Artisti i “gjithëanshëm” Mevlan Shanaj!

Emri “Mevlan Shanaj” mbart në vetvete një talent të spikatur të ekranin shqiptar. Vlerat që transmeton ky artist, i japin kolorit jetës kulturore shqiptare. Në 45 vite karrierë aristike, Mevlan...

70 vjetori i të madhit Sabah Bizi, respekt dhe mirënjohje për kollosin e futbollit...

Pak ditë më parë një nga emrat më të mëdhenj të historisë së futbollit shkodran dhe atij shqiptar- Sabah Bizi, ka festuar 70 vjetorin e lindjes së tij. Një datë...

Blogu ndërkombëtar uron ”mirëseardhjen” me Shkodrën (FOTO)

Blogu ndërkombëtar ”The balkanista”, dedikuar mënyrës së jetës, opinioneve, udhëtimeve dhe të jetuarit shik, i ka kushtuar një artikull të veçantë Shkodrës historike dhe kulturore. Në artikull Shkodra përshkruhet që...

Paulin Lacaj, aktori që krijoi e pasuroi arkivën e teatrit “Migjeni”

Paulin Lacaj, ndryshe nga aktorët e tjerë, krahas aktivitetit të tij artistik, u muar edhe me krijimin e arkivës së teatrit “Migjeni” të Shkodrës. Tani, arkiva, sikur, “fliste” me...

Famullitar, mësues në Shkup dhe pagezues i Gonxhe Bojaxhiut – Dom Zef Ramaj (1882-1914)

Për fëmijërinë e Dom Zef Ramaj kemi shumë pak informata. Dom Zefi u lind më 08.01.1882 në Stubëll të Epërme (Komuna Vit) dhe vdiq më 25.12.1914 në Shkup, prindërit...

Dama e lashtë e ilirëve

Nga Marin Mema Në vitin 1881 një statuetë e veçantë u gjet në fshatin Gur i Zi, jo larg qytetit të Shkodrës. Objekti me vlerë arkeologjike doli rastësisht teksa një...

Arilena Ara rrëmben çmimin e madh në Paris (VIDEO)

Edicioni i 41-të i “The Best Aëards” është mbajtur në Paris dhe krahas emrave të mëdhenj të fushave të ndryshme të artit, ishte një vend special edhe për këngëtaren...

“Xhamadani Vija-Vija”, historia e vërtetë e krijimit të një hiti (Video)

Këndohet si asnjë këngë tjetër në stadiume kur luan Kombëtarja, nuk mund të mungojë në çdo festë kombëtare, është pa asnjë diskutim hiti dhe himni jozyrtar i çdo organizimi...

Ndahet pa pritur nga jeta në moshën 46 vjeçare aktori i njohur…

Aktori kanadez Gabe Khouth, i njohur për performancen e tij në “Once Upon a Time”, u nda nga jeta në moshën 46-vjeçare për shkak të një ataku kardiak. Gabe Khouth...

“MARUBI”, VESHJET E ETNOGRAFISË ‘RIKTHEJNË’ SHKODRËN

Shkodra do të mirëpresë edicionin e dytë të “Muzeu i Stilit Etno Vibe” i organizuar nga qendra “Ti Instite” që do vijë tek muzeu kombëtar “Marubi”. Katër stilistë të ndryshëm...

LIDHU ME NE

84,606FansaPëlqeje

Te fundit

Ju kujtohet Van Dami? Ja kush eshte shqiptari qe ndeshet me te (Video)

Peter Malota lindi në Malësinë e Madhe më 28 gusht 1958. Ai është më tepër i njohur për publikun amerikan nëpërmjet tre interpretimeve të...

Ja si duhet t’i hash makaronat që të dobësohesh

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.   Një studim mbi dietën e më shumë se 23,000 njerëzve ka zbuluar që konsumimi i moderuar...

“Fëmijët janë bekime”/ Elisa Spiropali zbulon gjininë e fëmijës

Ministrja për marrëdhëniet me parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në emisionin Ftesë në 5, ka zbuluar gjininë e fëmijës së dytë.   Pas vajzës, Nalta, Elisa...