u prrallë me shoqi-shojnë, drandafilleve zymbylat t’kandshmen erë dhunti ia çojnë. E nalt n’qiell ma e bukur hana rreze t’paqta shkon tue shkri; maje bjeshkve fillon zana n’valle shoqeve...

Historitë e Udhës së Madhe

UDHA E VJETËR SHKODËR – OROSH – PRIZREN dhe rivitalizimi i saj në funksion të turizmit malor Gjithkush e di se turizmi malor nuk bëhet përmes autostradës, me makina të...

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret

Një nga fotografitë më të njohura të rinisë së Shenjtores Terezë është pikërisht ajo, ku ka dalë bashkë me të motrën, me kostume tipike të grave katolike, me jelek...

Te fundit

Vogëlushja i shkruan letër për koronavirusin, mjeku Pipero preket dhe jep lajmin e mirë

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka thënë mbrëmjen e sotme se në fund të muajit prill e deri maksimumi në mesin e muajti maji...

E zë kolla mes të emisionit, Sokoll Balla përpiqet ta kalojë me humor: Shpresoj...

Gazetari Sokol Balla teksa moderonte emisionin e tij ‘Real Story’ në ‘News24 është kollitur disa herë, ndërsa vetë e ka kaluar këtë situatë me...

“Rama gënjeu kur deklaroi se Shqipëria mund të kryejë 2 mijë testime në ditë”,...

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet e testimeve për virusin. Sipas...