Një Histori për Qytetin e Shkodrës

“Një njeriu të zakonshëm, të ardhur nga qyteti ortodoks i Manastirit, Shkodra i duket fillimi i Europës” – Ismail Kadare Orgjinë e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari Themelimi:...

Aktorja e madhe Roza Anagnosti ka qenë gjimnaste me Vllazninë

Një nga aktoret më të dashura të publikut shqiptare, Roza Anagnosti, në fëmijërinë e saj, ka ushtruar sportin e gjimnastikës. Për shumëkënd mund të duket një çudi. Por në rininë...

“Loro Boriçi”: Historia e stadiumit që lindi me emrin e Vojo Kushit

Edi Rama ka pasur natyrisht arsye të bëjë propagandë politike në inaugurimin e stadiumit “Loro Boriçi” të Shkodrës, për të cilin ka ndërhyrë me forcë për ta rindërtuar, edhe...

Pjetër Gaci e kishte ndjerë se kishte krijuar një këngë himn: Ky do të...

Nga Pjeter Logoreci Ishin vitet e vështira të represionit komunist, kur njerëzit kishin frikë „edhe me folë me vete“. Ishte koha kur partia – shtet, mori rolin e “radiologut”, duke kaluar...

FOTO/ Balerina rebele e Shqipërisë, shkodranja që sfidoi ruset në mes të Moskës

Karriera e saj pëson një rritje në majën e ajsbergut të artit të kërcimit, në “Balshoi Teatër”, në qendrën botërore të baletit, në Moskë.  Shkurti i vitit 1958 e...

..sot asht nji dite e vecante per te kujtue nji shkodran

..sot asht nji dite e vecante per te kujtue nji shkodran te madh qe m´ban krenar si qytetar i Shkodres... ...asht dita e lindjes dhe e vdekjes e gjigandit Pjeter...

Loro Boriçi, korifeu i futbollit shqiptar

Nëse Riza Lushta dhe Naim Kryeziu e “njohën” Shqipërinë futbollistike në kampionatin italian, Loro Boriçi bëri edhe në vendin e tij, pikërisht me Kombëtaren shqiptare. Edhe sot e kësaj dite...

MESHARI I BUZUKUT – MONUMENT I MADH I LETRAVE SHQIPTARE

Vepra e njohur me emrin Meshari nga Gjon Buzuku është libri i parë në gjuhën shqipe. Nga pikëpamjagjuhësore dhe kulturore, kjo vepër është një nga frytet më të rëndësishme...

Letrat e panjohura të Ernest Koliqit

Një letërkëmbim i panjohur i viteve ’50 mes shkrimtarit dhe bashkëpunëtorit të tij Karl Gurakuqi Figura e politikanit Ernest Koliqi, ministrit të qeverisë fashiste, ka penguar për gati 50 vjet...

Tano Banushi, legjenda e teatrit shqiptar

Një nga të mëdhenjtë e skenës shqiptare që nuk do të vdesi kurrë është edhe aktori, humoristi, Artisti i Popullit, Tano Banushi. Banushi u lind më 4 Shkurt 1927...

Te fundit

Adhurues të maceve, largojini ato menjëherë nga krevati/ 4 arsyet pse nuk duhet që...

Të flini krahë kafshëve tuaja të preferuara tashmë është kthyer në diçka normale apo jo?! Ndoshta nuk ju zë as gjumi nqs qentë dhe...

Do të flije në një hotel për një euro nata ? Në këmbim do...

Hotel që kushton një euro ? Nuk është utopi, ekziston me të vërtetë dhe ndodhet në Fukuoka, Japoni. Dhomës nuk I mungon asgjë: është...

Goditja e Fortë në Zemër – Trajtimi Që Duhet Të Bëni Menjëherë

Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Sëmundjet kardiovaskulare...