(foto) Magjia e Valbonës: E bukur dhe joshëse, edhe në dimër

Turizmi i borës, apo Turizmi i Bardhë, ka nisur. Lugina e Valbonës e ka prishur bardhësinë e saj nga skiatorët dhe gjurmët e vizitorëve të fundjavës. Valbona të emocionon në çdo...

Ermal Meta publikon trailerin e këngës për Sanremo 2018

Kantautori shqiptar Ermal Meta, i cili për të tretën herë radhazi do të jetë pjesë e Sanremo 2018, publikoi sot trajlerin e këngës që do të prezantohet në festivalin...

Metallica shpërndan videon e artisteve shqiptare (VIDEO)

Performanca e 4 vajzave shqiptare e këngës “Nothing Else Matters” është pëlqyer dhe promovuar nga grupi legjendar Metallica. Kitaristi i grupit Kirk Lee Hammett ka shpërndarë në Facebook videon e...

The Guardian: Shqipëria, mes 20 vendeve më të mira të udhëtimeve të aventurës në...

Shqipëria vazhdon të përmendet si njëra nga destinacionet më të mira të turizmit për vitin 2018, nga shumë gazeta në shtete të ndryshme. Këtë herë, ka qenë prestigjiozja britanike “The...

(​Fotografi madhështore) Vuthaj, fshati në zemër të alpeve, me bukuri dehëse

Nga Nëntor Oseku Është një fshat në zemër të alpeve, me bukuri dehëse, me veçori tipike shqiptare. Sipas albanologut, Prof. Dr. Eqrem Çabej ky emërvend është zgjerim i fjalës “vuna”,...

Lëpusha, pamjet mahnitëse të fshatit turistik që shtrihet në dy anët e përroit Sheu

Janë pamje nga Lëpusha, fshati fantastik në Kelmend në Malësinë e Madhe. Ndahet në katër grupe shtëpish të shtrira në dy pellgje ujëmbledhëse të Vermoshit dhe Cemit, që e...

(FOTO të rralla) Gucia, magjia në zemrën e Bjeshkëve të Nemuna

Nga Nëntor Oseku GUCIA – qytezë e bukur rrëzë malesh, është pike atraktive turistike, me Krojet e Ali Pashë Gucisë, me gurra uji të ftohtë dhe të pastër, që burojnë...

Vermoshi, amfiteatër i Alpeve Shqiptare (Fotografi spektakolare)

Nga Nëntor Oseku Vermoshi është vendbanimi i fundit verior brenda kufijve të Republikës së Shqipërisë, i vendosur në luginën me të njëjtin emër, në lartësinë prej 1,060m. Ai njihet ndryshe edhe...

Kur qeveria e Ismail Qemalit planifikonte ndërtimin e një trami elektrik në 1913

Pavarësisht jetëgjatësisë së shkurtër, mungesës së stabilitetit në periudhën e qeverisjes, kufizimit territorial të kompetencave e pamundësive të tjera, qeveria e parë e shtetit shqiptar të pavarur që kryesohej...

Pse duhet ngritë monument dy italianve që shpetuen Shkodrën nga minat gjermane në nandor...

Këtë hisotri e dijnë të gjithë shkodrant të cilët perjetuen nandorin e vitit 1944. Por kjo histori ka kalue edhe në brezat e bijve te tyne. Rreth kësaj historie...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Doli me robdishan në rrugë, kush është personazhi i njohur që e ‘zuri’ tërmeti...

Në momentet kur toka fillon të dridhet papritmas gjëja e parë që të thotë instinkti të bësh është që të dalësh me vrap nga...

EMRAT/ Policia Shoqëron për t’u marrë dëshminë dy reporterë të portaleve online për “hapje...

Policia e Shtetit ka shoqëruar në komisariat dy reporterë të portaleve online, Aurel Rakipllari i SYRI.net dhe Daniela Grica e gazetës Shekulli pas lajmi...

Kosovari ofron shtëpinë e tij për banim, për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Shqipëria ditën e djeshme dhe sot në mëngjes është tronditur nga disa tërmete të shpeshta. Këto tërmete kanë krijuar panik rrugëve të Durrësit dhe...