Kaçurrelat, perla e muzikës shqiptare e kompozuar në burgun komunist

Ka dy lloj burgjesh për njeriun: I pari për trupin dhe i dyti për shpirtin. Burgosja e trupit gjatë komunizmit nuk ishte në dorën tonë, ama ajo e shpirtit po. E...

Kostumografia myslimane dhe katolike shkodrane…

  Veshja e gruas myslimane: Përbëhej nga këmisha e gjatë deri në gju e mqngë shumë të gjëra. Materiali ishte mëndafshi melezi ose faqelli i bardhë. Këmishët qëndiseshin nga vetë...

Fshatrat e Shqipërisë/ Razma, mrekullia e alpeve

Mes bjeshkëve te bekuara dhe kullotave alpine, ky fshat vetem 40 km larg qytetit të Shkodrës të dhuron ndjesinë e lirisë. Rrëzë malit të Veleçikut 1724 m mbi nivelin e...

Disa nga këngët më të dashura për shqiptarët gjatë viteve ’80-‘90

Parashqevi Simaku – Ne Moshen E Rinise Ti ç’do çast thua se me do po te them një fjale jo se s’të besoj Por dashuria e vërtetë nji dashuri njihet veç ne jetë Ne...

Kisha që u ndërtua nga një mysliman dhe u mirëmbajt nga vejusha e tij

Kisha e Shën Antonit ndodhet në lindje të Kishës së Shën Kollit në Zejmen dhe në veri-perëndim të kishës së Shën Barbarës së Pllanës. Kisha konsiderohet si një themelim françeskan...

Ermal Mamaqi ka nisur xhirimet për filmin e dytë, kush do jenë aktorët dhe...

“Dy gisht mjaltë” rezultoi të ishte një sukses shumë i madh për Ermal Mamaqin dhe prezenca e Elvana Gjatës dhe shumë aktorëve të njohur në këtë film i shtoi...

E rrallë. Gjergj Fishta në ditën e Bajramit lidhte një varg llampash me ngjyra...

Kjo foto është bërë më 31 dhjetor 1940. Është dita e varrimit të poetit tonë të madh Gjergj Fishta, kur procesioni në nderim të At Gjergji Fishtës po del nga...

Bik Ndoja, zaambli i jares shkodrane, fisniku i traditës dhe qytetarisë

Nga Albert Vataj Kur thue Shkodra, mundesh me nënkuptu tançka përfaqson kyt gurthemel të rand të historisë, kulturës, traditës dhe qytetaris. Kur përmend Shkodrën, mundet me ndërmend gjithçkaqë që asht...

Paulin Selimi, identiteti i humorit shkodran

Paulin Selimi lindi më 11 nëntor 1947, në Shkodër. Në qytetin e lindjes mbaroi 7-vjeçaren dhe gjimnazin, ndërsa studimet e larta i mbaroi në fakultetin Gjuhë-Letërsi në Tiranë më...

Ngjashmëri mes kanunit verior e kodeve të nordikëve në kohën e vikingëve

Sadik Bejko – Prof. Xhevat LLoshi ka energjinë që pa u ndalur të na dhurojë libra me vlerë. Botimi më i fundit me firmën e tij, bashkautor me John Quanrud,...

LIDHU ME NE

83,238FansaPëlqeje

Te fundit

Turizmi u “dhie nga koka” dhe jo nga…

Nga Kreshnik Spahiu Video horror e Kokëdhimës duke sulmuar turistët spanjoll nuk është rastësi dhe as çmenduri është frut i “pemës” turistike që kemi mbjell...

Ne edhe të vjedhim por edhe të rrahim…në Itali! 60-vjeçarja shqiptare gra bit në...

Një e moshuar shqiptare është arrestuar nga policia italiane, pasi ka grabitur në një qendër tregtare dhe ka ushtruar dhunë ndaj dy punonjësve. 60- vjeçarja...

Demokratët i kujtojnë skandalet Bashës: Dakord ta shporrim Ramën, por me ty dhe Monën...

Kreu i PD-së Lulzim Basha, përgjatë këtij muaji ka vijuar të jetë aktiv në rrjete sociale dhe herë pas herë edhe në dalje të...