Vermoshi, amfiteatër i Alpeve Shqiptare (Fotografi spektakolare)

Nga Nëntor Oseku Vermoshi është vendbanimi i fundit verior brenda kufijve të Republikës së Shqipërisë, i vendosur në luginën me të njëjtin emër, në lartësinë prej 1,060m. Ai njihet ndryshe edhe...

Kur qeveria e Ismail Qemalit planifikonte ndërtimin e një trami elektrik në 1913

Pavarësisht jetëgjatësisë së shkurtër, mungesës së stabilitetit në periudhën e qeverisjes, kufizimit territorial të kompetencave e pamundësive të tjera, qeveria e parë e shtetit shqiptar të pavarur që kryesohej...

Pse duhet ngritë monument dy italianve që shpetuen Shkodrën nga minat gjermane në nandor...

Këtë hisotri e dijnë të gjithë shkodrant të cilët perjetuen nandorin e vitit 1944. Por kjo histori ka kalue edhe në brezat e bijve te tyne. Rreth kësaj historie...

Shtëpia e At Gjergj Fishtës në shkatërrim e sipër, nisin matjet për hartimin e...

Shtëpia ku ka jetuar At Gjergj Fishta, tashmë është në një gjendje thuajse të mjerueshme. Dritareve të thyera, pamjes jo të mirë të oborrit dhe gjendjes fizike të shkatërruar të...

10 milionë shikime në videon promovuese të Shqipërisë (FOTO/VIDEO)

Ditë më parë është lansuar videoja promovuese e Shqipërisë, e cila ishte shpërndarë fillimisht nga ministri i Turizmit në Shqipëri, Blendi Klosi, shkruan KultPlus. Por si duket kjo video mori...

Skënderbeu në Piazza Albania në Romë

Ambasada e Italisë në Tiranë në vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut shpallur nga qeveria shqiptare sjell një foto të monumentit të Skënderbeut vendosur në sheshin Piazza Albania, në Romë. Në një...

Ditmir Bushati zgjidhet politikani i vitit në Shkodër (foto + video)

Në një sondazh të zhvilluar online nga agjensia e spektakleve “Buna 1”, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, është vlerësuar nga votuesit me 40 % të...

(VIDEO) Jaret e mahnitshme shkodrane nga Marie Kraja, soprano që ia ndali zërin komunizmi...

Si e përndoqi Sigurimi i Shtetit dhe pushimi nga puna në vitin 1951 me vendim të Komitetit Qëndror të PPSH Nga Albert Vataj Marie Kraja, ishte një soprano e famshme shqiptare...

E mrekullueshmja Shqipëri e 1914-ës…Fotot e rralla të një vendi që s’është më

Një Shqipëri që nuk ekziston më. Pamje të qyteteve shqiptare në vitet 1914-1918 të cilat do t’u befasojnë. Imazhe nga Shkodra, Tirana, Vlora, Durrësi, Kruja, etj. të sjella me ngjyra...

LIDHU ME NE

83,768FansaPëlqeje

Te fundit

Gjejnë portofolin e mbushur me para, ja çfarë bëjnë dy motrat nga Saranda

Një rast i bukur, pozitiv, qytetarie dhe shembull për t’u marrë nga të tjerët, është demostruar ditët e fundit në qytetin e Sarandës. Protagoniste të...

Zbrazen spitalet, edhe 200 infermierë të tjerë nga Shqipëria në pritje për tu larguar...

Rreth 6 mijë e 500 infermierë kanë lënë Shqipërinë vitet e fundit për të punuar në institucionet shëndetësore të vendeve Europiane. Interes më të lartë...

Duhet qe te githe te kontrolloni karten e identitetit dhe pasaporten

Nje milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh pritet të skadojnë në fund të këtij viti. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i bëri thirrje të...