GJENIU I TRISHTË PRENKË JAKOVA/ Tingujt që heshtën dhe dritëhijet e (vetë)vrasjes

Fatmira NIKOLLI Në një shtëpi përdhese pas Kishës së Madhe, dëgjoheshin çdo mbrëmje tingujt e një pianoje bojëkafe. Heshtnin pas mesnate dhe rinisnin me agun e ditës së re, prej...

Kisha njëmijëvjeçaree e Kalivares (FOTO)

Histori dhe gjurmime (“Anno Domini 1154”) Kisha e Kalivares në Fanin e Madh, njihet si kisha më e vjetër e datuar pas Abacisë së Mirditës. Historiani vendas i gjysmës së parë...

Kur Shqipëria e viteve ‘30-‘40 kishte më të zhvilluar transportin ajror se atë rrugor

Fillesat e aviacionit në Shqipëri janë të lidhura me organizimin ushtarak të vendit. Në ligjin e vitin 1920 për organizimin e forcave të armatosura përcaktohej se ushtria shqiptare ndahej...

Dom Ndre Mjeda për Gustav Mayer

Nga: Andreas Dushi Në Biblioetekën e Gracit në Austri gjendet e tërë biblioteka personale e Gustav Mayer, ndër to edhe letërkëmbimet e tij, një prej të cilëve është ai me...

Dom Ndoc Nikaj, kleriku i parë që krijoi lidhjen për fe e atdhe

Muaji qershor nuk mund të ikë pa kujtuar personalitetin e madh shkodran Dom Ndoc Nikaj. Në rubrikën e tij të njohur AMARCORD, Edi Rama dhe pse shumë i okupuar...

Fotot e rralla: Shqipëria e Veriut në vitet 1903–1908

Eksploruesi dhe udhëpërshkruesi austro-hungarez, Karl Shtajnmec (Karl Steinmetz), ishte inxhinier. Pas një vizite të gjatë në Amerikën e Jugut, ai udhëtoi disa here në Perandorinë Osmane para se të futej...

Famullitar, mësues në Shkup dhe pagezues i Gonxhe Bojaxhiut – Dom Zef Ramaj (1882-1914)

Për fëmijërinë e Dom Zef Ramaj kemi shumë pak informata. Dom Zefi u lind më 08.01.1882 në Stubëll të Epërme (Komuna Vit) dhe vdiq më 25.12.1914 në Shkup, prindërit...

Dedë Gjo Luli, sa shqiptar!

Emri i Dedë Gjo Lulit është i lidhur aq ngushtë me Kryengritjen shqiptare të vitit 1911, sa është vështirë të flasësh për këtë kryengritje pa pasur parasysh udhëheqësin e...

Kryengritja e Malësisë në historinë e Rilindjes

Gazmend SHPUZA / Për ta përftuar në tërësinë e vet, nevojitet të bëjmë fjalë paraprakisht fare shkurt rreth rrugëtimit të mundimshëm që ka ndjekur Rilindja jonë Kombëtare (RKSH) për...

Luçie Preng Doda, princesha e Mirditës

Familja e Markagjonajve ka qenë ndër familjet më të mëdha dhe më të njohura shqiptare. Ato bënë epokë në historinë e Shqipërisë veriore dhe historia e kësaj familjeje ka...

Te fundit

Të gjithë për një foto për Instagram, fusha piktoreske në Shqipëri që po “çm...

Më shumë se pesë milionë njerëz janë fiksuar me vendin më piktorest të momentit në Instagram. Fushat me livando janë kthyer në një atraksion...

Me rrobabanje dhe flokët pa rregulluar, kështu se keni parë kurrë Rudina Magjistarin

Me mbarimin e emisionit “Rudina” i cili u transmetua edhe gjatë korrikut, moderatorja shumë e dashur për publikun, Rudina Magjistari ka nisur pushimet. Rudina i...

Gjeti të gjitha përgjigjet e lojës, i riu shqiptar fiton 30 mijë euro në...

Një shqiptar ka fituar 30 mijë euro në një emision të njohur televiziv në Itali. Bëhet fjalë për një të ri, i cili quhet Xhino,...