DIALEKTI I GEGËRISHTËS – SHTRIRJA DHE VEÇORITË E SAJ

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Dialekti gegë ose gegërishtja (Geg. gegnisht) është njëri nga dy dialektet e gjuhës shqipe, që flitet nga shqiptarët gegë në veri të Shqipërisë, në Kosovë,...

Journal des débats politiques et littéraires (1883)/ Pashko Vasa: Njeriu i duhur në vendin...

Aurenc Bebja*, Francë –  Gusht 2017 Gazeta franceze, « Journal des débats politiques et littéraires – Paris », ka botuar, të mërkurën e 16 majit 1883, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

Një 26 vjeçare nga Lezha në faqet e prestigjozes Forbes (Video)

Marina Sula është një prej 30 artistëve të rinj më gjenialë të 2018-ës. Dhe këtë e thotë revista ekonomike “Forbes”, që e renditi 26-vjeçaren nga Lezha mes 30 më...

“Na shqiptarët s’kemi dashuni njani me tjetrin…” (VIDEO)

At Zef Pllumi në një intervistë të rrallë televizive, vite më parë, përmbledhë mirë realitetin shqiptar. Kur gazetarja e pyet se prej nga i vjen e keqja shqiptarëve, ai bindshëm...

Dokumenti i Pavarësisë së Shqipërisë, siç nuk e keni parë kurrë

Vendimi i shpalljes së pavarësimit kombëtar, dokumenti më i rëndësishëm i Shqipërisë së re politike, vijon të vuajë tmerret e pafundme të kalvarit komunist, me gjithfarë gjymtime e operacione...

Robert Pichler kthehet në kohë, në Galerinë e Arteve në Shkodër

Të premten e 2 shkurtit do të hapet në Galerinë e Arteve në Shkodër një ekspozitë fotografike e fotografit e antropologut austriak Robert Pichler, kuruar nga Edit Pula. “Kthim në...

Mrizi i Zanave, reportazh nga RAI UNO (VIDEO)

“Mrizi i Zanave” në Fishtë të Lezhës dhe Altin Prenga ne një Reportazh fantastik te realizuar nga kanali televiziv italian RAI UNO. (VIDEO NE FUND) Tek “Mrizi i Zanave”, i...

70 vjetori i të madhit Sabah Bizi, respekt dhe mirënjohje për kollosin e futbollit...

Pak ditë më parë një nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit shkodran dhe atij shqiptar- Sabah Bizi, ka festuar 70 vjetorin e lindjes së tij. Një datë...

(foto360) Rana e hedhun, plazhi i virgjër që nuk duhet ta lini pa e...

Rana e hedhun është vetëm 3.5 km nga Shëngjini e sigurisht me pak veshtiresi edhe nga Rrjolli,Velipoje por sigurisht nese vendosim te marrim kete rruge na duhet një mjet...

Detroit: Shqiptarët e Amerikës shënuan 550 vjetorit të Gjergj Kastriot Skënderbeut

Reportazh special nga Beqir Sina DETROIT, Mi: Për tri ditë komuniteti shqiptar në metron e Detroitit, më 26 – 27 dhe 28 janar me një numër veprimtarishë shënuan së bashku...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju kujtohet Van Dami? Ja kush eshte shqiptari qe ndeshet me te (Video)

Peter Malota lindi në Malësinë e Madhe më 28 gusht 1958. Ai është më tepër i njohur për publikun amerikan nëpërmjet tre interpretimeve të...

Ja si duhet t’i hash makaronat që të dobësohesh

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.   Një studim mbi dietën e më shumë se 23,000 njerëzve ka zbuluar që konsumimi i moderuar...

“Fëmijët janë bekime”/ Elisa Spiropali zbulon gjininë e fëmijës

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në emisionin Ftesë në 5, ka zbuluar gjininë e fëmijës së dytë.   Pas vajzës, Nalta, Elisa...