Luçie Preng Doda, princesha e Mirditës

Familja e Markagjonajve ka qenë ndër familjet më të mëdha dhe më të njohura shqiptare. Ato bënë epokë në historinë e Shqipërisë veriore dhe historia e kësaj familjeje ka...

Bajraktari i Hotit, Çun Mulaj, ngriti në Shkodër flamurin kombëtarë

Më 15 qershor 1878, me largimin për në Pejë të komandantit të garnizonit ushtarak osman në Guci, të binbashit Ejup Beu, tue marrë me veti edhe forcat ushtarake të...

Imzot Vinçenc Prennushi, Martiri I Madh Shqiptar I Kishës Botërore

Imzot Vinçenc Prennushi lindi në Shkodër në vitin 1885 bashkë me një motër binjake. Pasi përfundoi studimet fillestare në qytetin e lindjes, eprorët e dërguan jashtë, ku studioi për Filozofi...

Lumturia e fëmijëve në vitet ’80 ja si argëtoheshin me shpikjet e tyre

Melsi Labi, drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, ka zbuluar një foto shumë të bukur e domethënëse nga jeta e fëmijëve shqiptarë në vitet 1980. Nuk i ka bërë ndonjë koment...

Fotografi e rrallë e Azem Galicës në vitin 1915

Një fotografi e rrallë e Azem Galicës është shfaqur së fundi, e cila e shpërfaq heroin kombëtar në rininë e tij. Ai qëndron mbi kalë të shalës, para aparatit që...

“Hylli i Dritës”, revista e themeluar nga At Gjergj Fishta dhe e ringjallur nga...

“Hylli i Dritës”, revistë kulturore – letrare, u themelua nga Át Gjergj Fishta, në vitin 1913, pikërisht në kohën e pavarësisë kombëtare, kur shtetit të ri, duhej t’ i...

Kukës 1999, mes tyre një artist që njihet botërisht

jaloshi në të gjelbër është tashmë artisti i njohur botërisht, Petrit Halilaj. Fotografi e marrë në Kukës! Viti 1999! © New York Times

Para Kafes së Madhe të Shkodrës, foto historike e kolosëve shqiptarë të artit

Ata janë emra të mëdhenj të botës së artit dhe të letrave shqipe që u bënë bashkë 75 vjet më parë në qytetin e Shkodrës. Nga e majta: Gaqo Tashko,...

Ditë pazari në Shkodrën e vjetër

Erë e fortë qepësh, zhurmë, rrëmujë, britje: -Salla hapu! Fëmijë që blejnë luledielli, që përtypin fara kungulli. Gra që bëjnë pazar për 30 qindarka e ndalen vitrinash t’u’j ba burrat nervoz. Burra me kapuç të bardhë...

Kulla e Sahatit e shek XIX,(19)

Kulla e Sahatit e njohur ne histori si Sahati i Inglizit i perket periudhes se aristokracise mesjetare.Ajo eshte e vetmja ndertese qe ekziston akoma nga periudha e antikitetit te...

Te fundit

Jeta në çift dhe beqarët/ Njihuni me horoskopin për ditën e sotme

DASHI- Marrëdhënia juaj ne çift do konsolidohet mjaft gjate kësaj dite dhe ju do ndiheni me te qete se me pare. Partneri do jete...

Kur mashtron Ardit Gjebrea/ Premton shtëpi për të moshuarën, por… (VIDEO)

Ka kaluar pak më tepër se 1 muaj e gjysmë nga tërmeti i 26 nëntorit dhe banorët e Thumanës janë duke pritur zgjidhje për...

Zhdukja e kapitenit turk në brigjet e Shëngjinit, prokuroria i rikthen jahtin pronarit

Prokuroria shqiptare i kthen pronarit jahtin e mbetur në ujërat shqiptare pas zhdukjes së kapiteni turk Sezgin Yavuz në fund të verës në brigjet...