TA DUASH GJUHËN DHE TA GDHENDËSH VARGUN SI MJEDA

Mjeshtri i poezisë, Ndre Mjeda lindi në Shkodër nga i ati Jakë Zefi (Kryeziu) dhe ëma Luçije (Dominika) Thaçi, të ardhur nga fshati Mjedë. I ati ishte me origjinë...

Qyteti ku lindi lëvizja feministe shqiptare

Është folur shumë për civilizmin e gruas shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj,  gruaja shqiptare ka vuajtur shtypjen e saj qpftë nga pushtuesit, kanunet, qeveritë maskiliste ashtu dhe nga opinioni. Por...

New York: Muzeun Metropolitan i Artit me emblemën “Shqiponja dykrenare e Gjergj Kastriotit Skenderbeu”

Në një postim, në llogarinë e tij në rrjetin shoqëror Facebook, piktori i njohur Astrit Tota, ka postuar një fotografi të marrë nga Muzeumi Metropolitian në qytetin e New...

Abati i Mirditës Preng Doçi

I fortë shpirtnisht e fizikisht, intelektual i rrallë me dije të gjithanshme, Abati i Mirditës Preng Doçi do të shkruante këto vargje në ato ditë kur shqiptarët e kishin...

Çifti anglez të mahnitur me Shqipërinë: Vendi më i sigurt në Evropë (VIDEO)

Një çift anglez kanë ardhur për të vizituar bukuritë shqiptare. Ata kanë mbetur të mahnitur nga njerëzit të cilët sipas tyre janë gjithmonë të gatshëm të ndihmojnë, gjithashtu të...

RRËFIMI I NJË SHQIPTARI I VITIT 1470,NJE RREFIM NGA MË I HERSHMI PËR GJENDJEN...

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore ishte nën kontrollin e venedikasve, përpara pushtimit otoman të shekullit të pesëmbëdhjetë. Fushatat ushtarake otomane të viteve 1466 dhe 1467 shkatërruan pjesën...

DIALEKTI I GEGËRISHTËS – SHTRIRJA DHE VEÇORITË E SAJ

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Dialekti gegë ose gegërishtja (Geg. gegnisht) është njëri nga dy dialektet e gjuhës shqipe, që flitet nga shqiptarët gegë në veri të Shqipërisë, në Kosovë,...

Journal des débats politiques et littéraires (1883)/ Pashko Vasa: Njeriu i duhur në vendin...

Aurenc Bebja*, Francë –  Gusht 2017 Gazeta franceze, « Journal des débats politiques et littéraires – Paris », ka botuar, të mërkurën e 16 majit 1883, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

Një 26 vjeçare nga Lezha në faqet e prestigjozes Forbes (Video)

Marina Sula është një prej 30 artistëve të rinj më gjenialë të 2018-ës. Dhe këtë e thotë revista ekonomike “Forbes”, që e renditi 26-vjeçaren nga Lezha mes 30 më...

“Na shqiptarët s’kemi dashuni njani me tjetrin…” (VIDEO)

At Zef Pllumi në një intervistë të rrallë televizive, vite më parë, përmbledhë mirë realitetin shqiptar. Kur gazetarja e pyet se prej nga i vjen e keqja shqiptarëve, ai bindshëm...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Dasmë luksoze: Sportisti i njohur martohet me partneren pas 14 vitesh bashkë

Lojtari i tenisit, Rafael Nadal ka kurorëzuar në martesë dashurinë me partneren e tij, Maria Francisca Perrello. Dasma u mbajt gjatë fundjavës në Mallorca.   Ceremonia...

U shua pas lindjes, burri i Rexhinës ‘shpërthen’ ndaj mjekëve të Elbasanit: Gjilpëra do...

Një ngjarje e rëndë ndodhi 6 muaj më parë në qytetin e Elbasanit, ku një 25-vjeçare hu.mbi je.tën tra.gjikisht gjatë lindjes. Rexhina Debrova pësoi...

Adoleshenti i sjell “nusen”! Mamaja- mësuese emocionohet kur zbulon se kush është

Këtë të diel në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela Shqiptare” ishte i ftuar një djalë i ri, që quhet Rei...