Gruaja shkodrane në mesjetë… shembull përparimi!

Të drejtat dhe detyrimet e gruas në Mesjetë janë një temë jo shumë e lëvruar nga studimet shkencore shqiptare. Është folur shumë në fakt për aspektin se si e...

Shkodra e vitit 1920, malësorë dhe toskë me veshje kombëtare (VIDEO)

Ishte viti 1920 dhe jemi në Shkodër. Shtëpia filmike “Luce” ka fiksuar disa çaste të jetës në pazarin e qytetit më të rëndësishëm të Veriut, ndoshta të Shqipërisë në...

Është lokali më i famshëm në Shqipëri, pronari i saj fsheh historinë që nuk...

Kur ishte 15 vjeç, akoma fëmijë, ai vendosi të emigronte për në Itali për një jetë më të mirë. Nisi punë atje si pjatalarës në një restorant në vitin...

Shqiponja me duar, simbol i viteve të fundit? Nuk do ta besoni dot sa...

Shenja e shqiponjës e formuar me duart e kryqëzuara në gjoks, po bëhet përherë e më e përhapur si simbol shqiptarie. Veçanërisht krenarë bëhemi kur kjo shenjë bëhet publikisht nga...

I rrallë si Ndrek Luca!

Ishte një mëngjes i ftohtë janari. Si gjithmonë do të ndiqte ritualin e ditës, do të merrte bicikletën e tij të pasluftës dhe pasi do të bënte pak pazar...

Loro Boriçi, korifeu i futbollit shqiptar

Nëse Riza Lushta dhe Naim Kryeziu e “njohën” Shqipërinë futbollistike në kampionatin italian, Loro Boriçi bëri edhe në vendin e tij, pikërisht me Kombëtaren shqiptare. Edhe sot e kësaj...

Mjeshtri i lirikës Tonin Harapi dhe dashuria e tij për muzikën

Kompozitor nuk është ai që shkruan muzikë, por ai që nuk mund të qëndrojë pa shkruar muzikë”. – Tonin Harapi Tonin Harapi lindi në vitin 1926 në Shkodër. Fëmijërinë dhe vitet...

Gjon Kujxhia, muzikanti shqiptar dhe vdekja tragjike në Firence,Nxjerr nga harresa veprën e Gjon...

Gjon Kolë Kujxhia një emër i lënë në harresë, rrojti pak, por për 23 vitet e jetës që pati la pas veprat të vyera të trashëgimisë folklorike popullore.Duke biseduar...

Ja origjina e fjalës ‘Shqipëri’ dhe pse bota na quan Albania

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania....

Pse më dhemb vendi im?!

Nga MARIN MEMA Sigurisht nëse Shqipëria do të ishte një vend i shkretë apo i limituar në mundësi do të duhej të ngrinim supet e të pranonim realitetin. Fundja asgjë...

Te fundit

Anija e Rojes Bregdetare u përdor për party, Xhaçka heq nga detyra Komandantin e...

Komandanti i Forcave Bregdetare, Artur Meçollari, është shkarkuar nga detyra, pasi ka lejuar anijen e Rojes Bregdetare të përdoret për celebrimin e fëmijës së...

Ja sa raste të reja me COVID-19 kishte sot në gjithë vendin

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë zbuluar 124 raste te reja të...

Këtë verë turizmi shqiptar gjendet në ditën e tij më të keqe, 100 mijë...

Në këto ditë të verës, më shumë se gjysma e shqiptarëve e kanë të pamundur të pushojnë me fëmijët e tyre pas disa muajsh...