Pse më dhemb vendi im?!

Nga MARIN MEMA Sigurisht nëse Shqipëria do të ishte një vend i shkretë apo i limituar në mundësi do të duhej të ngrinim supet e të pranonim realitetin. Fundja asgjë...

Gjergj Fishta gazetar, lajmet nga Shqipnia e asaj kohe

Poeti e patrioti i madh i kombit Gjergj Fishta ka qenë po aq i spikatur edhe në gazetari. Lajmet e shkruar prej tij, vecanërisht në “Hylli i Dritës”, revista...

Mikel Koliqi, kardinali i parë shqiptar

Mikel Koliqi lindi në Shkodër më 29 shtator 1902. I ati, Mark Koliqi ishte tregtar dhe e ëma, Age Simoni, ishte bijë tregtari. Mikeli qe fëmija i parë i një...

20 gjëra që mund të bëni në Shqipëri

Oh, Shqipëria! Si shumë vende të tjera të Ballkanit, kishim dëgjuar vetëm për historinë politike dhe nuk ushqenim pritje të mëdha, shkruan faqja e njohur turistike travelsofabookpacker.com. Por, tani mund...

30 thëniet më të bukura të Franc Kafkës

Më 3 qershor të vitit 1924, në një sanatorium në Austri vdiq Franc Kafka. Shkrimtari i njohur lind në Pragë 1883. Nënshtetas austro-hungarez, me prejardhje hebraike, gjysmë i pasur; po...

Megalit në Malësi të Madhe

Nga: Anton Pllumi. Sipas “Biblës” dhe shumë miteve antikë, planeti ynë ishte i dominuar, para ardhjes së njeriut, nga një popull shumë i gjatë: gjigantët ose “kolosët”, të cilët, më...

“Statutet e Shkodrës”, t’jetumit sipas atributeve të së drejtës. Çfarë përmban kjo ligjësi e...

Shkruan: Albert VATAJ Të gjetura në origjinal pas 7 shekujsh, “Statutet e Shkodrës” erdhën së fundmi në dritë nga një botim i kujdesshëm kritik, i mundësuar nga një seri studimesh,...

Rikard Ljrarja dhe Tinka Kurti, dy aktorët e jashtëzakonshëm shkodranë

Nuk ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një film në të cilin, në rol kryesor a dytësor, të jetë edhe aktori i madh Rikard Ljarja. Rikardi lindi më...

Papa Albani: Më shkruani në varr që rrjedh nga gjaku shqiptar

Papa Klementi XI (Gjon Francesk Albani) lindi më 23 korrik 1649 dhe vdiq më 19 mars 1721 në Romë. Ai ishte Papa i 243 i Kishës Katolike. Shërbeu si...

‘Mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqyptarit asht shqyptaria!’

E shkruar nga Pashko Vasa. O moj Shqypni, e mjera Shqypni, Kush te ka qitë me krye n’hi? Ti ke pas kenë një zojë e randë, Burrat e dheut të thirrshin nanë. Ke pasë...

Te fundit

Nga Rudina Dembacaj tek presidenti Meta, 13 VIP-at shqiptarë që humbën peshë në mënyrë...

Transformimet e personazheve VIP janë një nga temat më të komentuara në media. Të shumtë kanë qenë këngëtarët, moderatorët dhe politikanët të cilët dikur...

Do sigurojë 2 makina me 20 milionë/ Rama ‘shpërblen’ Tomin, besnikun e tij që...

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), ka nisur nga tenderimet e ndryshme dhe shpenzimet operative, pavarësisht se vendi është në gjendje të Fatkeqësisë...

“Mrekulli”/ 32 ditë në gjendje kome, foshnja e infektuar me koronavirus fiton betejën!

Një “mrekulli” mund të konsiderohet beteja e fituar e një djali pesëmuajsh në Brazil, i cili kaloi plot 32 ditë në gjendje kome teksa...